Forumul Roz
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Chat Box
LA PAS CU VIATA....ganduri si nu numai - Pagina 2 EmptyDum Apr 17 2016, 04:11 Scris de irene_d

» materiale la metru pentru idei frumoase
LA PAS CU VIATA....ganduri si nu numai - Pagina 2 EmptyMier Dec 17 2014, 03:17 Scris de arabelaa

» Creme de fata, de ochi...
LA PAS CU VIATA....ganduri si nu numai - Pagina 2 EmptyMier Noi 26 2014, 22:28 Scris de greeneyes

» Shop 'till you drop - Cumparaturi online
LA PAS CU VIATA....ganduri si nu numai - Pagina 2 EmptySam Noi 01 2014, 22:24 Scris de westie21

» rinoplastie
LA PAS CU VIATA....ganduri si nu numai - Pagina 2 EmptyMier Oct 08 2014, 00:57 Scris de Clauditza

» Medic estetician bun
LA PAS CU VIATA....ganduri si nu numai - Pagina 2 EmptyVin Sept 26 2014, 01:52 Scris de Clauditza

» marirea sanilor cu physiobust
LA PAS CU VIATA....ganduri si nu numai - Pagina 2 EmptyVin Sept 26 2014, 00:54 Scris de Clauditza

» rochia mea de mireasa
LA PAS CU VIATA....ganduri si nu numai - Pagina 2 EmptyMar Sept 16 2014, 22:42 Scris de irene_d

» fund bombat...:">
LA PAS CU VIATA....ganduri si nu numai - Pagina 2 EmptyLun Iul 28 2014, 22:37 Scris de Clauditza

» lucruri de care nu mai ai nevoie
LA PAS CU VIATA....ganduri si nu numai - Pagina 2 EmptySam Iul 12 2014, 00:58 Scris de Elena20

DecoArtis



Parteneri









LA PAS CU VIATA....ganduri si nu numai

+2
Daiana
iuli
6 participanți

Pagina 2 din 2 Înapoi  1, 2

In jos

LA PAS CU VIATA....ganduri si nu numai - Pagina 2 Empty Re: LA PAS CU VIATA....ganduri si nu numai

Mesaj Scris de Raven Mier Mar 16 2011, 05:17

iuli te pupam si iti dorim o primavara perfecta!
Raven
Raven
ADMINISTRATOR ROZ
ADMINISTRATOR ROZ

Data de inscriere : 16/09/2008

Numarul mesajelor : 41158
Data nasterii : 17/04/1980
Varsta : 44

http://hop-online.blogspot.com/

Sus In jos

LA PAS CU VIATA....ganduri si nu numai - Pagina 2 Empty Re: LA PAS CU VIATA....ganduri si nu numai

Mesaj Scris de 50.iris2307 Mier Mar 16 2011, 11:43

Si eu iti doresc o primavara frumoasa si plina de sanatate si prosperitate ! Raluca , ce face fetita ?

50.iris2307
Ciumpalac Roz
Ciumpalac Roz

Data de inscriere : 05/06/2009

Numarul mesajelor : 662
Data nasterii : 23/07/1959
Varsta : 65
Localizare : Romania
Stare de spirit : optimista , realista si temperata

Sus In jos

LA PAS CU VIATA....ganduri si nu numai - Pagina 2 Empty Re: LA PAS CU VIATA....ganduri si nu numai

Mesaj Scris de 50.iris2307 Lun Mar 28 2011, 04:46

Am trecut si eu pe aici .... salutari si numai bine Iuli si tuturor !

50.iris2307
Ciumpalac Roz
Ciumpalac Roz

Data de inscriere : 05/06/2009

Numarul mesajelor : 662
Data nasterii : 23/07/1959
Varsta : 65
Localizare : Romania
Stare de spirit : optimista , realista si temperata

Sus In jos

LA PAS CU VIATA....ganduri si nu numai - Pagina 2 Empty Re: LA PAS CU VIATA....ganduri si nu numai

Mesaj Scris de 50.iris2307 Mier Mar 30 2011, 07:41

Ce faci , iuli ?

50.iris2307
Ciumpalac Roz
Ciumpalac Roz

Data de inscriere : 05/06/2009

Numarul mesajelor : 662
Data nasterii : 23/07/1959
Varsta : 65
Localizare : Romania
Stare de spirit : optimista , realista si temperata

Sus In jos

LA PAS CU VIATA....ganduri si nu numai - Pagina 2 Empty Re: LA PAS CU VIATA....ganduri si nu numai

Mesaj Scris de iuli Dum Apr 10 2011, 08:05

Buna!
Fac bine......bine....ei cat se poate de bine, nu poate in fiecare zi sa fie numai bine, dar sunt invatata........merge.
Va multumesc pentru urari,sa fiti sanatoase si voi si familile voastre, ma bucur mult raluca pt ca ai reusit sa treci peste problemele pe care le-ai avut, sanatate multa si numai bucurii., iar pentru viitoare mamica, la fel sanatate multa, o sarcina cat mai usora (chiar daca vei fi mai grea), un copil sanatos si destept ca voi!
Si pentru ca este primavara am sa las un articol, cred eu frumos sau macar interesant.
Prietenia – gradina cu cele mai frumoase flori
Este greu sa exprimi intr-o fraza ceea ce reprezinta prietenia.
Prietenia este una dintre cele mai valoroase relatii ale unui om. Este o sursa vesnica de emotii, bucurie, vindecare, liniste, sustinere.
Unele prietenii dureaza inca din copilarie. Altele le-am legat pe parcursul vietii. Unele inca sunt trainice si active. Altele stau si asteapta sa fie reactivate. Altele pur si simplu au trecut in caietul cu amintiri si experiente. Iar multe exista, probabil, si asteapta momentul sa se nasca.

Prietenia este ca o floare, are nevoie de atentie si de ingrijire. Dar ca si florile, unele au nevoie de atentie permanenta, altele au nevoie sa treci pe la ele din cand in cand. Si uite asa, intr-o viata de om, iti poti cladi o gradina fantastica: cu flori de culori diferite, miresme imbietoare, aspecte fascinante.

Gandindu-ma la aceasta analogie cu gradina de flori, mi-am amintit ca unele dintre cele mai frumoase flori le au cactusii. Plante care au nevoie de atat de putin ca sa traiasca, care ofera ochiului un aspect uneori amenintator cu acele lor puternice de protectie indreptate intotdeauna catre privitor, dar care au flori incantatoare. Asa se intampla si cu unii oameni pe care ii intalnim. Se intampla ca ei sa fie atat de respingatori, incercand sa-si apere propria fiinta, dar care, in momentul in care lasa garda jos, si isi permit sa “infloreasca”, iti aduc in viata frumoase surprize si experiente.

Mai sunt florile rare sau pretioase cum este Floarea de Colt, protejata prin lege. La fel sunt prietenii speciali, pe care nu ii alaturi tot timpul si pe care, desi ii vezi rar, te bucuri de prezenta lor in sufletul tau in permanenta.

Nufarul si Lotusul sunt doua flori care cresc intr-un mediu “murdar”, dar care ofera, inclusiv in spiritualitate, prospetime si curatenie pura. Acesti prieteni de obicei ii castigi cand nici nu te astepti, stau putin, dar memoria lor ramane vie.

E ciudat cum reusim uneori sa ne limitam prietenii spunand despre unul sau despre altul ca este cel mai bun. Cred ca toti sunt buni. Si e greu sa intocmesti criterii dupa care sa judeci care merita locuri fruntase si care stau la coada listei. Pentru ca, adesea, nu stii de unde iti sare ajutorul in caz de nevoie. Poate chiar de la ultimul de pe lista.

In gradina cu flori nu poti face diferente: care este mai frumoasa, care este mai trainica, care imi aduce mai multa bucurie. E adevarat ca nici plantele nu stau toate una langa cealalta, pentru ca ceva din natura lor le ajuta sa se respinga. Dar ce frumoase sunt cazurile in care vezi ca ele nu se supun unor legi ale omului si chiar si ale naturii.

Gradina mea este mare si cu multe flori in ea. Ma mai uit din cand in cand pe geamul sufletului meu la ea si ma bucur de explozia de culori si parfumuri. Ma uit cum semintele unor flori care au murit, au ramas in pamantul fertil al iubirii. Va veni, probabil, un moment cand vor creste din nou si ne vom bucura impreuna. Ma uit la cele care exista deja si sunt fericita de prezenta lor si de tot ce imi ofera. Si undeva in departare vad altele cum se apropie.
Am grija sa nu calc cu bocancii peste ele sau peste radacini. Am grija sa le ofer iubire atunci cand au nevoie, o vorba, un strop de apa.
Gradina voastra cum arata ?

LA PAS CU VIATA....ganduri si nu numai - Pagina 2 577745

iuli
iuli
Strumf Roz
Strumf Roz

Data de inscriere : 15/11/2009

Numarul mesajelor : 256
Data nasterii : 04/06/1981
Varsta : 43

Sus In jos

LA PAS CU VIATA....ganduri si nu numai - Pagina 2 Empty Re: LA PAS CU VIATA....ganduri si nu numai

Mesaj Scris de iuli Sam Apr 16 2011, 08:42

Crezi că asta e doar o altă zi din viata ta?


Nu este o altă zi. Este ZIUA care iti este data astazi. Isi este daruia tie. Este un dar. Este singurul dar pe care il ai chiar acum si singurul raspuns adecvat este recunostinta. Chiar daca nu faci nimic altceva decat sa cultivi acel raspuns, prin marele dar pe care il reprezinta această zi unica. Daca inveti sa raspunzi ca şs cum ar fi prima zi a vietii tale si ultima zi a vietii tale, atunci vei fi petrecut aceasta zi foarte bine.
Incepe prin a deschide ochii si a fi surprins ca ai ochi pe care ii poti deschide. Acea paleta minunată de culori care ne este oferita necontenit pentru simpla incantare.
Priveste cerul! Atat de rar privim cerul........... atat de rar observam cat de diferit este, clipa de clipa, cu norii care vin si trec. Ne gandim doar la vreme şi chiar si in legatura cu vremea, nu ne gandim la multele nuante legate de ea. Ne gadim doar la vreme buna, la vreme rea. Ziua de azi, chiar acum, are o vreme unica, o vreme care, probabil, nu se va repeta nicicand in exact aceeasi formă. Modul de formare a norilor pe cer nu va mai fi niciodată acelasi cum este chiar acum. Deschide ochii! Priveste norii!
Priveste fetele oamenilor pe care ii intalnesti. ..........
Fiecare are o incredibila poveste în spatele acelei fete. O poveste pe care nu ai putea-o niciodata intelege pe de-a-ntregul. Nu doar propria lor poveste, ci si povestea strămosilor lor. Toate merg atat de mult inapoi in timp. Si in acest moment prezent, in aceasta zi, toti oamenii pe care ii intalnesti, toate acele vieti ale multor generatii si din atatea locuri de pe Pamant curg laolat si se intalnesc cu tine aici, ca o apă datatoare de viata, dacă doar iti deschizi inima si bei.
Deschide-ti inima către incredibilul dar pe care ni-l face civilizatia. Apesi un intrerupator si ai lumină electrica. Răsucesti un robinet si ai apa calda si apa rece si apa potabila, un dar pe care milioane şs milioane de oameni din lume nu-l vor trai niciodata.
Acestea sunt doar cateva dintr-un numar enorm de daruri in fata carora iti poti deschide inima. Iti doresc să iti deschizi inima in fata tuturor acestor binecuvantari si lasă-le sa se reverse prin tine........... astfel ca fiecare persoana pe care o vei întalni astazi să fie binecuvantata de tine: de ochii tai, de zambetul tau, de atingerea, de simpla ta prezenta.
Lasa Recunostinta sa debordeze si binecuvanteaza totul din preajma ta. Si astfel, va fi cu adevarat o zi buna.
Sa veti numai zile bune pline de sanatate, sparanta, bucurii si impliniri!
LA PAS CU VIATA....ganduri si nu numai - Pagina 2 577745
iuli
iuli
Strumf Roz
Strumf Roz

Data de inscriere : 15/11/2009

Numarul mesajelor : 256
Data nasterii : 04/06/1981
Varsta : 43

Sus In jos

LA PAS CU VIATA....ganduri si nu numai - Pagina 2 Empty Re: LA PAS CU VIATA....ganduri si nu numai

Mesaj Scris de iuli Mar Apr 26 2011, 07:11

Dacă nu vrei să fii bolnav… Exprimă-ţi sentimentele!
Emoţiile şi sentimentele când sunt ascunse, reprimate, sfârşesc prin a genera boli ca gastrite, ulcer, dureri lombare, dorsale. Cu timpul, reprimarea sentimentelor poate degenera în cancer. Ar trebui să ne destăinuim unui confident, să-I împărtăşim intimitatea noastră, secretul, erorile! Conversaţia, verbalizarea emoţiilor este un remediu puternic şi o terapie excelentă!
Dacă nu vrei să fii bolnav… Ia decizii.
Persoanele indecise rămân în dubiu, în anxietate. Indecizia acumulează problemele, grijile, agresiunile. Istoria omenirii este alcătuita din decizii. A decide înseamnă a şti cum să renunţi, să pierzi unele avantaje şi valori şi să câştigi altele. Indecişii sunt victime ale indigestiilor, durerilor nervoase şi problemelor cutanate.
Dacă nu vrei să fii bolnav… Găseşte soluţii.
Persoanele negativiste nu găsesc soluţii şi dau amploare problemelor. Ei preferă lamentaţiile, bârfele, pesimismul. Este mai bine să aprinzi un chibrit decât să regreţi întunericul. O albină e mică, dar produce unul din cele mai dulci lucruri. Suntem ceea ce gândim. Gândurile negative generează energie negativă ce se transformă în suferinţă.
Dacă nu vrei să fii bolnav… Nu trăi bazându-te pe aparenţe.
Cine ascunde realitatea, pretinde, pozează şi vrea să dea impresia că este în regulă. Vrea să fie văzut ca perfect, descurcăreţ, etc., dar acumulează tone de greutăţi. O statuie de bronz cu picioare de lut. Nu este nimic mai rău pentru sănătate decât să trăieşti ascuns după aparenţe şi faţade. Aceştia sunt oameni cu multă strălucire artificială şi rădăcini atrofiate. Destinul lor este durerea, spitalul sau farmacia.
Dacă nu vrei să fii bolnav… Acceptă.
Refuzul de a ne accepta şi absenţa stimei de sine ne face să ne înstrăinăm de sine. A te accepta este punctul central al unei vieţi sănătoase. Cei care nu se acceptă devin geloşi, invidioşi, imitatori, ultra-competitivi, distructivi. Accepta-te, acceptă că eşti acceptat de alţii, acceptă criticile. Este înţelepciune, bun simţ şi terapie.
Dacă nu vrei să fii bolnav… Încrede-te.
Cine nu are încredere, nu comunică, nu este deschis, nu creează relaţii adânci şi stabile, nu ştie să aibă prietenii adevărate. Fără încredere, nu sunt relaţii reale. Neîncrederea este o lipsă de credinţă în sine şi în credinţa însăşi.
Dacă nu vrei să fii bolnav… Nu îţi trăi viaţa trist.
Simţul umorului. Râsete. Odihnă. Fericire. Acestea întregesc sănătatea şi aduc viaţă lungă. Persoana veselă are darul de a îmbunătăţi mediul oriunde trăieşte.
“Simţul umorului te salvează de mâna doctorului”. Veselia este sănătate şi terapie.
Dr. Dráuzio Varella

Fa-ti timp sa meditezi – aceasta este sursa puterii,
Fa-ti timp sa te joci – acesta este secretul tineretii,
Fa-ti timp sa citesti – aceasta este fantana intelpciunii,
Fa-ti timp sa te rogi – aceasta este cea mai mare putere de pe Pamant,
Fa-ti timp sa iubesti si sa te lasi iubit – acesta este un prilej dat de Dumnezeu,
Fa-ti timp sa fii prietenos – acesta este drumul spre fericire,
Fa-ti timp sa dai – ziua e prea scurta sa fii egoist,
Fa-ti timp sa muncesti – acesta este secretul succesului.

Sper din tot sufletul sa va fie de folos in toata viata voastra si sa nu aveti nevoie de medicii.....!
Viata o traim doar o singura data......este scurta, este mult prea scurta pentru cate planuri ne facem noi......ce-ar fi sa nu ne mai facem planuri ci doar sa traim zilele asa cum ne sunt date.
Sanatate multa si numai bucurii!
iuli
iuli
Strumf Roz
Strumf Roz

Data de inscriere : 15/11/2009

Numarul mesajelor : 256
Data nasterii : 04/06/1981
Varsta : 43

Sus In jos

LA PAS CU VIATA....ganduri si nu numai - Pagina 2 Empty Re: LA PAS CU VIATA....ganduri si nu numai

Mesaj Scris de iuli Mier Iun 01 2011, 07:07

Am trecut sa va salut..............e adevarat nu am mai trecut de mult pe aici, dar in viata nu facem intotdeauna cum vrem noi, cateodata evenimente neprevazute ....viata........... te ia prin surprindre cu evoulutia ei.
Sper ca sunteti cu toti bine, va urez sa aveti o vara cat mai frumoasa cu multe bucurii, fericire si multe realizari si...... mai ales multa sanatate!!!!!!!
nici acum nu am prea mult timp, dar asa cum am facut-o de fiecare data am sa va las si o mica povestioara.
Ce-ti doresti cu adevarat?
Un vapor a ancorat in Mexic, langa un micut sat de pescari.
Un turist, i-a complimentat pe pescari pentru calitatea produselor si i-a intrebat cat timp le ia sa prinda acei pesti.
“Nu foarte mult timp.”au raspuns pescarii la unison.
“Dar de ce n-ati mai stat, ca sa prindeti mai mult peste?”
Pescarii i-au raspuns ca micile cantitati pe care le prind, sunt suficiente pentru nevoile lor si ale familiilor lor.
“Pai, si ce faceti in restul timpului?” a intrebat turistul.
“Dormim pana tarziu, pescuim putin, ne jucam cu copiii si ne facem siesta impreuna cu sotiile noastre. Mai tarziu, pe seara, mergem in sat, unde ne intalnim cu prietenii, bem putin, cantam la ghitara cateva cantece si tot asa…. Avem o viata plina.”
Turistul i-a intrerupt, “Stati putin! Eu am absolvit Harvard-ul, am o diploma in economie si pot sa va ajut! Trebuie sa pescuiti mai mult timp in fiecare zi. In felul asta, o sa puteti vinde pestele pe care il prindeti in plus. Cu veniturile suplimentare, veti putea cumpara o barca mai mare.”
“Si dupa asta?” au intrebat pescarii.
“Cu banii suplimentari pe care-i va aduce barca, veti putea cumpara o a doua si o a treia barca si tot asa, pana cand veti avea o intreaga flota de traulere (barci de pescuit). In loc sa vindeti pestele unui intermediar, veti putea negocia direct cu marile fabrici de procesare, poate chiar sa va construiti propria fabrica. Atunci veti putea parasi satucul asta micut si sa va mutati in Mexico City, Los Angeles, sau poate chiar la New York! De acolo va veti putea conduce noua intreprindere prospera.”
“Si cam cat timp ne-ar lua asta?” au intrebat pescarii.
“Douazeci, poate chiar douazeci si cinci de ani.” a replicat turistul.
“Si dupa asta?”
“Dupa asta? Ei bine, prietene, asta-i momentul cand devine cu adevarat interesant,” a raspuns zambind larg turistul. “Cand afacerea ta este cu adevarat uriasa, poti sa incepi sa vinzi si sa cumperi active si sa faci milioane de dolari!”
“Milioane? Serios? Si dupa asta?” au intrebat pescarii.
“Dupa asta, veti putea sa va retrageti din afaceri, sa traiti intr-un satuc linistit si retras pe malul marii, sa dormiti tarziu, sa va jucati cu copiii vostri, sa va faceti siesta cu sotiile si sa va petreceti serile impreuna cu prietenii distrandu-va cum vreti voi.”
“Cu tot respectul, domnule, dar asta e exact ce facem acum. Care ar fi rostul sa irosim douazeci si cinci de ani?” au intrebat mexicanii
Viata e scurta bucarati-va de fiecare zi, iubirea si pacea fie cu voi!
LA PAS CU VIATA....ganduri si nu numai - Pagina 2 577745
iuli
iuli
Strumf Roz
Strumf Roz

Data de inscriere : 15/11/2009

Numarul mesajelor : 256
Data nasterii : 04/06/1981
Varsta : 43

Sus In jos

LA PAS CU VIATA....ganduri si nu numai - Pagina 2 Empty Re: LA PAS CU VIATA....ganduri si nu numai

Mesaj Scris de MicaNarcisa Vin Iun 03 2011, 22:11

La multi ani, Iuli! iti doresc multa sanatate si numai bucurii alaturi de familie. LA PAS CU VIATA....ganduri si nu numai - Pagina 2 48598
MicaNarcisa
MicaNarcisa
ADMINISTRATOR ROZ
ADMINISTRATOR ROZ

Data de inscriere : 16/09/2008

Numarul mesajelor : 37867
Data nasterii : 15/07/1976
Varsta : 48
Localizare : La Galati...
Stare de spirit : Fata mea este model...se ia lumea dupa el...Fata mea este de vis...va lua locu'ntai la Miss

http://micanarcisa.blogspot.com/

Sus In jos

LA PAS CU VIATA....ganduri si nu numai - Pagina 2 Empty Re: LA PAS CU VIATA....ganduri si nu numai

Mesaj Scris de Daiana Sam Iun 04 2011, 00:09

La multi ani, multa sanatate, noroc si tot ce-ti doresti?


Photobucket
Daiana
Daiana
ADMINISTRATOR ROZ
ADMINISTRATOR ROZ

Data de inscriere : 16/09/2008

Numarul mesajelor : 43790
Data nasterii : 07/12/1977
Varsta : 46
Localizare : Temesvar :)
Stare de spirit : gone out! be back someday.

http://testdaiana1.blogspot.com/

Sus In jos

LA PAS CU VIATA....ganduri si nu numai - Pagina 2 Empty Re: LA PAS CU VIATA....ganduri si nu numai

Mesaj Scris de iuli Sam Iul 09 2011, 07:55

Buna fetelor, multumesc din suflet pentru pentru toate urarile LA PAS CU VIATA....ganduri si nu numai - Pagina 2 577745
trandafiri sunt superbi, la fel si botosei LA PAS CU VIATA....ganduri si nu numai - Pagina 2 253873 sa fiti sanatoase si voi, sa aveti parte numai de bucurii si mult noroc!


A darui si a primi ”
Am trimis un zimbet si el a navigat departe
Pe marile zbuciumate ale vietii
Mult mai multe zimbete decit pot eu numara
Au navigat spre mine inapoi.

Am strins o mina in timp ce sopteam incurajator
,, Norii vor fi imprastiati de vint ”
Si am simtit ca viata-mi este binecuvintata
In fiecare ora din acea zi

Am trimis o urare de fericire
Acolo unde cineva in suferinta avea nevoie de ea
Si, foarte curind, dupa aceea, am gasit bucurie
Adaugandu-se in camara mea.

Mi-am daruit cu intelepciune
Mica mea comoara din monezi cistigate cu truda
Dar acum s-au intors la mine
De sute de ori inmultite.

Am ajutat un om sa urce un povirnis,
O nimica toata.
Si totusi o recompensa bogata am primit
Pentru ca am acum un prieten.

Ma gindesc in fiecare dimineata cind ma scol,
Cum pot sa realizez ceva,
Eu stiu ca fiind folositor, progresez
Si daruind va veni timpul sa primesc.
Thomas Gaines
Fericirea exista oriunde, doar ca nu-i dai atentie.
Uita-te imprejur si vei vedea ca fiecare clipa, fiecare zi si noapte sunt unice. Ascultati glasul vietii char daca uneori ti se pare greu , ascultati cum loveste apusul de soare pamantul, ascultati norii cum plang, ascultati aerul cum trece pe langa chipul vostru, ascultati apa unui izvor si iarba crescand si veti vedea ca totul are un rost si merita sa incerci si sa indraznesti sa fii fericit!
Felicitari "mica" multa bafta si mult noroc!


LA PAS CU VIATA....ganduri si nu numai - Pagina 2 Hpim5862
iuli
iuli
Strumf Roz
Strumf Roz

Data de inscriere : 15/11/2009

Numarul mesajelor : 256
Data nasterii : 04/06/1981
Varsta : 43

Sus In jos

LA PAS CU VIATA....ganduri si nu numai - Pagina 2 Empty Re: LA PAS CU VIATA....ganduri si nu numai

Mesaj Scris de Daiana Sam Iul 09 2011, 08:05

frumoasa poezie! LA PAS CU VIATA....ganduri si nu numai - Pagina 2 460816

ciao, iuli! ce mai faci? esti ok?
Daiana
Daiana
ADMINISTRATOR ROZ
ADMINISTRATOR ROZ

Data de inscriere : 16/09/2008

Numarul mesajelor : 43790
Data nasterii : 07/12/1977
Varsta : 46
Localizare : Temesvar :)
Stare de spirit : gone out! be back someday.

http://testdaiana1.blogspot.com/

Sus In jos

LA PAS CU VIATA....ganduri si nu numai - Pagina 2 Empty Re: LA PAS CU VIATA....ganduri si nu numai

Mesaj Scris de iuli Sam Sept 17 2011, 02:42

Buna fetelor!
Va multumesc mult pentru cuvintele si o data cu ele gandurile pe care mi le trimiteti, sa stiti ca se simte, se simte cand un om iti este aproape chiar daca nu ne cunoastem personal.
Prietenii virtuali nu se privesc in ochi, dar se recunosc dupa inima lor si dupa starea pe care o transmit.
Nu se vad la ei lacrimile, tristetea, supararile... Nu se vad nici surasurile, bucuriile sau implinirile, dar le gasesti, le simti de fiecare data, la fiecare cuvant scris.
De multe ori stau si ma gandesc la viata mea, cred ca multi dintre voi o faceti, sau cei mai multi oameni o fac....de multe ori gandesc ca viata nu este corecta, dar de multe ori ma intreb in comparatie cu ce?????!!!!!!!!!!!!!..........
Cu ce gandes eu despre felul in care mi-as dori sa fie viata mea si totusi daca stau sa ma gandesc mai bine mai multe lucruri nu sunt corecte in viata.
Uneori, cand faci tot ce tine de tine pentru ca lucrurile sa mearga asa cum vrei, ceva ce nu poti controla te ia prin surprindere si te pune la pamant. Si pur si simplu nu ti se pare corect. Ghici ce, uneori nu este corect si acesta este adevarul dureros al vietilor noastre. Corectitudinea nu este neaparat parte din targ.
Indiferent cine esti, vor exista momente cand cineva face ceva atat de nedrept incat esti confuz zile la rand, saptamani sau chiar mai mult. Traiesti inca nevenindu-ti a crede ca acesti oameni, in care ai avut incredere cu toata fiinta ta, s-au intors impotriva ta.
Daca esti norocos, un asemenea eveniment te va inspira sa ceri mai mult de la tine. Daca nu, se poate sa pierzi controlul asupra emotiilor tale si te infurii sau sa plangi ca un copil. Urasc cand se intampla asta. Razbunarea arareori rezolva ceva. Cel mai bine este sa te concentrezi intotdeauna pe ceea ce ai de facut in continuare.
Trebuie sa iei in considerare si propriul simt al corectitudinii. Nu este neaparat nedrept atunci cand altcineva obtine ceva ce tu vroiai, chiar daca tu crezi ca il meritai. Cel mai probabil acea persoana a fost aleasa din alte motive decat crezi tu. Nu este gresit, este pur si simplu o alegere in care tu nu ai avut un cuvant de spus. Sentimentele pe care ti-le provoaca nu sunt palcute, insa acest eveniment nu este o negare a abilitatii tale sau a valorii tale personale.
Atunci cand corectitudinea pare sa dispara din peisaj, nu lasa ca inspiratia ta sa dispara cu ea. Totdeauna exista o cale pe care o poti apuca si adesea, se dovedeste a fi mai buna decat cea pe care te aflai.
Am scris prea mult pentru azi,va sarut,toate gandurile mele bune se indreapta spre toti prietenii mei de oriunde ar fi ei va doresc noroc in viata!
iuli
iuli
Strumf Roz
Strumf Roz

Data de inscriere : 15/11/2009

Numarul mesajelor : 256
Data nasterii : 04/06/1981
Varsta : 43

Sus In jos

LA PAS CU VIATA....ganduri si nu numai - Pagina 2 Empty Re: LA PAS CU VIATA....ganduri si nu numai

Mesaj Scris de 50.iris2307 Dum Oct 02 2011, 22:48

Ce faci , iuli ? Scrii ? Exact ca prietena mea scrii ! Ce coincidenta !!!! Uite ca am dat un semn de viata pe aici si numai tu vad ca mi scrii 3 saumai multe fraze .Vezi de ce nu vreau sa mai scriu ... aici sunt persoane tinere cu alte preocupari si de ce sa deranjez sau sa ma mai supar ca si asa sunt .... destul !!!!

50.iris2307
Ciumpalac Roz
Ciumpalac Roz

Data de inscriere : 05/06/2009

Numarul mesajelor : 662
Data nasterii : 23/07/1959
Varsta : 65
Localizare : Romania
Stare de spirit : optimista , realista si temperata

Sus In jos

LA PAS CU VIATA....ganduri si nu numai - Pagina 2 Empty Re: LA PAS CU VIATA....ganduri si nu numai

Mesaj Scris de iuli Vin Oct 14 2011, 02:42

Buna! fac bineeeee! LA PAS CU VIATA....ganduri si nu numai - Pagina 2 448246
Nu im place ca vine iarna, griji, necaz, nevoi......dar asta este, fiecare anotimp cu bunele si relele lui, ma bucur ca ai dat un semn, voiam doar sa stiu ca esti bine, iti multumesc!
LA PAS CU VIATA....ganduri si nu numai - Pagina 2 923465
iuli
iuli
Strumf Roz
Strumf Roz

Data de inscriere : 15/11/2009

Numarul mesajelor : 256
Data nasterii : 04/06/1981
Varsta : 43

Sus In jos

LA PAS CU VIATA....ganduri si nu numai - Pagina 2 Empty Re: LA PAS CU VIATA....ganduri si nu numai

Mesaj Scris de iuli Joi Noi 03 2011, 09:08

Am trecut azi pe aici si cum sunt foarte racita si nu pot prea multe sa va spun, am sa va las o povestioara......ei, este de fapt o poveste, dar pentru cine ii place sa citesca, se citeste repede, mi s-a parut intresanta.

Poveste despre galceava dintre minte si corp

In vremuri imemoriale sau chiar azi, a fost un corp cu o minte sau o minte cu un corp, depinde cum privim starea de fapt. Corpul si mintea erau impreuna de foarte mult timp, de fapt, nici nu isi puteau aduce aminte o vreme cand fusesera separate.
Asa cum sunt toate relatiile de lunga durata si relatia mintii cu corpul era una cu suisuri si coborasuri. Ba se intelegeau, ba se certau, ba se ignorau depinzand de zile, de vreme, de evenimente.
Corpul cu mintea locuiau intr-o cetate aglomerata si plina ochi de tentatii, situatii si variatii.
Ca in orice relatie, pentru ca lucrurile sa fie functionale, sarcinile supravietuirii erau impartite pe roluri intre cei doi parteneri. Corpul mergea, misca, ridica, se ocupa de toate muncile dificile si solicitante, iar mintea, mai sensibila si fragila, se ocupa de aspectele administrative ale vietii, cauta solutii si inventa rezolvari. Viata corpului cu minte a decurs relativ lin pana cand, intr-o zi, mintea a descoperit ca este nemultumita de corpul ei. Mintea isi dorea si ea un corp armonios, asa cum vedea peste tot in jur in cetate, isi dorea si ea sa poarte haine mici si delicate, isi dorea si ea sa fie admirata pe dinafara. Mintea fiind extrem de nemultumita ca pe ea nu o vede nimeni, ca ea sta prinsa acolo in corpul acela butucanos, cand de fapt ea este stralucitoare si demna de admiratie.
Corpul, asa cum era de asteptat, nu a reactionat foarte bine la toate injuriile aduse de minte. Mintea ii reprosa ca este gras, ca este greoi, ca o tine prizoniera in el si ca o impiedica sa devina tot ceea ce ar putea ea deveni. Corpul, destul de intelegator de felul sau, nu a mai rezistat ponegririi si s-a suparat si el pe minte. Pai da, el trebuia sa faca tot ce vrea ea, sa care zeci de sacose, sa stea chircit la lumina lumanarii cat avea ea chef, sa mearga cu orele pana in locurile dorite de ea, sa manance toate mancarurile prea dulci, prea piperate, prea grase, prea sarate pe care ea le vroia. Era vina ei ca el era gras, el facea tot ce putea cu ceea ce primea de la ea, dar nici el nu poate face miracole, ce Dumnezeu!
Mintea nu vroia sa asculte rationamentele corpului, ea facea tot ce putea, manca ce gasea, ce isi permitea, dar normal el nu are de unde sa stie ca lui nu ii pasa de costuri, el nu se gandeste decat la burta lui, nu ii pasa de toate greutatile pe care ea trebuie sa le infrunte in lumea din afara, cat de creativa trebuie sa fie sa faca un banut cinstit. In loc sa o ajute mai rau o trage la fund, ori asa ceva nu se poate, ea merita mai mult, ea merita sa fie ca domnitele din palate, drapata in catifele si aur. Catifele si aur? Tu ai idee cat de grele sunt alea pentru mine, cum imi distrugi coloana si picioarele? Dar evident de ce i-ar pasa mintii de greutatile indurate de corp, ea e o printesa, ea trebuie admirata si lingusita.
Si a continuat asa galceava dintre corp si minte, minte si corp pana cand, neajungand la nicio concluzie multumitoare au inceput sa se sicaneze reciproc incercand fiecare sa arate ca el e mai important. Mintea decise ca nu ii mai da corpului mancare ca sa il forteze sa slabeasca. Corpul decise ca va inceta secretia unor hormoni ca sa o zapaceasca putin pe minte. Mintea fu surda la tipetele de durere ale corpului atunci cand nu il lasa sa doarma, cand il cara cu orele pe drumuri nesfarsite, cand acesta cerea odihna. Corpul, vazand ca nu are cu cine, plusa si el, incepu sa faca tot felul de bubite care mancau si care o faceau pe minte sa nu se poata concentra la nimic, caci mereu ii venea sa se scarpine. Corpul incepu sa respire din ce in ce mai greu, sa renunte la par, totul incercand sa o faca pe minte sa intelega ca si el are nevoie de grija nu doar ea.
Au mai tinut-o asa o vreme, incrancenati, pana cand, intr-o seara, mintea epuizata vazu cu uimire cum corpul refuza sa o mai asculte, ii ignora comenzile si nu ii mai raspunde. A strigat mintea la corp ore in sir sa se ridice, sa faca ceva, l-a implorat si l-a rugat sa o ierte, caci nu si-a dat seama, a fost aroganta si la el nu s-a gandit. Iarta-ma, te implor, trezeste-te!, pana cand, in cele din urma si mintea adormi secatuita de puteri.
Dupa multe ore de somn sau lesin, nici ei nu stiu exact, atat mintea cat si corpul se trezira cu greu. Purtara o conversatie lunga, stabilira granite si reguli, mintea avea sa hranesca cu cap corpul, iar corpul avea sa faca tot ce tine de el pentru a o sprijini, avea sa incerce sa se recupereze si sa devina puternic din nou. Mintea ar fi vrut sa mai adauge ea una alta, dar corpul a fost cat se poate de neclintit.
Ma hranesti si ma abuzezi, ne intelegem si voi fi acolo pentru tine, ma chinui si nu tii cont si de mine ma voi revolta din nou.
Dar ...
Ce dar?
Exista lucruri pe care trebuie sa le fac ca sa ma simt si eu bine si eu contez, nu pot trai doar pentru tine si nevoile tale.
No bine, nu trebuie sa fie perfect tot ce faci pentru mine, poti avea si tu placerile tale, dar sa nu uiti ca mai sunt si eu pe aici, plus ca atunci cand tu esti multumita si eu sunt multumit. Asa ca iti mai trec cu vederea una alta, dar fara excese si fara invinovatirea mea pentru deciziile tale gresite. Ne-am inteles?


"Ne-am inteles" Spuse mintea usurata si multumita ca putea fi din nou in corpul ei, ca putea fi din nou in viata. Cine ar fi crezut ca acceptarea de sine poate fi asa de eliberatoare?
Ea in niciun caz, poate corpul.
http://www.psihoterapie.net
Sanatate multa tuturor, o toamna lunga si frumoasa cu mute bucurii si mult noroc!
LA PAS CU VIATA....ganduri si nu numai - Pagina 2 633654


iuli
iuli
Strumf Roz
Strumf Roz

Data de inscriere : 15/11/2009

Numarul mesajelor : 256
Data nasterii : 04/06/1981
Varsta : 43

Sus In jos

LA PAS CU VIATA....ganduri si nu numai - Pagina 2 Empty Re: LA PAS CU VIATA....ganduri si nu numai

Mesaj Scris de iuli Joi Dec 29 2011, 04:51

Stiu ca suntem in toiul sarbatorilor de iarna cu colide care ma misca pana la lacrimi............ mie mi se par cele mai frumoase, chiar daca nu avem zapada si mai ales in prag de an nou, atunci cand toate gandurile merg catre noi zari si noi sperante..........am sa las aici in aceste pagini urarile mele de bine si multa sanatate pentru cei care intretin acest forum, pentru toata lumea care trace pe aceasta pagina a mea..............
Viata este ca o minunata moneda care in aceasta perioada a anului ne pare din ce in ce mai aurita si mai pretioasa; cu cat acceptam mai repede ambele fete ale ei, cu atat putem sa traim mai din plin fiecare moment al ei.
Toate merg impreuna si toate se activeaza in aceasta perioada a anului in care simtim tristetea pentru anul care a trecut, din nou, parca mult prea repede si in acelasi timp simtim bucuria pentru urmatorul an care ni se asterne in fata; regretul pentru ce nu ne-am permis sa fim si sa facem si entuziasmul pentru ceea ce ne vom da voie sa fim si sa facem.
Am sa va las un articol care nu este in armonie cu ce am scris mai devreme, sper sa nu va supare ci doar sa va puna mici semne de intrebare despre tot ce insemna viata.....


Osho, despre viata si moarte
Sa urasti moartea inseamna sa urasti viata. Ele nu sunt separate si nu pot fi separate. Moartea si viata exista laolalta, nu exista cale de a le separa. Separarea este numai o abstractie in minte, este complet falsa.Viata implica moartea, moartea implica viata. Sunt complet opuse, dar complementare una fata de cealalta.
Moartea este apogeul vietii. Daca urasti moartea, cum poti iubi viata? Si este o neintelegere foarte grava: oamenii care cred ca iubesc viata intotdeauna urasc moartea si urand moartea devin incapabili de a trai.Capacitatea de a trai la maximum vine numai atunci cand sunteti gata sa muriti si sunteti gata sa muriti la maximum.
Sunt mereu direct proportionale. Daca traiti caldut, veti muri caldut. Daca traiti intens, total, periculos, veti muri asemenea. Moartea este crescendoul; viata ajunge la apogeul sau prin moarte. Toate bucuriile vietii plaesc pur si simplu in fata bucuriei pe care o aduce moartea.
Ce este exact moartea? Este disparitia unei false entitati din noi, egoul.
Moartea are loc si in actul dragostei, la o scara mai mica, intr-o masura partiala. De aici frumusetea dragostei. Pentru un moment muriti, pentru un moment dispareti. Pentru un moment nu mai sunteti si intregul va poseda. Dispareti ca parte si intrati in ritm cu intregul.Nu existati ca un val in ocean, existati ca oceanul insusi.
Acelasi lucru se intampla in somnul profund: egoul dispare, mintea nu mai functioneaza, recadeti in bucuria originara. Insa acestea nu sunt nimic in comparatie cu moartea. Acestea sunt lucruri partiale.Somnul este o foarte scurta moarte; in fiecare dimineata, va veti trezi din nou. Totusi, daca ati dormit profund, bucuria persista intreaga zi, o anumita liniste persista in strafundul inimii voastre. Traiti diferit in acea zi in care ati dormit bine. Daca nu ati fost in stare sa dormiti bine, ziua este afectata. Va simtiti plictisiti, iritati, fara niciun fel de motiv.Lucruri marunte devin foarte suparatoare. Sunteti furiosi-nu pe cineva in particular, sunteti pur si simplu furiosi. Energia voastra nu este acasa. Va simtiti dezradacinati.
Moartea este un somn lung. Si nu este inamicul, este cel mai bun prieten. Daca te gandesti la moarte ca la un dusman, vei muri- toata lumea trebuie sa moara, tu nu vei face exceptie-dar vei muri in chinuri, pentru ca vei opune rezistenta, te vei lupta.
Nu urati moartea. Stiu ca aproape toata lumea uraste moartea, pentru ca ni s-a predat o filosofie foarte gresita. Ni s-a spus ca moartea este dusmanul vietii; nu este asa. Ni s-a spus ca moartea vine si distruge viata. Moartea vine si implineste viata.
Daca viata voastra a fost frumoasa, moartea o infrumuseteaza la maxim. Daca viata voastra a fost una plina de dragoste, atunci moartea va daruieste experienta suprema a dragostei. Daca viata voastra a fost una de meditatie, atunci moartea va va aduce constiinta suprema. Moartea numai amplifica-desigur, daca viata voastra a fost una gresita, atunci moartea amplifica acest lucru, de asemenea. Moartea este un mare amplificator. Daca ati trait numai in manie, atunci la momentul mortii veti vedea numai iadul din voi, numai foc si para. Daca ati trait in ura, atunci moartea amplifica ura. Moartea este doar un fenomen de reflectare.
Nu urati moartea. Altminteri, veti rata moartea si veti rata si viata.
“Emotiile si sanatatea”, Osho, Pro Editura si Tipografie
iuli
iuli
Strumf Roz
Strumf Roz

Data de inscriere : 15/11/2009

Numarul mesajelor : 256
Data nasterii : 04/06/1981
Varsta : 43

Sus In jos

LA PAS CU VIATA....ganduri si nu numai - Pagina 2 Empty Re: LA PAS CU VIATA....ganduri si nu numai

Mesaj Scris de iuli Mar Mar 27 2012, 06:35

V-am intalnit din intamplare,
Dar oare-i ceva intamplator, in lumea asta mare?
Sau Cineva acolo sus, destinul ni-l traseaza
Iar noi, il vom urma mereu
O viata-ntreaga.
Iubire, bucurii, tristeti
Am intalnit in cale,
Am mers pe culmi,
Pe drumul drept,
Si uneori … in vale
Dar toate au avut un rost
Pe care-l stiu acum:
Sa fiu ce sunt,
Sa fiu un OM,
Cinstit si bun.
Am scapat de iarna grea, a venit Primavara ......un nou inceput ... o noua speranta ... un nou vis...
Va doresc o primavara frumosa cu zile senine, cu multa iubire si sa va bucurati de fiecare clipa traita!
LA PAS CU VIATA....ganduri si nu numai - Pagina 2 577745
iuli
iuli
Strumf Roz
Strumf Roz

Data de inscriere : 15/11/2009

Numarul mesajelor : 256
Data nasterii : 04/06/1981
Varsta : 43

Sus In jos

LA PAS CU VIATA....ganduri si nu numai - Pagina 2 Empty Re: LA PAS CU VIATA....ganduri si nu numai

Mesaj Scris de iuli Mier Mar 28 2012, 07:29

LA PAS CU VIATA....ganduri si nu numai - Pagina 2 01dz054yi2j


Dac-as fi un anotimp… as fi primavara
Sa readuc totul la viata, sa incalzesc muguri si inimi zgribulite,
Sa inseninez cu raze de soare cerul din ochii oamenilor
Si sa ma contopesc cu privirile indragostitilor din parcuri.

Dac-as fi un fenomen… as fi cu siguranta vânt
Sa ating copacii, sa sustin aripile pasarilor
Si sa mângâi fetele oamenilor cu adierea mea.

Iar dac-as fi un cuvânt… as fi poezie
Sa ma creeze poetii si versurile lor sa-mi fie madulare
Care sa descreteasca fruntile celor care le asculta.

Dar nu sunt decât un om pe acest pamânt
Care incearca sa faca acelasi lucru
Prin tot ceea ce este…

iuli
iuli
Strumf Roz
Strumf Roz

Data de inscriere : 15/11/2009

Numarul mesajelor : 256
Data nasterii : 04/06/1981
Varsta : 43

Sus In jos

LA PAS CU VIATA....ganduri si nu numai - Pagina 2 Empty Re: LA PAS CU VIATA....ganduri si nu numai

Mesaj Scris de Daiana Mier Mar 28 2012, 08:08

foarte frumoasa poezia, Iuli! :)
Daiana
Daiana
ADMINISTRATOR ROZ
ADMINISTRATOR ROZ

Data de inscriere : 16/09/2008

Numarul mesajelor : 43790
Data nasterii : 07/12/1977
Varsta : 46
Localizare : Temesvar :)
Stare de spirit : gone out! be back someday.

http://testdaiana1.blogspot.com/

Sus In jos

LA PAS CU VIATA....ganduri si nu numai - Pagina 2 Empty Re: LA PAS CU VIATA....ganduri si nu numai

Mesaj Scris de iuli Vin Apr 20 2012, 07:03

Multumesc mult !....nu imi apartine dar mi-a placut.
Imi place la nebunie primavara cu tot ce este........... cu verdele pomilor si al ierbii, cu multele flori de primavara nimic nu se compara cu aceste frumoase flori si mai ales cu, cantatul pasarilor......locuiesc intrun loc unde in linistea diminetii pot asculta in voie concertul acestor pasari mici, nimic nu se compara cu trilurile ciocaliei si al privighetorii, incercat si o sa vedeti.
Felicitari pentru frumoasele domnisoare sa va traiasca , sa va bucurati de ele, sa fiti sanatosi cu toti si sa aveti parte de multa iubire!
Sper ca nu este prea tarziu pentru o urare....
LA PAS CU VIATA....ganduri si nu numai - Pagina 2 Christosainviat1
iuli
iuli
Strumf Roz
Strumf Roz

Data de inscriere : 15/11/2009

Numarul mesajelor : 256
Data nasterii : 04/06/1981
Varsta : 43

Sus In jos

LA PAS CU VIATA....ganduri si nu numai - Pagina 2 Empty Re: LA PAS CU VIATA....ganduri si nu numai

Mesaj Scris de iuli Dum Apr 22 2012, 06:06

Din gresala...... sau probabil si de preocupare am intrat si am ramas sa va citesc "povestea nasterii puiului meu".........acum dupa ce ati trecut pe acolo vi se pare o "poveste"......... dar sunt lucruri adevarate si traite de voi la intensitate maxima cu team, cu frica si cu multa grija..........lucruri pe care nu le veti uita niciodata si oricat de multi copii veti avea nu veti uita nimic de la niciunu din ei, cum nu veti uita nici cand a aparut primul dintisor, nici cand a facut primul pas singur, nici cand a mers la gradinita, la scoala si tot asa prima intalnire, iara voi mamele o sa aveti pentru tot ce traiesc copii vostri emotii mai mari decat ei, trait totul din nou prin minunati costri copii .
Pentru toate care sunteti mamici totul este altfel acum, voi sunteti altfel chiar daca voua nu vi se pare, pentru cele care nu sunt le urez sa fie sanatoase si sa aiba pare de copii sanatosi si frumosi atunci cand isi doresc ele. Lucrul asta m-a facut sa va pun o mica povestioara despre " mama":
DE CE O IUBESC PE MAMA

Mama si tata se uitau la televizor cand mama a spus:
Sunt obosita si e tarziu. Cred ca ma voi duce in pat.

O ia spre bucatarie ca sa faca sandvisurile pentru a doua zi.

Spala castroanele de popcorn, scoate carnea afara din congelator pentru cina din seara urmatoare, verifica cerealele, umple borcanul cu zahar,pune linguritele si castroanele pe masa si pregateste filtrul de cafea pentru a doua zi dimineata..

Apoi pune niste rufe la uscat, mai baga niste haine in masina de spalat, calca o camasa si coase un nasture care cadea la o camasa.

Strange piesele jocului ramas pe masa din sufragerie, pune telefonul la loc, aseaza agenda de telefon la loc in raft.

Uda cateva plante, goleste un cos de gunoi si pune unprosop la uscat pe bara.

Se intinde, casca si o ia spre dormitor. Se opreste la birou si scrie o notita pentru profesoara, numara niste bani pentru excursia de maine si ridica o carte de scoala cazuta sub scaun.

Scrie o felicitare pentru ziua de nastere a unui prieten, o baga in plic, scrie adresa, o timbreaza si scrie o notita pentru cumparaturi. Le pune pe amandoua langa geanta ei..

Mama isi curata fata cu demachiantul ei 3 in 1, isi da cu crema de noapte antirid, se spala pe dinti si isi curata unghiile.

Tata ii striga,
- Credeam ca te duci in pat.

-Sunt pe drum,' raspunde ea.

Adauga apa in vasul cainelui, da pisica afara si se asigura ca usile sunt inchise cu cheia si ca lumina e deschisa pe terasa.

Se uita in camera copiilor, le stinge lampile de pe noptiere si televizorul, ridica o camasa, arunca niste sosete murdare in cosul de rufe si vorbeste un pic cu unul dintre copii care inca isi termina lectiile.

In camera ei isi potriveste alarma la ceas, isi aseaza hainele pentru a
doua zi si indreapta raftul de la pantofi.


Mai adauga 3 lucruri pe lista ei de 6 lucruri foarte importante pentru a doua zi. Isi spune rugaciunea si vizualizeaza implinirea
dorintelor ei.

just...Minunat!

In acelasi timp tata inchide televizorul si anunta nimanui in
particular,' Ma duc in pat.'

Si o si face ... fara nici un alt gand.

Vi se pare ceva iesit din comun? Va mai mirati de ce femeile traiesc mai
mult?

PENTRU CA SUNT FACUTE PENTRU CURSA LUNGA... .... si nu am putea sa murim mai repede pentru ca inca avem atatea de facut!!!


LA PAS CU VIATA....ganduri si nu numai - Pagina 2 633654
iuli
iuli
Strumf Roz
Strumf Roz

Data de inscriere : 15/11/2009

Numarul mesajelor : 256
Data nasterii : 04/06/1981
Varsta : 43

Sus In jos

LA PAS CU VIATA....ganduri si nu numai - Pagina 2 Empty Re: LA PAS CU VIATA....ganduri si nu numai

Mesaj Scris de iuli Mier Apr 25 2012, 07:34

Intotdeauna căutăm ceea ce ne lipseşte
şi renunţăm la ceea ce ne lipseşte mai mult
întotdeauna privim mai departe
şi reuşim să fim cu-atât mai departe
de noi înşine
întotdeauna sperăm la ceva mai bun decât azi
şi mâine vom fi căutători de comori în trecut
întotdeauna facem aceleaşi greşeli
şi găsim întotdeauna o scuză:
a greşi e omeneşte şi totuşi,
întotdeauna ni se arată o cale spre adevăr
şi cochetăm mereu cu minciuna
întotdeauna suntem romantici
şi până la urmă ne plictisim de atât romantism
şi suntem pragmatici până la
înalta trădare
ne vindem sufletele şi ne culcăm pe laurii
nimicniciei
întotdeauna fugim,
de ceea ce ne poate atinge,
de ceea ce ne poate face mai slabi,
întotdeauna ne este frică de moarte
şi frica ne taie elanul în mici respiraţii
întotdeauna muncim,
peste programul lui Dumnezeu
întotdeauna spunem întotdeauna
şi niciodată nu încercăm
să fim veşnici

INTOTDEAUNA OAMENI
=Ionuţ Caragea=


LA PAS CU VIATA....ganduri si nu numai - Pagina 2 Maximazilei18octthumb
iuli
iuli
Strumf Roz
Strumf Roz

Data de inscriere : 15/11/2009

Numarul mesajelor : 256
Data nasterii : 04/06/1981
Varsta : 43

Sus In jos

LA PAS CU VIATA....ganduri si nu numai - Pagina 2 Empty Re: LA PAS CU VIATA....ganduri si nu numai

Mesaj Scris de iuli Sam Mai 05 2012, 19:33

Timpul este frumos.....e dimineata si este o frumoasa zi de primavara, poate cel mai frumos anotimp........... ar trebui sa-mi daruiasca o stare de bine.......nu este asa....nu stiu de ce....ba da sufletul meu stie dar vorbirea nu vrea sa exprime......sunt trista!

Cred ca astazi e timpul sa-mi numar pierderile.
Pentru ca am uitat sa iubesc multe lucruri.
Am uitat pentru mult timp sa iubesc locurile in care m-am nascut.
N-am iubit zilele de sarbatoare cand in orasul meu nu era nimeni pe strada.
Nu am iubit castanele care mi-au cazut in cap pe bulevardul copilariei mele.
Nu am iubit momentele in care credeam ca mama e suparata pe mine.
N-am iubit faptul ca eram copil si cei din jur erau mari si puternici si nici pe colegii care ma tranteau in zapada.
N-am iubit durerea primei despartiri si nici momentul cand am plecat de-acasa printre straini.
Nu am iubit momentele de dinainte de examen.
N-am iubit primul interviu pentru o slujba si nici pe primul meu sef.
Nu am iubit sedintele.
Nu am iubit diminetile cand ma trezeam la 7 ca sa plec la serviciu.
Nu am iubit mersul la serviciu si nici momentele de socializare la cafea.
Nu am iubit serile de duminica si diminetile de luni.
Nu i-am iubit pe cei care au intrat in viata mea ca sa ma invete ceva. Si nu am iubit lectiile lor chiar daca unele s-a dovedit a fi utile.
Nu am iubit frigul, iernile si zapezile,apoi nu am iubit caldurile si transpiratiile verii.
Nu am iubit cozile trandafirilor, pentru ca ma intepau si ploaia, pentru ca ma uda.
Nu am iubit oamenii care se plangeau. Nu am iubit cersetorii si apoi nu i-am iubit pe cei care faceau rau.
Nu am iubit vorbitul la telefon. Nu am iubit uitatul la televizor.
Nu am iubit amanarile si schimbarile de program.
Nu am iubit neprevazutul. Nu am iubit schimbarea. Nu am iubit mutatul dintr-un loc in altul.
Nu am iubit instabilitatea. Nu am iubit nesiguranta. Nu am iubit aroganta. Nu am iubit sa intarzii.
Nu am iubit nebuniile.
Pentru ca nu le-am iubit, am pierdut toata viata din acele momente…
Mereu in cautare de altceva, mereu asteptand ceva, mereu tinzand spre o versiune mai buna, a mea, a ta, a lor…nu am iubit si am pierdut.
A fost nevoie de multa suferinta ca sa-mi dau seama ca viata inseamna sa iubesti TOT.

Din cand in cand, mai uit.............insa cineva sau ceva intotdeauna are grija sa-mi reaminteasca.
LA PAS CU VIATA....ganduri si nu numai - Pagina 2 633654
iuli
iuli
Strumf Roz
Strumf Roz

Data de inscriere : 15/11/2009

Numarul mesajelor : 256
Data nasterii : 04/06/1981
Varsta : 43

Sus In jos

LA PAS CU VIATA....ganduri si nu numai - Pagina 2 Empty Re: LA PAS CU VIATA....ganduri si nu numai

Mesaj Scris de 50.iris2307 Joi Mai 24 2012, 02:27

LA PAS CU VIATA....ganduri si nu numai - Pagina 2 412337 Da ... , este nevoie de multa suferinta ...viata inseamna sa iubesti tot .Uite , Iuli !Am intrat asa ca sa incerc sa ti scriu citeva randuri din care sa reiasa numai iubire , ginduri bune . As vrea sa pot sa ti ofer un car de sanatate dar nu pot sa ti ofer decit mii de rugaciuni si ocrotirea lui Dumnezeu , a tuturor sfintilor , sa ti aduca numai izbavire de rele si ajutor , tamaduire de boala ! Desi , cum iti spuneam si eu cad si ma lupt cu multe ispite , intru aici si ma gindesc mereu la tine .Vad cum asterni aceste povesti adevarate pline de intelepciune ! Sanatate si ginduri bune !

50.iris2307
Ciumpalac Roz
Ciumpalac Roz

Data de inscriere : 05/06/2009

Numarul mesajelor : 662
Data nasterii : 23/07/1959
Varsta : 65
Localizare : Romania
Stare de spirit : optimista , realista si temperata

Sus In jos

LA PAS CU VIATA....ganduri si nu numai - Pagina 2 Empty Re: LA PAS CU VIATA....ganduri si nu numai

Mesaj Scris de iuli Vin Mai 25 2012, 01:32

Multumesc iris pentru ca mi-ai vizitat pagina. Eu nu astept comentarii, stiu ca aici este un forum dar pentru ca mi s-a permis imi scriu doar niste ganduri si de cele mai multe ori cateva lucruri intelepte pe care le-am citit si care mi s-au parut interesante si putin adaptate dupa sufeltul si gandurile mele.
Spuneam ca nu astept comentarii imi este suficient daca scriu. Poate in timp le va citi cineva, poate si unii tineri……..unele cred ca sunt de meditat. Azi mai mult ca oricand am parerea ca multi dintre tinerii sunt superficiali (nu din vina lor), nici famila nici scoala nu mai face nimic pentru ei, pentru a ajunge la sufletul lor, toata lumea se grabeste nimeni nu mai are timp de nimic, toata lumea vrea sa fie cat mai sus in lumina reflectoarelor indiferent prin ce mijoace, fara sa tina cont ca doar drumul conteaza si ce intalnesti in drumul tau.
Acesta explozie de media ne-a transformat in niste fiinte fara suflet…doar cuvinte care iasa pe gura fara substanta si fara continut……ne inconjuram cu cat mai multi oameni dintr-o dorinta vie si neimplinita de a umple un gol ce ne apasa si striveste de a fi cat mai intresanti insa singuratatea este singura certitudine ce s-a transformat parca din ce in ce mai brutal si violent intr-o povara mult prea grea de care nu putem scapa. Incercam cu disperare a da un sens fiecarei clipe, fiecarui om din viata noastra, cautand adesea a cosmetiza NON SENSUL din tot ce inseamna viata noastra. Cautam cu prea multa pofta nebuna sa fim intelesi, sustinuti, completati. Facem calcule peste calcule, analizam, devizam pana si clipele. Adunam fiecare moment fericit, mai putin fericit, dorinte, impresii, scadem lacrimile, suspinele si durerea, inmultim totul cu fiecare fiinta ce ne inconjoara si face parte din viata noastra iar la final se imparte totul la dezamagiri concrete.
Inchizi ochii si speri cu naivitate prosteasca ca rezultatul sa nu te sperie….insa inevitabil descoperi ca din toata ecuatia in sine, singura constanta esti TU si tot ce insemni: amintiri, dorinte, suflet ranit, lucruri nespuse sau prea mult spuse.
Suntem prea trecatori in vietile altora in aceasi masura in care ei fac acelasi lucru. Timpul trece in acelasi mod in care noi trecem prin vietile altora….nepasatori.
Ba NU!.Gresit. Timpul ramane, doar noi suntem cei care trecem prin el.
Timpul vindeca…………….noi imbolnavim.
10 DACA….
1. Daca vrei sa faci un bine, atunci fa-l cand este nevoie.
2. Daca poti sa faci pe cineva fericit, nu sta pe ganduri.
3. Daca dai ceva, nu astepta ca fapta sa se intoarca.
4. Daca primesti ceva, da mai departe.
5. Daca nu poti sa ajuti pe cineva, spune-i-o in asa fel incat sa nu o recepteze ca pe un refuz.
6. Daca poti sa construiesti ceva, nu distruge.
7. Daca poti, fii hotarat in ceea ce spui si ceea ce faci.
8. Daca devii celebru, ramai modest.
9. Daca esti nervos, nu-ti descarca nervii pe altii.
10. Daca faci o observatie, nu jigni. (Chris Simion)


LA PAS CU VIATA....ganduri si nu numai - Pagina 2 633654


iuli
iuli
Strumf Roz
Strumf Roz

Data de inscriere : 15/11/2009

Numarul mesajelor : 256
Data nasterii : 04/06/1981
Varsta : 43

Sus In jos

LA PAS CU VIATA....ganduri si nu numai - Pagina 2 Empty Re: LA PAS CU VIATA....ganduri si nu numai

Mesaj Scris de 50.iris2307 Vin Mai 25 2012, 05:57

LA PAS CU VIATA....ganduri si nu numai - Pagina 2 412337 Da .Nu stiu ce sa fac , din aceste motive numai intram sa nu deranjez pe nimeni . Nu vream comentariu ci sa fiu si eu alaturi sa fac ceva pentru tine . Iarta ma . Poate vrei sa fie un jurnal al tau .

50.iris2307
Ciumpalac Roz
Ciumpalac Roz

Data de inscriere : 05/06/2009

Numarul mesajelor : 662
Data nasterii : 23/07/1959
Varsta : 65
Localizare : Romania
Stare de spirit : optimista , realista si temperata

Sus In jos

LA PAS CU VIATA....ganduri si nu numai - Pagina 2 Empty Re: LA PAS CU VIATA....ganduri si nu numai

Mesaj Scris de 50.iris2307 Sam Mai 26 2012, 03:13

LA PAS CU VIATA....ganduri si nu numai - Pagina 2 687266 Un moment de relaxare , timp in care m am gindit la tine , intrebandu ma ce faci? Chiar ce faci ? Cum esti ? Cum te simti azi ?

50.iris2307
Ciumpalac Roz
Ciumpalac Roz

Data de inscriere : 05/06/2009

Numarul mesajelor : 662
Data nasterii : 23/07/1959
Varsta : 65
Localizare : Romania
Stare de spirit : optimista , realista si temperata

Sus In jos

LA PAS CU VIATA....ganduri si nu numai - Pagina 2 Empty Re: LA PAS CU VIATA....ganduri si nu numai

Mesaj Scris de 50.iris2307 Sam Mai 26 2012, 03:21

Rugaciune pentru IULI , eu ma rog tie PREOT MONAH ARSENIE BOCA sa trimiti duhul tau pasnic aducindu i ei si familiei ei sanatate si liniste , departeaza de la ea si cei dragi ei necazurile si suferintele ca tu PARINTE ai duh sfant .AMIN [ sI VOI CEILALTI ADAPTATI RUGACIUNEA LA NEVOILE VOASTRE CERIANDU I AJUTOR PARINTELUI ]

50.iris2307
Ciumpalac Roz
Ciumpalac Roz

Data de inscriere : 05/06/2009

Numarul mesajelor : 662
Data nasterii : 23/07/1959
Varsta : 65
Localizare : Romania
Stare de spirit : optimista , realista si temperata

Sus In jos

LA PAS CU VIATA....ganduri si nu numai - Pagina 2 Empty Re: LA PAS CU VIATA....ganduri si nu numai

Mesaj Scris de iuli Mier Mai 30 2012, 08:56

Sunt bine, multumesc iris pentru tot!
Multa sanatate si tie iar Dumnezeu sa-ti asculte rugile pentru tine si pentru toti! LA PAS CU VIATA....ganduri si nu numai - Pagina 2 923465
Me oboseste vremea asta si ma sacaie, nu imi place sa ploua..sau mai bine spus imi place dar parca nu mai tin minte de cand nu am mai vazut soarele imi aduc aminte ca ............intr-o zi spre seara, norii s-au adunat la sfat si s-au luat la sfada.......nu au iesit scantei, dar au fost tunete si fulgere. Vantul, trezit din somnul odihnitor, s-a chinuit inutil sa sparga trupa de nori bine incheagata deasupra noastra.
Toata noaptea a tinut vijelia, spre dimineata culoarea norilor modificandu-se de la negru inchis spre gri deschis. Insa ploii nu i-a spus nimeni ca cearta norilor s-a terminat. O perdea marunta si deasa precum o mocaneasca simpla de toamna a continuat sa cada din ceruri zile in sir si ploua si acum........
Sfarsitul de saptamana ne-a tinut pe toti in case, umezeala patrunzandu-ne in suflet. In fiecare dimineata deschideaam ochii cautand razele soarelui sa imi zambeasca pentru o zi minunata. Neseriosi norii astia. Aseara erau tot pe cer. Sunt aproape zece zile de cand vremea nu ne lasa sa ne bucuram de vara.

Se apropie iar weekend-ul. Copii vor sa se joace afara, oamenii epuizati dupa o saptamana de munca vor sa mearga a plimbare, la mare sau pur si simplu sa se relaxeze sub o raza de senin. Cine sunt norii astia si ce vor de la noi? Oricat de mult am iubi ploaia, ne vrem vara calduroasa inapoi.
Aceasta este o petitie.......sa o semnam cu totii,sa punem in ea gandurile bune, zambete si fericire, raze de speranta si incantare.....sa adaugam o urma de dor pentru soare si sa completam cu iubirea din sufletele noastre inocente.
Petitia astfel formata o trimit cu un zmeu colorat spre inaltul cerului, sa sparga tavanul negru si sa lase astrul calduros sa respire.
Seninul din inimile noastre va inflori pe ceruri semanand zambetul pe buzele noastre.
Cine e pentru? Cine e impotriva? Cine se abtine?
Eu una imi vreau coltul meu de senin sa imi faca cu ochiul de sub coroana ciresului din fata casei.
Sanatate multa si numai bucurii, multa liniste si soare in suflet ca si pe cer!
iuli
iuli
Strumf Roz
Strumf Roz

Data de inscriere : 15/11/2009

Numarul mesajelor : 256
Data nasterii : 04/06/1981
Varsta : 43

Sus In jos

LA PAS CU VIATA....ganduri si nu numai - Pagina 2 Empty Re: LA PAS CU VIATA....ganduri si nu numai

Mesaj Scris de 50.iris2307 Joi Mai 31 2012, 02:53

Aseara tirziu am citit putin din ceea ce ai scris , acum intru si citesc .Mereu ma intreb , cine este Iuli , scrie exact ca prietena mea , chiar are postate uneori aceleasi poezii , imi trasmite aceleasi mesaje mie si aici si la telefon si pe mail. Am intrebat o daca ea intra aici cu numele acesta dar nu a recunoscut , este posibil sa mi ascunda . Nu trebuie sa mi multumesti , ceea ce am facut am facut din inima curata ! LA PAS CU VIATA....ganduri si nu numai - Pagina 2 577745

50.iris2307
Ciumpalac Roz
Ciumpalac Roz

Data de inscriere : 05/06/2009

Numarul mesajelor : 662
Data nasterii : 23/07/1959
Varsta : 65
Localizare : Romania
Stare de spirit : optimista , realista si temperata

Sus In jos

LA PAS CU VIATA....ganduri si nu numai - Pagina 2 Empty Re: LA PAS CU VIATA....ganduri si nu numai

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 2 din 2 Înapoi  1, 2

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum