Forumul Roz
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Chat Box
In spiritul Sarbatorilor - Pagina 3 EmptyDum Apr 17 2016, 04:11 Scris de irene_d

» materiale la metru pentru idei frumoase
In spiritul Sarbatorilor - Pagina 3 EmptyMier Dec 17 2014, 03:17 Scris de arabelaa

» Creme de fata, de ochi...
In spiritul Sarbatorilor - Pagina 3 EmptyMier Noi 26 2014, 22:28 Scris de greeneyes

» Shop 'till you drop - Cumparaturi online
In spiritul Sarbatorilor - Pagina 3 EmptySam Noi 01 2014, 22:24 Scris de westie21

» rinoplastie
In spiritul Sarbatorilor - Pagina 3 EmptyMier Oct 08 2014, 00:57 Scris de Clauditza

» Medic estetician bun
In spiritul Sarbatorilor - Pagina 3 EmptyVin Sept 26 2014, 01:52 Scris de Clauditza

» marirea sanilor cu physiobust
In spiritul Sarbatorilor - Pagina 3 EmptyVin Sept 26 2014, 00:54 Scris de Clauditza

» rochia mea de mireasa
In spiritul Sarbatorilor - Pagina 3 EmptyMar Sept 16 2014, 22:42 Scris de irene_d

» fund bombat...:">
In spiritul Sarbatorilor - Pagina 3 EmptyLun Iul 28 2014, 22:37 Scris de Clauditza

» lucruri de care nu mai ai nevoie
In spiritul Sarbatorilor - Pagina 3 EmptySam Iul 12 2014, 00:58 Scris de Elena20

DecoArtis



Parteneri









In spiritul Sarbatorilor

+25
laura_3
Purple Owl
Bones
Amber
Tweety Laura
isis
Affair
Mika20
Aalin
Little*Miss*Sunshine
Addison*
Criiis
ancu
kiki
Andrela
JanisJoplin
senorita
Alle
andraa
Daiana
dulcinika007
Julieta
Squint
Raven
MicaNarcisa
29 participanți

Pagina 3 din 3 Înapoi  1, 2, 3

In jos

In spiritul Sarbatorilor - Pagina 3 Empty Re: In spiritul Sarbatorilor

Mesaj Scris de Daiana Mier Dec 09 2009, 10:01

Daiana
Daiana
ADMINISTRATOR ROZ
ADMINISTRATOR ROZ

Data de inscriere : 16/09/2008

Numarul mesajelor : 43790
Data nasterii : 07/12/1977
Varsta : 46
Localizare : Temesvar :)
Stare de spirit : gone out! be back someday.

http://testdaiana1.blogspot.com/

Sus In jos

In spiritul Sarbatorilor - Pagina 3 Empty Re: In spiritul Sarbatorilor

Mesaj Scris de Purple Owl Vin Dec 11 2009, 07:04

Deci vreau sa-mi agat globuri de tavan, imi iau niste globuri mai speciale si le agat cu nailon (fir din ala de pescuit ,cred ca asa se numeste In spiritul Sarbatorilor - Pagina 3 417324) . Agat intr-un colt 3 globuri la lungimi diferite ,da acum sa vad cum prind firul de tavan.
Aveam acum 2 ani pioneze cu capatul invelit in plastic alb ,alea erau bune sa le prind de tavan ,apoi prindeam firul ,da acum de unde sa iau? In spiritul Sarbatorilor - Pagina 3 45873
Purple Owl
Purple Owl
Ciocoflender Roz
Ciocoflender Roz

Data de inscriere : 13/09/2009

Numarul mesajelor : 1549
Data nasterii : 15/09/1984
Varsta : 39
Localizare : pe forum
Stare de spirit : secret

Sus In jos

In spiritul Sarbatorilor - Pagina 3 Empty Re: In spiritul Sarbatorilor

Mesaj Scris de Amber Sam Dec 12 2009, 01:47

La Diverta gasesti sigur pioneze din acelea In spiritul Sarbatorilor - Pagina 3 981249 Si in principiu la orice magazin care are raion de papetarie.
Amber
Amber
Membru V.I.P
Membru V.I.P

Data de inscriere : 13/09/2009

Numarul mesajelor : 7179
Data nasterii : 11/05/1985
Varsta : 39

Sus In jos

In spiritul Sarbatorilor - Pagina 3 Empty Re: In spiritul Sarbatorilor

Mesaj Scris de deadrose Sam Dec 12 2009, 01:58

Umb*ella a scris:Deci vreau sa-mi agat globuri de tavan, imi iau niste globuri mai speciale si le agat cu nailon (fir din ala de pescuit ,cred ca asa se numeste In spiritul Sarbatorilor - Pagina 3 417324) . Agat intr-un colt 3 globuri la lungimi diferite ,da acum sa vad cum prind firul de tavan.
Aveam acum 2 ani pioneze cu capatul invelit in plastic alb ,alea erau bune sa le prind de tavan ,apoi prindeam firul ,da acum de unde sa iau? In spiritul Sarbatorilor - Pagina 3 45873
fiecare cu pasarica lui In spiritul Sarbatorilor - Pagina 3 417324
io vreau sa imi impodobesc acvariile In spiritul Sarbatorilor - Pagina 3 417324 de ieri m-am gandit In spiritul Sarbatorilor - Pagina 3 417324
deadrose
deadrose
Membru Fondator
Membru Fondator

Data de inscriere : 17/09/2008

Numarul mesajelor : 11520
Data nasterii : 22/10/1989
Varsta : 34
Localizare : city of wonders
Stare de spirit : fuckin stupid

Sus In jos

In spiritul Sarbatorilor - Pagina 3 Empty Re: In spiritul Sarbatorilor

Mesaj Scris de Daiana Sam Dec 12 2009, 03:26

Cum sa-mi decorez casa de Craciun?

Simti deja spiritul Craciunului? Abia astepti sa impodobesti bradul? Ei bine, chiar daca mai ai de asteptat pana sa pui globurile in brad, poti sa incepi sa-ti decorezi casa pentru sarbatorile de iarna si sa creezi atmosfera specifica. Iata cateva idei creative, simple si necostisitoare:


1. Decoreaza totul cu funde si panglici
* Leaga panglici generoase in forma de funda pe spatarul scaunelor, pe suporturi de lumanari, pe ghiveciurile cu flori, la clantele usilor, la draperii.
* Fundele arata festiv iar panglicile pe care le folosesti ar trebui sa se asorteze cu restul decoratiunilor din casa.
* Nu trebuie sa te opresti doar la culori precum rosu si verde. Alege tesaturi si modele care se asorteaza cu restul casei. Daca nu gasesti niciun model care ti se pare potrivit, atunci poti alege argintiu, auriu, verde sau rosu.
* Alege panglici pe care le poti folosi si anul viitor (desfaci panglicile si le patrezi pentru anul ce urmeaza). Te ajuta sa economisesti si vei strange o colectie folositoare pentru anii ce urmeaza.
* Poti sa realizezi niste funde foarte creative, in forma de floare, de dimensiuni diferite. Ca sa realizezi aceste forme, foloseste o sarma pentru sustinere.



2. Foloseste vesela si tacamuri de sarbatori pentru toate mesele din luna Decembrie.
* Cauta prin dulapurile din bucatarie vesela cat mai festiva (farfurii rosii, verzi etc.).
* Poti cumpara vesela cu specific de Craciun (sau orice poate arata festiv)la reduceri, in felul acesta nu vei cheltui multi bani pentru farfurii folosite doar o luna pe an.
* Poti sa folosesti vesela de sarbatori in acelasi timp cu cea de zi cu zi si care sa se asorteze cu acestea. Poti cumpara pentru inceput blori si castroane de salate care sa fie mereu prezente pe masa si care sa puncteze atmosfera de sarbatoare.
* Foloseste servetele rosii, chiar cu desene de Craciun, o fata de masa rosie, astfel incat sa aduca aminte de sarbatorile de iarna.Nu uita sa pui si niste lumanari pe masa.


3. Foloseste ghirlande
* Pune cate o ghirlanda din crengi de brad la fiecare usa din casa. Bineinteles, incepe cu usa din fata, ca sa-ti primesti invitatii in spiritul Craciunului.
* Foloseste materiale naturale, crengi de brad sau de pin, rafie, conuri de brad. Mai poti folosi si beteala, fotografii, dulciuri.
* Daca vrei sa refolosesti ghirlandele, cumpara unele artificiale, dar ia in considerare spatiul de stocare (va trebui sa le depozitezi undeva dupa ce le folosesti).

Nu uitati de plantele “Craciunite”, foarte frumoase pentru decoratiunile de sarbatori.
In afara de pomul de Craciun, cam acestea ar fi solutiile cele mai la indemana pentru decorarea casei pe timpul sarbatorilor de iarna.

http://www.tpu.ro/casa-gradina/cum-sa-mi-decorez-casa-de-craciun-1/
Daiana
Daiana
ADMINISTRATOR ROZ
ADMINISTRATOR ROZ

Data de inscriere : 16/09/2008

Numarul mesajelor : 43790
Data nasterii : 07/12/1977
Varsta : 46
Localizare : Temesvar :)
Stare de spirit : gone out! be back someday.

http://testdaiana1.blogspot.com/

Sus In jos

In spiritul Sarbatorilor - Pagina 3 Empty Re: In spiritul Sarbatorilor

Mesaj Scris de Purple Owl Sam Dec 12 2009, 07:02

Am rezolvat cu globurile ,nici nu se vede firul ,parca plutesc. In spiritul Sarbatorilor - Pagina 3 45873
Mai trebuie sa cumpar globuri "mai speciale" sa le agat.
Purple Owl
Purple Owl
Ciocoflender Roz
Ciocoflender Roz

Data de inscriere : 13/09/2009

Numarul mesajelor : 1549
Data nasterii : 15/09/1984
Varsta : 39
Localizare : pe forum
Stare de spirit : secret

Sus In jos

In spiritul Sarbatorilor - Pagina 3 Empty Re: In spiritul Sarbatorilor

Mesaj Scris de Daiana Sam Dec 12 2009, 23:09

In spiritul Sarbatorilor - Pagina 3 2616860cz9n1dxbe1
Daiana
Daiana
ADMINISTRATOR ROZ
ADMINISTRATOR ROZ

Data de inscriere : 16/09/2008

Numarul mesajelor : 43790
Data nasterii : 07/12/1977
Varsta : 46
Localizare : Temesvar :)
Stare de spirit : gone out! be back someday.

http://testdaiana1.blogspot.com/

Sus In jos

In spiritul Sarbatorilor - Pagina 3 Empty Re: In spiritul Sarbatorilor

Mesaj Scris de Amber Dum Dec 13 2009, 07:54

De blonda ce sunt am citit "kinky style" In spiritul Sarbatorilor - Pagina 3 417324
Amber
Amber
Membru V.I.P
Membru V.I.P

Data de inscriere : 13/09/2009

Numarul mesajelor : 7179
Data nasterii : 11/05/1985
Varsta : 39

Sus In jos

In spiritul Sarbatorilor - Pagina 3 Empty Re: In spiritul Sarbatorilor

Mesaj Scris de irene_d Dum Dec 13 2009, 09:14

vdaiana a scris:I'm dreaming of a white Christmas,
Just like the ones I used to know...


In spiritul Sarbatorilor - Pagina 3 4093546576_9ff444bd8a_b

[/url]

Superb peisajul!
irene_d
irene_d
Membru V.I.P
Membru V.I.P

Data de inscriere : 13/09/2009

Numarul mesajelor : 1265
Data nasterii : 16/03/1983
Varsta : 41

Sus In jos

In spiritul Sarbatorilor - Pagina 3 Empty Re: In spiritul Sarbatorilor

Mesaj Scris de Daiana Dum Dec 13 2009, 09:23

Amber a scris:De blonda ce sunt am citit "kinky style" In spiritul Sarbatorilor - Pagina 3 417324
In spiritul Sarbatorilor - Pagina 3 417324In spiritul Sarbatorilor - Pagina 3 417324 rusinicaaaa In spiritul Sarbatorilor - Pagina 3 417324
Daiana
Daiana
ADMINISTRATOR ROZ
ADMINISTRATOR ROZ

Data de inscriere : 16/09/2008

Numarul mesajelor : 43790
Data nasterii : 07/12/1977
Varsta : 46
Localizare : Temesvar :)
Stare de spirit : gone out! be back someday.

http://testdaiana1.blogspot.com/

Sus In jos

In spiritul Sarbatorilor - Pagina 3 Empty Re: In spiritul Sarbatorilor

Mesaj Scris de Purple Owl Lun Dec 14 2009, 22:20

Astazi asamblez bradul ,ce mi-e sila ,ca este greu de facut ,tre' sa asez fiecare ramura. In spiritul Sarbatorilor - Pagina 3 832400(
Il impodobesc sambata sau duminica ,ca trebuie sa mai cumpar decoratiuni. In spiritul Sarbatorilor - Pagina 3 41589 In spiritul Sarbatorilor - Pagina 3 41589
Purple Owl
Purple Owl
Ciocoflender Roz
Ciocoflender Roz

Data de inscriere : 13/09/2009

Numarul mesajelor : 1549
Data nasterii : 15/09/1984
Varsta : 39
Localizare : pe forum
Stare de spirit : secret

Sus In jos

In spiritul Sarbatorilor - Pagina 3 Empty Re: In spiritul Sarbatorilor

Mesaj Scris de SilkSpectre Mar Dec 15 2009, 03:52

Voi va impodobiti bradul de pe acum? Eu doar pe 24 il fac In spiritul Sarbatorilor - Pagina 3 417324
Acum ca afara e zapada simt in sfarsit ca vine Craciunul!!! Me so happy In spiritul Sarbatorilor - Pagina 3 41589 In spiritul Sarbatorilor - Pagina 3 41589 In spiritul Sarbatorilor - Pagina 3 41589
SilkSpectre
SilkSpectre
Membru V.I.P
Membru V.I.P

Data de inscriere : 13/09/2009

Numarul mesajelor : 2521
Data nasterii : 28/12/1987
Varsta : 36

Sus In jos

In spiritul Sarbatorilor - Pagina 3 Empty Re: In spiritul Sarbatorilor

Mesaj Scris de Daiana Mar Dec 15 2009, 07:13

in Ajun, asa e frumos, adica mie asa-mi place. se creaza atmosfera speciala de Ajun In spiritul Sarbatorilor - Pagina 3 41589
Daiana
Daiana
ADMINISTRATOR ROZ
ADMINISTRATOR ROZ

Data de inscriere : 16/09/2008

Numarul mesajelor : 43790
Data nasterii : 07/12/1977
Varsta : 46
Localizare : Temesvar :)
Stare de spirit : gone out! be back someday.

http://testdaiana1.blogspot.com/

Sus In jos

In spiritul Sarbatorilor - Pagina 3 Empty Re: In spiritul Sarbatorilor

Mesaj Scris de SilkSpectre Mar Dec 15 2009, 09:04

^ Daaa asa e cel mai frumos zic eu. Ce poate fi mai frumos decat sa stai in Ajun si sa impodobesti bradul alaturi de persoanele iubite? Eu maine sper sa gasesc niste ornamente frumoase. Vreau sa impodobesc apartamentul iubitului pana vine de la servici. Sper sa se bucure de surpriza mea.
SilkSpectre
SilkSpectre
Membru V.I.P
Membru V.I.P

Data de inscriere : 13/09/2009

Numarul mesajelor : 2521
Data nasterii : 28/12/1987
Varsta : 36

Sus In jos

In spiritul Sarbatorilor - Pagina 3 Empty Re: In spiritul Sarbatorilor

Mesaj Scris de Purple Owl Mar Dec 15 2009, 10:17

Mi-am facut si eu bradutul. In spiritul Sarbatorilor - Pagina 3 41589 In spiritul Sarbatorilor - Pagina 3 41589
Eu mi l-am cumparat de la Homebase ,din Londra ,acum vreo 3 -4 ani. Atunci nu erau asa multi ,la noi erau doar in magazinele mai scumpe.
Asta este al meu ,era vreo 300 lire atunici ,iar lira era 6 lei. In spiritul Sarbatorilor - Pagina 3 417324


Ce ieftine sunt globurile astea ,la noi nici nu prea gasesti negre si mov,deja i-am zis cuiva sa-mi ia seturile astea. :X ,si globurile astea sunt faine ,mi-am luat sa le tin si in timpul anului ,le agat de tavan. In spiritul Sarbatorilor - Pagina 3 417324

www.homebase.co.uk
Purple Owl
Purple Owl
Ciocoflender Roz
Ciocoflender Roz

Data de inscriere : 13/09/2009

Numarul mesajelor : 1549
Data nasterii : 15/09/1984
Varsta : 39
Localizare : pe forum
Stare de spirit : secret

Sus In jos

In spiritul Sarbatorilor - Pagina 3 Empty Re: In spiritul Sarbatorilor

Mesaj Scris de Amber Mier Dec 16 2009, 06:32

vdaiana a scris:
Amber a scris:De blonda ce sunt am citit "kinky style" In spiritul Sarbatorilor - Pagina 3 417324
In spiritul Sarbatorilor - Pagina 3 417324In spiritul Sarbatorilor - Pagina 3 417324 rusinicaaaa In spiritul Sarbatorilor - Pagina 3 417324

In spiritul Sarbatorilor - Pagina 3 249541 In spiritul Sarbatorilor - Pagina 3 417324
Amber
Amber
Membru V.I.P
Membru V.I.P

Data de inscriere : 13/09/2009

Numarul mesajelor : 7179
Data nasterii : 11/05/1985
Varsta : 39

Sus In jos

In spiritul Sarbatorilor - Pagina 3 Empty Re: In spiritul Sarbatorilor

Mesaj Scris de Daiana Vin Dec 18 2009, 02:46

Cele mai iubite 15 filme de Craciun

Este perioada aceea a anului in care vrei sa stai in casa cu o cana de ceai sau vin fiert si sa asculti povesti frumoase. Craciunul a inspirat o multime de filme despre tot ceea ce inseamna aceasta sarbatoare, dintre care unele s-au remarcat si nu lipsesc din nicio lista de recomandari.

Iata o modalitate frumoasa sa iti petreci vacanta, cu 15 productii foarte apreciate despre Craciun.



A CHRISTMAS STORY (1983)
Sinceritatea si unicitatea acestui film il plaseaza pe primele locuri in majoritatea topurilor cu filme de Craciun. Povestea dintr-un orasel american din 1940 il urmareste pe Ralphie Parker, un baietel in varsta de 9 ani, care are o singura dorinta de Craciun - o pusca Red Ryder. Insa parintii, profesorii si chiar Mosul ii intampina insa dorinta cu aceeasi replica "O sa te impusti in ochi". Aventurile de Craciun ale sale, prietenului sau si familiei merita cu siguranta urmarite in aceasta perioada, sub regia lui Bob Clark, dupa un roman si scenariu de Jean Shepherd. Primeste oare pana la urma arma mult dorita?

HOME ALONE (1990)
Niciun Craciun fara Kevin, Marv si Harry. Au trecut aproape 20 de ani de la lansarea "Singur acasa", si inca este probabil cel mai urmarit film de Craciun. Nu cred ca este cineva care nu stie intriga - Kevin (inegalabilul Macauley Culkin) este uitat acasa de parintii si numeroasa familie care pleaca toti din oras pentru a sarbatori Craciunul.
Insa nu are timp sa se plictiseasca - dupa ce isi face de cap singur prin casa si merge la cumparaturi, Kevin se va distra punand capcane pentru doi dintre cei mai cunoscuti hoti din cinematografie, Harry (Joe Pesci) si Marv (Daniel Stern).
Succesul Home Alone trebuie pus pe seama echipei formate din regizorul Chris Columbus (care si-a dovedit talentul pentru filme pentru copii in primele doua filme din seria Harry Potter) si scenaristul John Hughes (seria Beethoven, Maid in Manhattan, Flubber, Dennis Pericol Public, Miracolul de pe strada 34 din 1994), si bineinteles pe interpretarea lui Macaulay Culkin.

HOME ALONE 2: LOST IN NEW YORK (1992)
A doua parte din Home Alone nu difera prea mult de prima. Acelasi Macuaulay Culkin in rolul lui Kevin, aceiasi Harry si Marv, si aceeasi echipa formata din regizorul Chris Columbus si scenaristul John Hughes (vezi detalii mai sus). De data aceasta, Kevin se rataceste in aeroport, si in loc sa se urce in avionul in care se afla toata familia lui catre Miami, ajunge la New York.
Home Alone 2 este ceva mai creativ decat primul, pentru ca de data aceasta Kevin are un intreg oras foarte viu la dispozitie, o camera luxoasa de hotel si angajatii pe care trebuie sa ii pacaleasca, un nou prieten si o casa parasita pe care o tranforma in "camp de batalie" pentru cei doi hoti, evadati si pusi pe jefuit magazine de jucarii.

MIRACLE ON 34th STREET(1947)
Un clasic al filmelor de Craciun, pe care oricine trebuie sa il vada in aceasta perioada. Este acel film care te va face ca la sfarsit, indiferent cat de sceptic esti, undeva in sinea ta sa incepi sa te intrebi daca Mos Craciun nu cumva chiar exista, pentru ca nu te poti abtine sa nu ii sustii cauza lui Kris in proces. Regizat si scris de George Seaton, filmuil a castigat 3 premii Oscar pentru poveste orginila, scenariu si rol secundar (Edmund Gwenn), si a fost nominalizat la cel mai bun film.
O varianta mai noua a peliculei este cea din 1994, destul de reusita, dar care nu se ridica la magia acesteia.

LOVE ACTUALLY(2003)
Comedie romantica de Craciun poate suna banal si siropos, insa Love Actually nu are nimic siropos in ea. Are mult umor britanic, originalitate, energie, o gramada de personaje si povesti foarte diferite intre ele de dragoste care au punctul culminant in preajma Craciunului. Filmul beneficiaza de nume grele ca Hugh Grant, Colin Firth, Emma Thompson, Liam Neeson sau Keira Knightley. Actiunea celor noua povesti se petrece in Londra, si probabil cea mai adorabila dintre toate este cea a baietelului Sam, care considera ca nu este nimic mai rau decat agonia de a fi indragostit.
O sa descoperiti talentul regizorului si scenaristului Richard Curtis (Four weddings and a funeral, Bridget Jones Diary, Notting Hill, The Boat that Rocked) intr-un film care vorbeste despre relatiile interumane, iubire, prietenie, care te indeamna sa fii mai deschis si cu o putere foarte mare de empatie. Vei reusi sa te regasesti, cel putin partial, in cel putin una dintre povesti.

IT'S A WONDERFUL LIFE (1946)
Din aceasta lista, si in general din toate listele de filme de sarbatori, este cel mai apreciat si iubit film. Film care emana bucurie si care aproape sigur te va face sa plangi, pentru ca este plin de sensibilitate si are o poveste foarte puternica. Un rezumat la opera lui Frank Capra ar fi acesta: un înger îl vizitează pe George Bailey, un om de afaceri care si-a dedicat întreaga viaţă oraşului său pentru a preveni să nu ajungă pe mâna unor profitori, care îi arată cum ar fi fost viaţa dacă el nu ar fi existat, facându-l astfel să realizeze cât de important este în vieţile oamenilor.

THE POLAR EXPRESS (2004)
Animaţia lui Robert Zemeckis a fost nonimalizată la trei premii Oscar. E unul din acele filme care îţi aminteşte cum e să fii copil, să crezi în Moş Crăciun şi să visezi. Povestea îl urmăreşte pe un băieţel care are dubii legate de existenţa lui Moş Crăciun, şi care face o călătorie cu un tren magic spre Polul Nord şi casa lui Moş Crăciun.

THE MUPPET CHRISTMAS CAROL (1992)
Orice din seria păpuşilor Muppets nu poate fi decât foarte bun. Drept pentru care adaptarea celebrei nuvele a lui Charles Dickens, cu Kermit, Miss Piggy, Fozzie şi restul cu rolurile principale în povestea bătrânului zgârcit Scrooge care este vizitat de fantomele trecutului, prezentului şi viitorului, este pur şi simplu adorabilă, nu numai pentru copii.

GREMLINS (1984)
Înainte să chemi reparatorul pentru că maşina de spălat se zgâlţâie şi televizorul scoate scântei, ar trebui să aprinzi lumina şi să cauţi cu atenţie pe sub mobilă, pentru că s-ar putea să găseştei nişte creaturi simpatice dar rele care produc acest dezastru. Sau cel puţin asta va fi senzaţia dupa ce vezi Gremlins, un film a cărui acţiune se desfăşoară în perioada Crăciunului, o comedie neagră foarte bună scrisă de Chris Columbus (Harry Potter, Home Alone) şi produsă de Steven Spielberg, nume suficiente să o recomande.
Billy Peltzer primeşte un animăluţ de casă, numit Mogway, de la tatăl său. Este adorabil, însă vine cu câteva instrucţiuni de folosire - nu trebuie să fie atins nici măcar cu o picătură de apă (pentru că se reproduce instantaneu), nu trebuie să vadă lumină puternică (pentru că moare) şi nu trebuie sub nicio formă hrănit după miezul nopţii (pentru că devine malefic şi distrugător - un gremlin). Dar regulile sunt greu de respectat...

THE GRINCH (2000)
Sau "How the Grinch Stole Christmas", acelaşi titlu ca al desenului animat din 1966, după care filmul cu Jim Carrey în rolul grinch-ului a fost făcut. Povestea se bazează pe romanul lui Dr. Seuss.
În oraşul Whoville, care există într-un fulg de nea, trăiesc creaturile magice Who, Izolat şi plin de amărăciune şi ură la adresa lor, verdele Grinch vrea să le fure Crăciunul, pe care îl urăşte. Între timp însă, Cindy Lou Who, un copilaş, insistă să se împrietenească cu Grinch. Creatura verde cu zâmbet malefic a ajuns un simbol pentru toţi cei care nu îndrăgesc sărbătoarea Crăciunului.

A CHRISTMAS CAROL (2009)
Este probabil cea mai recentă adaptare a nuvelei din 1843 a lui Charles Dickens, în care Ebenezeer Scrooge, un bătrân zgârcit şi ursuz, este vizitat în noaptea Crăciunului de trei spirite - al trecutului, al prezentului, al viitorului - care îi arată viaţa sa şi îl pune să aleagă: ori se îndreaptă, ori moare. Poveste clasică, după care s-au făcut multe filme, însă cea din această toamnă, pe care o puteţi prinde încă în cinematografe şi în variantă 3D, este poate cea mai reuşită, pentru că este foarte fidelă poveştii, dar foloseşte în acelaşi timp efecte speciale şi o interpretare deosebită a lui Jim Carrey în rolul lui Scrooge.
Regia şi scenariul îi aparţin lui Robert Zemeckis, responsabil şi pentru The Polar Express (vezi mai sus).

E (2003)
"Elf" este o comedie de familie, cu Will Ferrel în rolul principal, numai bună pentru o după-amiază de vacanţă.
Buddy ajunge dintr-un orfelinat la Polul Nord, unde este crescut de elfii lui Moş Crăciun. Când ajunge adult - şi prea înalt pentru costumul său de elf - Buddy pleacă la New York să-şi găsească tatăl biologic, care nici nu ştie de existenţa sa. Experienţele unui elf uriaş în New York fac deliciul filmului, dar dincolo de asta, filmul vorbeşte despre cât este de important să crezi, să-ţi păstrezi un suflet curat, să nu gândeşti superficial, şi mai ales despre familie.

SCROOGED (1988)
Anii '80, plini de energie în cinematografie, îşi lasă amprenta şi pe această variantă a poveştii lui Dickens.
Frank Cross (interpretat de un foarte tânăr Bill Murray) este un producător TV care vrea să facă o adaptare live a nuvelei "A Christmas Carol". El personal, din cauza unei copilării nu prea plăcute, nu este mare fan al Crăciunului, însă după ce el însuşi este vizitat de trei fantome, ca bătrânul Scrooge - a trecutului, a prezentului şi a viitorului, lucrurile se vor schimba.

BAD SANTA(2003)
Adjectivul "rău" alăturat lui Moş Crăciun nu pare să aibă sens, însă acest film, cu un scenariu total atipic faţă de alte filme "curate" de Crăciun, îi dă mult sens, mai ales când "Moşul" este interpretat de Billy Bob Thornton.
Doi bărbaţi, deghizaţi în Moş Crăciun şi elful acestuia, plănuiesc să jefuiască mallurile în care merg şi primesc copii care povestesc ce vor de Crăciun. Probleme apar când un băieţel de opt ani îi învaţă ce înseamnă Crăciunul.
Filmul este binevenit dacă v-aţi plictisit de aceleaşi lecţii despre familie şi generozitate din celelalte filme. Oricum reuşeşte să nu strice spiritul sărbătorilor.

THE NIGHTMARE BEFORE CHRISTMAS (1993)
Nu putea să lipsească minunatul şi ciudatul film scris de Tim Burton, nominalizat la Oscar pentru efecte speciale.
Jack Skellington, regele în Halloween Town, s-a plictisit să facă acelaşi lucru de Halloween. Într-o zi dă peste Christmas Town, şi impresionat de idee, încearcă să îi facă pe locuitorii din oraşul Halloween să îl ajute să instaleze şi la ei Crăciunul... însă nu le iese prea bine.
Este o poveste deosebită, animată foarte frumos cu efecte speciale care nu te lasă să o uiţi prea curând.

http://femina.rol.ro/art/23514-36-cele_mai_iubite_15_filme_de_craciun.htm
Daiana
Daiana
ADMINISTRATOR ROZ
ADMINISTRATOR ROZ

Data de inscriere : 16/09/2008

Numarul mesajelor : 43790
Data nasterii : 07/12/1977
Varsta : 46
Localizare : Temesvar :)
Stare de spirit : gone out! be back someday.

http://testdaiana1.blogspot.com/

Sus In jos

In spiritul Sarbatorilor - Pagina 3 Empty Re: In spiritul Sarbatorilor

Mesaj Scris de Daiana Dum Dec 20 2009, 05:34

am vrut sa decorez casuta noastra inainte sa plece barbatelul meu la ai lui, dar mi s-a parut prea devreme.
asa ca anul asta am pus beculetele in balcon in loc de camera si am "pictat" geamurile In spiritul Sarbatorilor - Pagina 3 41589


In spiritul Sarbatorilor - Pagina 3 IMG_3106

In spiritul Sarbatorilor - Pagina 3 IMG_3083

In spiritul Sarbatorilor - Pagina 3 IMG_3090

In spiritul Sarbatorilor - Pagina 3 IMG_3092

In spiritul Sarbatorilor - Pagina 3 IMG_3095
Daiana
Daiana
ADMINISTRATOR ROZ
ADMINISTRATOR ROZ

Data de inscriere : 16/09/2008

Numarul mesajelor : 43790
Data nasterii : 07/12/1977
Varsta : 46
Localizare : Temesvar :)
Stare de spirit : gone out! be back someday.

http://testdaiana1.blogspot.com/

Sus In jos

In spiritul Sarbatorilor - Pagina 3 Empty Re: In spiritul Sarbatorilor

Mesaj Scris de Daiana Dum Dec 12 2010, 23:34

up In spiritul Sarbatorilor - Pagina 3 615822
Daiana
Daiana
ADMINISTRATOR ROZ
ADMINISTRATOR ROZ

Data de inscriere : 16/09/2008

Numarul mesajelor : 43790
Data nasterii : 07/12/1977
Varsta : 46
Localizare : Temesvar :)
Stare de spirit : gone out! be back someday.

http://testdaiana1.blogspot.com/

Sus In jos

In spiritul Sarbatorilor - Pagina 3 Empty Re: In spiritul Sarbatorilor

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 3 din 3 Înapoi  1, 2, 3

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum