Forumul Roz
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Chat Box
Cand e timpul sa iti arunci cosmeticele? EmptyDum Apr 17 2016, 04:11 Scris de irene_d

» materiale la metru pentru idei frumoase
Cand e timpul sa iti arunci cosmeticele? EmptyMier Dec 17 2014, 03:17 Scris de arabelaa

» Creme de fata, de ochi...
Cand e timpul sa iti arunci cosmeticele? EmptyMier Noi 26 2014, 22:28 Scris de greeneyes

» Shop 'till you drop - Cumparaturi online
Cand e timpul sa iti arunci cosmeticele? EmptySam Noi 01 2014, 22:24 Scris de westie21

» rinoplastie
Cand e timpul sa iti arunci cosmeticele? EmptyMier Oct 08 2014, 00:57 Scris de Clauditza

» Medic estetician bun
Cand e timpul sa iti arunci cosmeticele? EmptyVin Sept 26 2014, 01:52 Scris de Clauditza

» marirea sanilor cu physiobust
Cand e timpul sa iti arunci cosmeticele? EmptyVin Sept 26 2014, 00:54 Scris de Clauditza

» rochia mea de mireasa
Cand e timpul sa iti arunci cosmeticele? EmptyMar Sept 16 2014, 22:42 Scris de irene_d

» fund bombat...:">
Cand e timpul sa iti arunci cosmeticele? EmptyLun Iul 28 2014, 22:37 Scris de Clauditza

» lucruri de care nu mai ai nevoie
Cand e timpul sa iti arunci cosmeticele? EmptySam Iul 12 2014, 00:58 Scris de Elena20

DecoArtis



Parteneri









Cand e timpul sa iti arunci cosmeticele?

+8
dya20
strawberry*
Dianka
Pantera
c@t
Dana
lil'angel
Criiis
12 participanți

In jos

Cand e timpul sa iti arunci cosmeticele? Empty Cand e timpul sa iti arunci cosmeticele?

Mesaj Scris de Criiis Mier Oct 07 2009, 18:33

Iata un ghid al valabilitatii celor mai comune produse de frumusete:

Corectorul expira dupa 12 luni de la prima intrebuintare.

Pudra are un termen de valabilitate pana la 2 ani.

Creionul pentru ochi trebuie ascutit cu regularitate; el poate fi folosit timp de 3 ani.

Fardurile pentru ochi au o valabilitate de 3 ani.

Pensulele trebuie spalate la fiecare 2-3 luni in detergent nu foarte agresiv.

Buretii trebuie spalati saptamanal si aruncati in fiecare luna.

Fondul de ten. In primul rand, verifica ingredientele: cel bazat pe apa are un termen de valabilitate de pana la 12 luni, iar cel pe baza de ulei pana la 18 luni.
Daca fondul tau de ten se usuca inainte de data expirarii, adauga cateva picaturi de lotiune tonica fara alcool si apoi agita pana se dizolva si se amesteca. Acest truc nu se poate aplica si in cazul fondului de ten pe baza de ulei. Acesta, de obicei, tocmai datorii continutului de ulei, nu se usuca. Cel putin, nu inainte de termenul de expirare.

Creionul pentru buze are o valabilitate de pana la 3 ani.

Rujul, spun unii experti, poate fi valabil pentru 1-2 ani. Altii, in schimb, apreciaza ca il poti folosi chiar si 4 ani. Un aspect asupra caruia toata lumea e de acord: daca miroase a ranced, arunca-l, este expirat.

Daca pastrezi rujul in frigider, acesta va rezista mai mult timp.

Mascara expira cel mai repede dintre toate produsele cosmetice. Arunca-l dupa patru luni. Daca vrei ca mascara ta sa nu se usuce mai devreme de termenul de valabilitate, nu-i pompa bagheta inauntru si in afara de prea multe ori. Aerul pe care il impingi astfel inauntru, determina uscarea acestuia.

Oja este valabila pana la 12 luni, dar depinde si de calitatea acesteia.

Pentru cele mai multe produse de ingrijire a pielii, exista o modalitate simpla de a afla perioada de valabilitate: verifica eticheta.

Dar nu uita ca introducerea degetelor direct in cutia de crema nu face decat sa o amestece cu bacterii. Foloseste intotdeauna o spatula, sau, daca preferi, o lingurita pentru copii pe care o poti cumpara de la farmacie.

Produsele organice
Daca produsul contine ingrediente organice sau l-ai cumparat de la o firma mica ce realizeaza produse la comanda, intreaba care este exact perioada de valabilitate. In unele cazuri acesta este foarte mica tocmai din cauza lipsei de conservanti.

Produsele nedesfacute (sigilate) au o valabilitate mai mare cu 3-5 ani, asa ca nu iti fa prea multe griji cat timp a stat produsul pe raft. Termenul de valabilitate se calculeaza incepand cu momentul in care produsul este deschis si folosit.
Criiis
Criiis
ModerNator
ModerNator

Data de inscriere : 17/09/2008

Numarul mesajelor : 31231
Data nasterii : 19/12/1986
Varsta : 37
Localizare : acolo unde nici cu gandul nu gandesti...

Sus In jos

Cand e timpul sa iti arunci cosmeticele? Empty Re: Cand e timpul sa iti arunci cosmeticele?

Mesaj Scris de Criiis Lun Oct 18 2010, 23:07

Criiis
Criiis
ModerNator
ModerNator

Data de inscriere : 17/09/2008

Numarul mesajelor : 31231
Data nasterii : 19/12/1986
Varsta : 37
Localizare : acolo unde nici cu gandul nu gandesti...

Sus In jos

Cand e timpul sa iti arunci cosmeticele? Empty Re: Cand e timpul sa iti arunci cosmeticele?

Mesaj Scris de lil'angel Lun Oct 18 2010, 23:09

citez "FARD - durata de viata: 2-3 luni de la data primei utilizari."

sa termine ei un fard in 2-3 luni... ca eu nu reusesc nici intr-un an Cand e timpul sa iti arunci cosmeticele? 417324
lil'angel
lil'angel
ModerNator
ModerNator

Data de inscriere : 23/01/2010

Numarul mesajelor : 13127
Data nasterii : 12/11/1987
Varsta : 36
Localizare : Bucuresti
Stare de spirit : Yabba-Dabba-Dooooo

http://www.oanapetitsbijoux.blogspot.com

Sus In jos

Cand e timpul sa iti arunci cosmeticele? Empty Re: Cand e timpul sa iti arunci cosmeticele?

Mesaj Scris de Dana Mar Oct 19 2010, 00:49

eu stiam ca, in general, cosmeticele au termen 6 luni de la data deschiderii
Dana
Dana
Membru Fondator
Membru Fondator

Data de inscriere : 17/09/2008

Numarul mesajelor : 7403
Data nasterii : 31/05/1983
Varsta : 40
Localizare : munte

Sus In jos

Cand e timpul sa iti arunci cosmeticele? Empty Re: Cand e timpul sa iti arunci cosmeticele?

Mesaj Scris de c@t Mar Oct 19 2010, 01:10

eu am un ruj de la avon de vreo 5 ani Cand e timpul sa iti arunci cosmeticele? 417324 nu miroase ca l-as fi aruncat, nu-mi usuca buzele, e la fel ca la inceput
e un rosu f aprins si nu-l folosesc des
c@t
c@t
ModerNator
ModerNator

Data de inscriere : 17/09/2008

Numarul mesajelor : 29502
Data nasterii : 01/11/1986
Varsta : 37
Localizare : Bucuresti

Sus In jos

Cand e timpul sa iti arunci cosmeticele? Empty Re: Cand e timpul sa iti arunci cosmeticele?

Mesaj Scris de Pantera Mar Oct 19 2010, 01:17

eu imi luasem unul de la avon acum vreo 2-3 ani un ruj absolut superb, un nude perfect, pe care spre marea mea nefericire a trebuit sa il arunc destul de repede pentru ca putea tare urat, a vechi Cand e timpul sa iti arunci cosmeticele? 832400
Pantera
Pantera
ModerNator
ModerNator

Data de inscriere : 13/09/2009

Numarul mesajelor : 8619
Data nasterii : 05/11/1987
Varsta : 36
Localizare : fostul Mic Paris

Sus In jos

Cand e timpul sa iti arunci cosmeticele? Empty Re: Cand e timpul sa iti arunci cosmeticele?

Mesaj Scris de Dianka Mar Oct 19 2010, 02:24

"Pensulele trebuie spalate la fiecare 2-3 luni in detergent nu foarte agresiv.

Buretii trebuie spalati saptamanal si aruncati in fiecare luna."

Nostim Cand e timpul sa iti arunci cosmeticele? 417324 Cum sa speli pensulele la 2-3 luni?????????????? Doamne, pai eu le spal saptamanal (aia de fond de ten mai des) si ce iese din ele, dar atatea luni??? Cand e timpul sa iti arunci cosmeticele? 916531 Nu-mi imaginez. E o prostie uriasa.
Si bureteii ar trebui spalati dupa fiecare utilizare, sau cel mult 2, la cat absorb in ei si cate bacterii dezvolta, si aruncati saptamanal nu lunar. Cand e timpul sa iti arunci cosmeticele? 82326
Dianka
Dianka
Membru V.I.P
Membru V.I.P

Data de inscriere : 13/09/2009

Numarul mesajelor : 5802
Data nasterii : 25/02/1986
Varsta : 38
Localizare : Brasov
Stare de spirit : Roz

Sus In jos

Cand e timpul sa iti arunci cosmeticele? Empty Re: Cand e timpul sa iti arunci cosmeticele?

Mesaj Scris de lil'angel Mar Oct 19 2010, 02:31

Sincer, cred ca articolul ala din "Femeia" e facut doar ca sa umple si eu cu ceva spatiul. Ca sa fim sincer, farduri in 2-3 luni nu termin in vecii vecilor (mai ales daca ai si alte culori), pensulele nu le spal o data la 2-3 luni ca daca as face asa probabil as avea numai eruptii pe fata.
lil'angel
lil'angel
ModerNator
ModerNator

Data de inscriere : 23/01/2010

Numarul mesajelor : 13127
Data nasterii : 12/11/1987
Varsta : 36
Localizare : Bucuresti
Stare de spirit : Yabba-Dabba-Dooooo

http://www.oanapetitsbijoux.blogspot.com

Sus In jos

Cand e timpul sa iti arunci cosmeticele? Empty Re: Cand e timpul sa iti arunci cosmeticele?

Mesaj Scris de Dianka Mar Oct 19 2010, 02:41

Tocmai. Ei pur si simplu n-au auzit de dezinfectarea creioanelor si fardurilor, ca daca stiau nu scriau asemenea tampenii. Plus ca vad ca acolo scrie ca glossurile au durata de viata 6-12 luni, adica mult mai mult decat fardul Cand e timpul sa iti arunci cosmeticele? 417324 . Cum naiba??? Pai asemena produs, lichid, pe care de fiecare data il dai pe buze si inapoi in sticluta, il deschizi si il inchizi de sute de ori, cum? cum sa dezvolte mai putine bacterii decat fardul si sa aiba viata mai lunga?????
Dianka
Dianka
Membru V.I.P
Membru V.I.P

Data de inscriere : 13/09/2009

Numarul mesajelor : 5802
Data nasterii : 25/02/1986
Varsta : 38
Localizare : Brasov
Stare de spirit : Roz

Sus In jos

Cand e timpul sa iti arunci cosmeticele? Empty Re: Cand e timpul sa iti arunci cosmeticele?

Mesaj Scris de strawberry* Mar Oct 19 2010, 02:45

pai si cu paletele ce faci? iti iei cate una la 3 luni? eu n-am consumat in viata mea un tub de rimel in mai putin de 6 luni pt ca nu ma dau mereu cu acelasi, bine doar in ultima perioda....
tare articolul, chiar aveam chef sa rad! Cand e timpul sa iti arunci cosmeticele? 417324
strawberry*
strawberry*
Membru V.I.P
Membru V.I.P

Data de inscriere : 28/10/2009

Numarul mesajelor : 3718
Data nasterii : 11/08/1991
Varsta : 32

Sus In jos

Cand e timpul sa iti arunci cosmeticele? Empty Re: Cand e timpul sa iti arunci cosmeticele?

Mesaj Scris de Pantera Mar Oct 19 2010, 03:10

eu nu-l termin in 6 luni pentru ca nu ma (mai) machiez zilnic. si chiar cand ma machiam zilnic, tot foloseam un singur strat de rimel
Pantera
Pantera
ModerNator
ModerNator

Data de inscriere : 13/09/2009

Numarul mesajelor : 8619
Data nasterii : 05/11/1987
Varsta : 36
Localizare : fostul Mic Paris

Sus In jos

Cand e timpul sa iti arunci cosmeticele? Empty Re: Cand e timpul sa iti arunci cosmeticele?

Mesaj Scris de strawberry* Mar Oct 19 2010, 03:13

cam asa si la mine, ultimul rimel l-am luat prin mai si inca mai este in tub...
strawberry*
strawberry*
Membru V.I.P
Membru V.I.P

Data de inscriere : 28/10/2009

Numarul mesajelor : 3718
Data nasterii : 11/08/1991
Varsta : 32

Sus In jos

Cand e timpul sa iti arunci cosmeticele? Empty Re: Cand e timpul sa iti arunci cosmeticele?

Mesaj Scris de dya20 Sam Oct 30 2010, 08:19

si mie imi ajung destul de mult timp cosmeticele. cel putin rimelul. acum mi-am luat unul nou..desi cel vechi nu era gata doar ca dupa 2 ani i-a venit si lui randul sa il schimb
dya20
dya20
Exclus
Exclus

Data de inscriere : 24/10/2010

Numarul mesajelor : 24
Data nasterii : 04/06/1989
Varsta : 34

Sus In jos

Cand e timpul sa iti arunci cosmeticele? Empty Re: Cand e timpul sa iti arunci cosmeticele?

Mesaj Scris de Lore_Inside Vin Noi 19 2010, 04:13

eu acum am vazut ce a scris....2 ani un rimel Cand e timpul sa iti arunci cosmeticele? 82326 Cand e timpul sa iti arunci cosmeticele? 82326 pfuuuuuuu
Lore_Inside
Lore_Inside
Membru V.I.P
Membru V.I.P

Data de inscriere : 13/09/2009

Numarul mesajelor : 2378
Data nasterii : 20/05/1988
Varsta : 35

Sus In jos

Cand e timpul sa iti arunci cosmeticele? Empty Re: Cand e timpul sa iti arunci cosmeticele?

Mesaj Scris de Mirella Mier Noi 24 2010, 22:14

rimel in 2 ani? nu era fosila de acuma? Cand e timpul sa iti arunci cosmeticele? 417324
Mirella
Mirella
Membru V.I.P
Membru V.I.P

Data de inscriere : 27/12/2009

Numarul mesajelor : 3074
Data nasterii : 08/01/1986
Varsta : 38
Localizare : Iasi, the city of 7 hills

Sus In jos

Cand e timpul sa iti arunci cosmeticele? Empty Re: Cand e timpul sa iti arunci cosmeticele?

Mesaj Scris de Squint Vin Apr 27 2012, 08:25

Pe acasa am m-ai descoperit creme, sampoane, demachiante, lotiuni anti-acnee, rimele deja expirate asa ca au luat drumul gunoiului, unele mai aveau in ele, dar nu ma risc, la ce ten sensibilos am ... oricat ar miroaase inca frumos..

Squint
Membru V.I.P
Membru V.I.P

Data de inscriere : 17/10/2008

Numarul mesajelor : 3127
Data nasterii : 06/03/1981
Varsta : 43

Sus In jos

Cand e timpul sa iti arunci cosmeticele? Empty Re: Cand e timpul sa iti arunci cosmeticele?

Mesaj Scris de tzontzonici Dum Iul 29 2012, 20:10

Criiis a scris:
Produsele nedesfacute (sigilate) au o valabilitate mai mare cu 3-5 ani, asa ca nu iti fa prea multe griji cat timp a stat produsul pe raft. Termenul de valabilitate se calculeaza incepand cu momentul in care produsul este deschis si folosit.

Woaaaaaaaaaa'.....deci povestea mea e urmatoarea: aveam o crema de fata bio castigata la nu stiu ce concurs, care ma astepta frumos acasa in timp ce eram in Spania. Am venit la inceputul lui iulie si cremuta mea era expirata de prin aprilie. Sigilata, nedesfacuta......nu trebuia sa o arunc? Cand e timpul sa iti arunci cosmeticele? 353162

Nu de alta, dar merg si o caut pe la groapa de gunoi Cand e timpul sa iti arunci cosmeticele? 341406
tzontzonici
tzontzonici
Ciumpalac Roz
Ciumpalac Roz

Data de inscriere : 13/09/2009

Numarul mesajelor : 967
Data nasterii : 11/08/1991
Varsta : 32
Localizare : Intr-o lume nebuna, nebuna de tot***

http://bebeautifulinyourway.blogspot.com

Sus In jos

Cand e timpul sa iti arunci cosmeticele? Empty Re: Cand e timpul sa iti arunci cosmeticele?

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum