Forumul Roz
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Chat Box
Analize hormonale EmptyDum Apr 17 2016, 04:11 Scris de irene_d

» materiale la metru pentru idei frumoase
Analize hormonale EmptyMier Dec 17 2014, 03:17 Scris de arabelaa

» Creme de fata, de ochi...
Analize hormonale EmptyMier Noi 26 2014, 22:28 Scris de greeneyes

» Shop 'till you drop - Cumparaturi online
Analize hormonale EmptySam Noi 01 2014, 22:24 Scris de westie21

» rinoplastie
Analize hormonale EmptyMier Oct 08 2014, 00:57 Scris de Clauditza

» Medic estetician bun
Analize hormonale EmptyVin Sept 26 2014, 01:52 Scris de Clauditza

» marirea sanilor cu physiobust
Analize hormonale EmptyVin Sept 26 2014, 00:54 Scris de Clauditza

» rochia mea de mireasa
Analize hormonale EmptyMar Sept 16 2014, 22:42 Scris de irene_d

» fund bombat...:">
Analize hormonale EmptyLun Iul 28 2014, 22:37 Scris de Clauditza

» lucruri de care nu mai ai nevoie
Analize hormonale EmptySam Iul 12 2014, 00:58 Scris de Elena20

DecoArtis



Parteneri









Analize hormonale

+3
Andrela
Bast
Ramonella_dm
7 participanți

Pagina 1 din 2 1, 2  Urmatorul

In jos

Analize hormonale Empty Analize hormonale

Mesaj Scris de Ramonella_dm Mar Noi 11 2008, 07:19

Trebuie sa fac niste analize hormonale si alte cateva uzuale,gen hg,calciu,fier VSH etc.Cei de la planning mi-au spus ca pot sa ma duc oricand sa ma duc....dar de perioada menstruatiei nu au precizat numic.La laboratorul unde le voi face,am intrebat si mi-au zis ca ar fi bine sa le fac intr-a 7,14,21 zi a cm.Problema e ca singura mea posibilitate ar fi sa le fac vineri,intr-a 6 a zi a cm,deoarece apoi vine week-end-ul si luni o sa plec la ai mei.E asa bai mare daca le fac intr-a 6 zi chiar daca menstra nu s-a oprit chiar de tot?Oricum e posibil ca si intr-a 7 azi sa mai sangerez putin,putin,la fel cum e posibil ca menstra sa se opreasca dintr-a 5 a zi.Voi ce ziceti?Kai-Ra,Ayshwarya voi stiu ca ati facut dozari hormonale...ce ziceti?

Of...trebuia eu sa ma duc intr-a 28 zi cum imi programasem...numai ca m-am luat dupa alea de la laborator.Am facut oare bine sau rau?
Ramonella_dm
Ramonella_dm
Strumf Roz
Strumf Roz

Data de inscriere : 05/10/2008

Numarul mesajelor : 150
Data nasterii : 19/02/1979
Varsta : 45
Localizare : galati
Stare de spirit : buna

Sus In jos

Analize hormonale Empty Re: Analize hormonale

Mesaj Scris de Bast Mar Noi 11 2008, 08:04

poti sa te duci oricand asa cum ti-a zis medicul de planning

Bast
Ciocoflender Roz
Ciocoflender Roz

Data de inscriere : 16/09/2008

Numarul mesajelor : 4648
Data nasterii : 14/08/1986
Varsta : 37
Localizare : de peste tot si nicaieri

Sus In jos

Analize hormonale Empty Re: Analize hormonale

Mesaj Scris de Andrela Mar Noi 11 2008, 08:22

si eu stiam ca poti sa te duci in orice zi, doar sa stii si sa-i zici doctorului in ce zi a cm te-ai dus.
Apropo, cat te costa analizele hormonale? ca ma cam bate gandul sa le fac si eu, dar am auzit ca-s destul de scumpe...
Andrela
Andrela
ModerNator
ModerNator

Data de inscriere : 18/09/2008

Numarul mesajelor : 34184
Data nasterii : 23/07/1986
Varsta : 37
Localizare : Paranoia-city
Stare de spirit : A bit crazy, a little insane...

http://baby6891.blogspot.com/

Sus In jos

Analize hormonale Empty Re: Analize hormonale

Mesaj Scris de Squint Mar Noi 11 2008, 08:22

Eu cand am facut analizele hormonale, medicul ginecolog mi-a recomandat sa mi le fac atunci cand sunt la ovulatie.

Squint
Membru V.I.P
Membru V.I.P

Data de inscriere : 17/10/2008

Numarul mesajelor : 3127
Data nasterii : 06/03/1981
Varsta : 43

Sus In jos

Analize hormonale Empty Re: Analize hormonale

Mesaj Scris de Andrela Mar Noi 11 2008, 08:27

pai si cand stii ca esti la ovulatie? adica stiu ca la un cm de 28 de zile, ovulatia e a 14a zi...dar daca nu e regulat ciclul nu ai de unde sa stii. eu, cand nu iau ac, am ciclul de 30 zile+-5 zile... adica se invarte cam intre 25 si 35zile...de unde stiu eu cand are loc ovulatia? ca sa nu mai zic ca daca intrerupi ac o luna doar pt analize ca e posibil sa intrazie muuult (am auzit fete carora dupa ac le-a intraziat chiar si 1 luna)...acolo de unde mai stii cand e ovulatia?
Intreb asta, pt ca eu iau ac si daca ar fi sa ma hotarasc sa fac analizele voi face pauza 1 luna....in luna aia cand s-ar putea sa nu ovulez deloc (avand in vedere ca iau de un an ac).
Andrela
Andrela
ModerNator
ModerNator

Data de inscriere : 18/09/2008

Numarul mesajelor : 34184
Data nasterii : 23/07/1986
Varsta : 37
Localizare : Paranoia-city
Stare de spirit : A bit crazy, a little insane...

http://baby6891.blogspot.com/

Sus In jos

Analize hormonale Empty Re: Analize hormonale

Mesaj Scris de Squint Mar Noi 11 2008, 08:31

Eu am menstruatia de 30-31 de zile , ciclul ma tine 6 zile si ovulatia imi incepe dupa terminarea menstrei, la a 9-a zi incepe si ea si asta ma tine 4 zile.

Squint
Membru V.I.P
Membru V.I.P

Data de inscriere : 17/10/2008

Numarul mesajelor : 3127
Data nasterii : 06/03/1981
Varsta : 43

Sus In jos

Analize hormonale Empty Re: Analize hormonale

Mesaj Scris de Andrela Mar Noi 11 2008, 08:44

aoleu....cate calcule. Analize hormonale 417324 eu stiam ca ovulatia se petrece intr-o sinura zi...atunci cand se elibereaza ovulul...si asta se intampla cu 14 zile inainte de mestruatie. Deci daca ai ciclu de 28 de zile e in 14a zi...la un ciclu de 30 zile in a 16a zi...la un ciclu de 35 de zile ar veni in a 21a zi....deci la mine, la un ciclu de 25-35 de zile ar putea fi intre ziua 11 si 21...cam mare diferenta....de asta am intrebat.
oare dupa cat timp de cand ai oprit ac poti sa faci analizele? Adica a inteles ca luna aia nu mai iau ac...dar daca de ex as face in a 14a zi...e de ajuns 14 zile fara ac....sau o fi bine sa fac in a 21a zi...sa fie mai mult timp?
Andrela
Andrela
ModerNator
ModerNator

Data de inscriere : 18/09/2008

Numarul mesajelor : 34184
Data nasterii : 23/07/1986
Varsta : 37
Localizare : Paranoia-city
Stare de spirit : A bit crazy, a little insane...

http://baby6891.blogspot.com/

Sus In jos

Analize hormonale Empty Re: Analize hormonale

Mesaj Scris de Daiana Mar Noi 11 2008, 08:45

Andrela a scris:pai si cand stii ca esti la ovulatie? adica stiu ca la un cm de 28 de zile, ovulatia e a 14a zi...dar daca nu e regulat ciclul nu ai de unde sa stii. eu, cand nu iau ac, am ciclul de 30 zile+-5 zile... adica se invarte cam intre 25 si 35zile...de unde stiu eu cand are loc ovulatia? ca sa nu mai zic ca daca intrerupi ac o luna doar pt analize ca e posibil sa intrazie muuult (am auzit fete carora dupa ac le-a intraziat chiar si 1 luna)...acolo de unde mai stii cand e ovulatia?
Intreb asta, pt ca eu iau ac si daca ar fi sa ma hotarasc sa fac analizele voi face pauza 1 luna....in luna aia cand s-ar putea sa nu ovulez deloc (avand in vedere ca iau de un an ac).
da, in prima luna s-ar putea sa nu apara ovulatia
Daiana
Daiana
ADMINISTRATOR ROZ
ADMINISTRATOR ROZ

Data de inscriere : 16/09/2008

Numarul mesajelor : 43790
Data nasterii : 07/12/1977
Varsta : 46
Localizare : Temesvar :)
Stare de spirit : gone out! be back someday.

http://testdaiana1.blogspot.com/

Sus In jos

Analize hormonale Empty Re: Analize hormonale

Mesaj Scris de Bast Mar Noi 11 2008, 08:46

nup trebuie s afaci o luna de pauza daca vrei s afaci analizele poti sa le faci si daca iei ac poate medicul sa le intrepreteze in functie d ece iei de cat timp etc etc

Bast
Ciocoflender Roz
Ciocoflender Roz

Data de inscriere : 16/09/2008

Numarul mesajelor : 4648
Data nasterii : 14/08/1986
Varsta : 37
Localizare : de peste tot si nicaieri

Sus In jos

Analize hormonale Empty Re: Analize hormonale

Mesaj Scris de Daiana Mar Noi 11 2008, 08:47

Andrela a scris:aoleu....cate calcule. Analize hormonale 417324 eu stiam ca ovulatia se petrece intr-o sinura zi...atunci cand se elibereaza ovulul...si asta se intampla cu 14 zile inainte de mestruatie. Deci daca ai ciclu de 28 de zile e in 14a zi...la un ciclu de 30 zile in a 16a zi...la un ciclu de 35 de zile ar veni in a 21a zi....deci la mine, la un ciclu de 25-35 de zile ar putea fi intre ziua 11 si 21...cam mare diferenta....de asta am intrebat.
oare dupa cat timp de cand ai oprit ac poti sa faci analizele? Adica a inteles ca luna aia nu mai iau ac...dar daca de ex as face in a 14a zi...e de ajuns 14 zile fara ac....sau o fi bine sa fac in a 21a zi...sa fie mai mult timp?
mie atunci cand am oprit AC mi-a zis dr sa astept dupa prima menstruatie care vine fara AC sau si mai bine dupa a doua; cred ca depinde de dr, stiu ei cum o fi mai bine.
Daiana
Daiana
ADMINISTRATOR ROZ
ADMINISTRATOR ROZ

Data de inscriere : 16/09/2008

Numarul mesajelor : 43790
Data nasterii : 07/12/1977
Varsta : 46
Localizare : Temesvar :)
Stare de spirit : gone out! be back someday.

http://testdaiana1.blogspot.com/

Sus In jos

Analize hormonale Empty Re: Analize hormonale

Mesaj Scris de Bast Mar Noi 11 2008, 08:48

exact dupa prima menstra mi-a zis si mie endocrinologul :)

Bast
Ciocoflender Roz
Ciocoflender Roz

Data de inscriere : 16/09/2008

Numarul mesajelor : 4648
Data nasterii : 14/08/1986
Varsta : 37
Localizare : de peste tot si nicaieri

Sus In jos

Analize hormonale Empty Re: Analize hormonale

Mesaj Scris de Squint Mar Noi 11 2008, 09:46

Andrela poti intreba pe acest student la medicina si ai si un soft pt tel mobil pt calcularea ovulatiei si toate cele ... sigur va este de folos la toate : Menstra

Squint
Membru V.I.P
Membru V.I.P

Data de inscriere : 17/10/2008

Numarul mesajelor : 3127
Data nasterii : 06/03/1981
Varsta : 43

Sus In jos

Analize hormonale Empty Re: Analize hormonale

Mesaj Scris de Daiana Mar Noi 11 2008, 09:55

Fraise a scris:Andrela poti intreba pe acest student la medicina si ai si un soft pt tel mobil pt calcularea ovulatiei si toate cele ... sigur va este de folos la toate : Menstra
soft pt mobil? wow foarte tareeee Analize hormonale 412337 mersi Fraise

Analize hormonale 424495 ce-am citit acolo pe site-ul ala... Analize hormonale 417324 Analize hormonale 417324 Analize hormonale 417324
Daiana
Daiana
ADMINISTRATOR ROZ
ADMINISTRATOR ROZ

Data de inscriere : 16/09/2008

Numarul mesajelor : 43790
Data nasterii : 07/12/1977
Varsta : 46
Localizare : Temesvar :)
Stare de spirit : gone out! be back someday.

http://testdaiana1.blogspot.com/

Sus In jos

Analize hormonale Empty Re: Analize hormonale

Mesaj Scris de Squint Mar Noi 11 2008, 10:22

Da! si este fff bun, e testat ... cate zile am avut ovulatia, atatea zile imi indica si pe mobil:)

Squint
Membru V.I.P
Membru V.I.P

Data de inscriere : 17/10/2008

Numarul mesajelor : 3127
Data nasterii : 06/03/1981
Varsta : 43

Sus In jos

Analize hormonale Empty Re: Analize hormonale

Mesaj Scris de Ramonella_dm Mier Noi 12 2008, 00:32

Andrela a scris:si eu stiam ca poti sa te duci in orice zi, doar sa stii si sa-i zici doctorului in ce zi a cm te-ai dus.
Apropo, cat te costa analizele hormonale? ca ma cam bate gandul sa le fac si eu, dar am auzit ca-s destul de scumpe...

Eu le-am primit gratuit de la medicul de planning,deoarece incepusem sa am spotting din ce in ce mai mult,chiar si dupa 9 luni de administrare.Si le voi face chiar la un laborator privat care lucreaza cu casa de asigurari.Intr-adevar costa destul,cam 30 de lei analiza,inmultit cu 6-7 analize analize hormonale....in jur la 200 lei!Oricum eu nu o sa mai iau ac,ma duc sa le fac mai mult de curiozitate ,plus ca mi s-au dat si alte cateva,la fel de gratuite Analize hormonale 41589 , pe langa cele hormonale.

Va multumesc mult pentru raspunsuri...se pare deci ca "farama "de menstra care o sa o mai am in a 6 a zi,n-o sa afecteze in nici un fel analizele....nici hemograma ,nici nimic.Poate doar calciul sau fierul pe care il pierdem la menstra?!?!?

Si ar fi foarte bine ,ca dupa incetarea administrarii de ac,sa treaca cel putin o luna pana sa faci analizele hormonale.Deci daca le-ai intrerupt pe 1 noiembrie,sa te duci cel mai devreme pe 1 decembrie.Nu-i deloc recomandat sa le faci in timpul administrarii de ac,trebuie sa treaca cel putin o luna cand le faci,tocmai pentru a disparea orice urma de "hormon sintetic".


Ultima editare efectuata de catre Ramonella_dm in Mier Noi 12 2008, 00:37, editata de 1 ori
Ramonella_dm
Ramonella_dm
Strumf Roz
Strumf Roz

Data de inscriere : 05/10/2008

Numarul mesajelor : 150
Data nasterii : 19/02/1979
Varsta : 45
Localizare : galati
Stare de spirit : buna

Sus In jos

Analize hormonale Empty Re: Analize hormonale

Mesaj Scris de Bast Mier Noi 12 2008, 00:34

exact nu sunt probleme mergi sa faci analizele linistita.la sf.lunii sau la inceput d edec.ma duc si eu s ale fac

Bast
Ciocoflender Roz
Ciocoflender Roz

Data de inscriere : 16/09/2008

Numarul mesajelor : 4648
Data nasterii : 14/08/1986
Varsta : 37
Localizare : de peste tot si nicaieri

Sus In jos

Analize hormonale Empty Re: Analize hormonale

Mesaj Scris de Ramonella_dm Mier Noi 12 2008, 00:45

Mersi..Evilutzo! :*
Spunea Fraise mai sus ca i s-a recomandat sa faca analizele hormonale in perioada ovulatiei.Asta poate pentru conceperea unui bebel?Am citit si eu ca analizele hormonale se fac pe perioade si au valori diferite,ca limite normale,pe aceste perioade.Spre exemplu se fac analize hormonale pana in ziua a 13(cred),cand se considera perioada/faza foliculara,urmeaza faza ovulatorie si faza luteala.Adica asa cum am inteles eu...perioada de" pregatire a terenului" pentru momentul ovulatiei,ovulatia propriu-zisa si perioada de dupa ovulatie.
Daca spun prostii,nu ma supar daca cineva ma corecteaza.

Evil...u de ce vrei sa faci aceste analize hormonale?
Ramonella_dm
Ramonella_dm
Strumf Roz
Strumf Roz

Data de inscriere : 05/10/2008

Numarul mesajelor : 150
Data nasterii : 19/02/1979
Varsta : 45
Localizare : galati
Stare de spirit : buna

Sus In jos

Analize hormonale Empty Re: Analize hormonale

Mesaj Scris de Andrela Mier Noi 12 2008, 01:47

eu am inteles de la doctorita de familie ca analizele astea nu se dau gratuit. Poate de cand am intrebat eu s-au mai schimbat lucrurile de atunci, am sa intreb.
Cat despre opritul ac-urile....ufff...cam greu, pt ca eu am hemoragii daca nu iau ac si daca trec 2 luni de hemoragii iar o sa am anemie. :( Asa o luna....poate ma descurcam eu cumva...dar 2 luni cam aiurea. Adica tin minte prin ce am trecut inainte...si parca nu as mai vrea... This sucks... :(
Andrela
Andrela
ModerNator
ModerNator

Data de inscriere : 18/09/2008

Numarul mesajelor : 34184
Data nasterii : 23/07/1986
Varsta : 37
Localizare : Paranoia-city
Stare de spirit : A bit crazy, a little insane...

http://baby6891.blogspot.com/

Sus In jos

Analize hormonale Empty Re: Analize hormonale

Mesaj Scris de Bast Mier Noi 12 2008, 03:04

ramona acum vad intrebarea.... pai mi-am facut unele cand eram sub contraceptive acum le fac ca s avad daca valorile au reintrat in normal :)

Bast
Ciocoflender Roz
Ciocoflender Roz

Data de inscriere : 16/09/2008

Numarul mesajelor : 4648
Data nasterii : 14/08/1986
Varsta : 37
Localizare : de peste tot si nicaieri

Sus In jos

Analize hormonale Empty Re: Analize hormonale

Mesaj Scris de Squint Mier Noi 12 2008, 07:44

Ramonella_dm a scris:Mersi..Evilutzo! :*
Spunea Fraise mai sus ca i s-a recomandat sa faca analizele hormonale in perioada ovulatiei.Asta poate pentru conceperea unui bebel?Am citit si eu ca analizele hormonale se fac pe perioade si au valori diferite,ca limite normale,pe aceste perioade.Spre exemplu se fac analize hormonale pana in ziua a 13(cred),cand se considera perioada/faza foliculara,urmeaza faza ovulatorie si faza luteala.Adica asa cum am inteles eu...perioada de" pregatire a terenului" pentru momentul ovulatiei,ovulatia propriu-zisa si perioada de dupa ovulatie.
Daca spun prostii,nu ma supar daca cineva ma corecteaza.

Evil...u de ce vrei sa faci aceste analize hormonale?

Nu, nu concepeam nici un bebe, dar atunci isi da seama medicul ce fel de antibebe mi-este bun. Deocamdata nu pot ramane insarcinata :( pt ca sunt cu un tratament ...
Spottingul am avut cand luam antibebe la 3 luni de la administrare, asta pana cand corpul incepea sa se obisnuiasca cu ele si apoi am mai avut sangerari la sfarsit cand deja corpul meu se plistisise de antibebe si cum s-ar zicea menstruatia mi-a venit de 3 ori intr-o luna :lady: si atunci le-am si intrerupt. Am renuntat la anticonceptionale definitv.

Squint
Membru V.I.P
Membru V.I.P

Data de inscriere : 17/10/2008

Numarul mesajelor : 3127
Data nasterii : 06/03/1981
Varsta : 43

Sus In jos

Analize hormonale Empty Re: Analize hormonale

Mesaj Scris de Bast Mier Noi 12 2008, 08:04

ti-ai facut analize horm sa vezi ce ac.ti se potrivesc?

Bast
Ciocoflender Roz
Ciocoflender Roz

Data de inscriere : 16/09/2008

Numarul mesajelor : 4648
Data nasterii : 14/08/1986
Varsta : 37
Localizare : de peste tot si nicaieri

Sus In jos

Analize hormonale Empty Re: Analize hormonale

Mesaj Scris de Squint Mier Noi 12 2008, 08:28

Da.

Squint
Membru V.I.P
Membru V.I.P

Data de inscriere : 17/10/2008

Numarul mesajelor : 3127
Data nasterii : 06/03/1981
Varsta : 43

Sus In jos

Analize hormonale Empty Re: Analize hormonale

Mesaj Scris de Bast Mier Noi 12 2008, 08:33

si ti-au fost bune pastilele prescrise in baza analizelot hormonale?

Bast
Ciocoflender Roz
Ciocoflender Roz

Data de inscriere : 16/09/2008

Numarul mesajelor : 4648
Data nasterii : 14/08/1986
Varsta : 37
Localizare : de peste tot si nicaieri

Sus In jos

Analize hormonale Empty Re: Analize hormonale

Mesaj Scris de Squint Mier Noi 12 2008, 08:37

Mi-au fost bune pana intr-un punct. Ele mi-au fost date pt a nu-mi aparea alte chisturi la ovar, se pare ca mi-au dat si reactii adverse, precum noduli cu foliculina (asta oricum imi vor disparea cu prima sarcina) si tromboza ...

Squint
Membru V.I.P
Membru V.I.P

Data de inscriere : 17/10/2008

Numarul mesajelor : 3127
Data nasterii : 06/03/1981
Varsta : 43

Sus In jos

Analize hormonale Empty Re: Analize hormonale

Mesaj Scris de Bast Mier Noi 12 2008, 08:42

ce anume ai luat? daca ai facut tromboza nu o sa mai poti lua ac.combinate niciodata

Bast
Ciocoflender Roz
Ciocoflender Roz

Data de inscriere : 16/09/2008

Numarul mesajelor : 4648
Data nasterii : 14/08/1986
Varsta : 37
Localizare : de peste tot si nicaieri

Sus In jos

Analize hormonale Empty Re: Analize hormonale

Mesaj Scris de Squint Mier Noi 12 2008, 08:53

Am luat Yasmin cu un numar mai mic de hormoni. Nu, anticonceptionale nu mai pot lua niciodata, toate duc spre tromboza (in prospect nu vei gasi ca vei face tromboza, am gasit pe un site medical si confirmat si de medici) sau alte metode de contraceptie au efectele in timp la coagularea sangelului. Mai bine fara, decat sa am dureri de cap iar. Oricum tratamentul cu Sintrom si Aspenter+ciorapi medicinali care imi compreseaza piciorul cu 2 cm jumate pt a-mi urca sangele spre inima trebuie sa il duc macar 2-3 ani de acum incolo. Iar pentru o eventuala sarcina trebuie numai cu acordul medicul cardiolog (tromboza tine ori de cardiologie ori de chirurgie), astfel daca vreau eu maine sa raman ... nu pot ... banuiesc ca tratamentul asta da efecte adverse sarcinii.

Squint
Membru V.I.P
Membru V.I.P

Data de inscriere : 17/10/2008

Numarul mesajelor : 3127
Data nasterii : 06/03/1981
Varsta : 43

Sus In jos

Analize hormonale Empty Re: Analize hormonale

Mesaj Scris de Bast Mier Noi 12 2008, 18:20

Yasmin nu are chiar un numar mic de hormoni....si eu am aveam dureri de cap.multa sanatate iti doresc...

Bast
Ciocoflender Roz
Ciocoflender Roz

Data de inscriere : 16/09/2008

Numarul mesajelor : 4648
Data nasterii : 14/08/1986
Varsta : 37
Localizare : de peste tot si nicaieri

Sus In jos

Analize hormonale Empty Re: Analize hormonale

Mesaj Scris de Ramonella_dm Mier Noi 12 2008, 22:30

Andrela a scris:eu am inteles de la doctorita de familie ca analizele astea nu se dau gratuit. Poate de cand am intrebat eu s-au mai schimbat lucrurile de atunci, am sa intreb.
Cat despre opritul ac-urile....ufff...cam greu, pt ca eu am hemoragii daca nu iau ac si daca trec 2 luni de hemoragii iar o sa am anemie. :( Asa o luna....poate ma descurcam eu cumva...dar 2 luni cam aiurea. Adica tin minte prin ce am trecut inainte...si parca nu as mai vrea... This sucks... :(

Da chiar ca ar trebui sa le lasi cam doua luni...pentru ca prima luna vine menstra aia "superficiala"....si a doua luna doar sa ai norocul sa iti intarzie ca sa le poti face sa zicem dupa 30-32 zile de la ultima pastiluta.Sau poti sa le incepi sa zicem intr-a 7-8 a zi dupa a doua menstra,imediat dupa ce faci analizele hormonale.Vezi u! Wink

Si eu cred ca medicul de familie nu poate da trimitere gratuita pentru analize hormonale.Eu m-am pus bine pe langa un medic de planning,si probabil mi le-a dat in ideea de a ma mai jupui de niste bani,deoarece m-a invitat la cabinetul dansei pentru o echo pelviana si mamara. Dar o fentez...bine ca m-am vazut cu trimiterea in mana,caci un echo mamar si pelvian tot o sa fac...numai ca ma duc la un medic vestit de aici din Galati,a carui specializare este chiar echograful!Shame on me....pentru fenta Analize hormonale 412337
Ramonella_dm
Ramonella_dm
Strumf Roz
Strumf Roz

Data de inscriere : 05/10/2008

Numarul mesajelor : 150
Data nasterii : 19/02/1979
Varsta : 45
Localizare : galati
Stare de spirit : buna

Sus In jos

Analize hormonale Empty Re: Analize hormonale

Mesaj Scris de Ramonella_dm Vin Noi 14 2008, 00:26

Fetele,am scapat de intepat azi,fiindca nu am mai gasit fonduri pe nicaieri.Mi s-a facut programare la un laborator pentru 2 decembrie....inca 2 saptamani de "suspans".Si eram asa de curioasa sa mi le fac...dar asta e...Sa vad ce o sa fie luni la echo...
Ramonella_dm
Ramonella_dm
Strumf Roz
Strumf Roz

Data de inscriere : 05/10/2008

Numarul mesajelor : 150
Data nasterii : 19/02/1979
Varsta : 45
Localizare : galati
Stare de spirit : buna

Sus In jos

Analize hormonale Empty Re: Analize hormonale

Mesaj Scris de Bast Vin Noi 14 2008, 00:51

si eu sunt curiaosa sa vad ce o sa imi iasa la analizele hormonale :)....eu o sa fac pauza de cel putin 6 luni la anticonceptionale dupa vreau sa incerc sa iau altceva daca nu imi e bine nici cu astea ma las d etot de sportul asta :)

Bast
Ciocoflender Roz
Ciocoflender Roz

Data de inscriere : 16/09/2008

Numarul mesajelor : 4648
Data nasterii : 14/08/1986
Varsta : 37
Localizare : de peste tot si nicaieri

Sus In jos

Analize hormonale Empty Re: Analize hormonale

Mesaj Scris de Ramonella_dm Vin Noi 14 2008, 00:59

Eu nu mai iau deloc...indiferent de rezultat....
Ramonella_dm
Ramonella_dm
Strumf Roz
Strumf Roz

Data de inscriere : 05/10/2008

Numarul mesajelor : 150
Data nasterii : 19/02/1979
Varsta : 45
Localizare : galati
Stare de spirit : buna

Sus In jos

Analize hormonale Empty Re: Analize hormonale

Mesaj Scris de Bast Vin Noi 14 2008, 01:01

eu vreau sa mai fac o incercare dar nu in viitorul apropiat :)

Bast
Ciocoflender Roz
Ciocoflender Roz

Data de inscriere : 16/09/2008

Numarul mesajelor : 4648
Data nasterii : 14/08/1986
Varsta : 37
Localizare : de peste tot si nicaieri

Sus In jos

Analize hormonale Empty Re: Analize hormonale

Mesaj Scris de Raven Dum Noi 16 2008, 22:20

ce incercare?
Raven
Raven
ADMINISTRATOR ROZ
ADMINISTRATOR ROZ

Data de inscriere : 16/09/2008

Numarul mesajelor : 41158
Data nasterii : 17/04/1980
Varsta : 44

http://hop-online.blogspot.com/

Sus In jos

Analize hormonale Empty Re: Analize hormonale

Mesaj Scris de Bast Lun Noi 17 2008, 03:52

cu alt neam de ac.

Bast
Ciocoflender Roz
Ciocoflender Roz

Data de inscriere : 16/09/2008

Numarul mesajelor : 4648
Data nasterii : 14/08/1986
Varsta : 37
Localizare : de peste tot si nicaieri

Sus In jos

Analize hormonale Empty Re: Analize hormonale

Mesaj Scris de c@t Lun Noi 17 2008, 11:38

mai fetelor, lamuriti-ma si pe mine (si fara rasete, da?? ).........pt ce se fac analizele hormonale???
c@t
c@t
ModerNator
ModerNator

Data de inscriere : 17/09/2008

Numarul mesajelor : 29502
Data nasterii : 01/11/1986
Varsta : 37
Localizare : Bucuresti

Sus In jos

Analize hormonale Empty Re: Analize hormonale

Mesaj Scris de Daiana Lun Noi 17 2008, 19:30

de ex pt a verifica cauza unei eventuale dereglari hormonale care cauzeaza dereglari de menstruatie, probleme de greutate, pt a vedea tabloul hormonal existent cand se pune problema inceperii sau schimbarii AC, cand femeia vrea sa ramana insarcinata si nu reuseste...
Daiana
Daiana
ADMINISTRATOR ROZ
ADMINISTRATOR ROZ

Data de inscriere : 16/09/2008

Numarul mesajelor : 43790
Data nasterii : 07/12/1977
Varsta : 46
Localizare : Temesvar :)
Stare de spirit : gone out! be back someday.

http://testdaiana1.blogspot.com/

Sus In jos

Analize hormonale Empty Re: Analize hormonale

Mesaj Scris de Ramonella_dm Mar Dec 02 2008, 07:59

Mi-ai iesit bine toate analizele hormonale,asta daca ma iau dupa ce scrie pe rezultat si consider ziua 24 cand am facut analizele ca facand parte din faza luteala.Asa si este ,nu?Ca doar ziua 24 nu se afla in faza preovulatorie sau ovulatorie,right?
Ramonella_dm
Ramonella_dm
Strumf Roz
Strumf Roz

Data de inscriere : 05/10/2008

Numarul mesajelor : 150
Data nasterii : 19/02/1979
Varsta : 45
Localizare : galati
Stare de spirit : buna

Sus In jos

Analize hormonale Empty Re: Analize hormonale

Mesaj Scris de c@t Mar Dec 02 2008, 11:58

vdaiana a scris:de ex pt a verifica cauza unei eventuale dereglari hormonale care cauzeaza dereglari de menstruatie, probleme de greutate, pt a vedea tabloul hormonal existent cand se pune problema inceperii sau schimbarii AC, cand femeia vrea sa ramana insarcinata si nu reuseste...
deci spre ex eu daca vreau sa vad daca pot avea sau nu copii, analizele astea imi arata?
c@t
c@t
ModerNator
ModerNator

Data de inscriere : 17/09/2008

Numarul mesajelor : 29502
Data nasterii : 01/11/1986
Varsta : 37
Localizare : Bucuresti

Sus In jos

Analize hormonale Empty Re: Analize hormonale

Mesaj Scris de Daiana Mar Dec 02 2008, 19:38

da, iti arata daca ovarele functioneaza corect, daca ovulatia se produce cum trebuie
Daiana
Daiana
ADMINISTRATOR ROZ
ADMINISTRATOR ROZ

Data de inscriere : 16/09/2008

Numarul mesajelor : 43790
Data nasterii : 07/12/1977
Varsta : 46
Localizare : Temesvar :)
Stare de spirit : gone out! be back someday.

http://testdaiana1.blogspot.com/

Sus In jos

Analize hormonale Empty Re: Analize hormonale

Mesaj Scris de Raven Mier Dec 03 2008, 03:51

sunt extrem de multe teste si motive din care nu se poate ramane insarcinata

sunt msai multe cauze decatc ele hormonale. daca analizele hormonale ies ok poti sa ai trompele infundate..so..
Raven
Raven
ADMINISTRATOR ROZ
ADMINISTRATOR ROZ

Data de inscriere : 16/09/2008

Numarul mesajelor : 41158
Data nasterii : 17/04/1980
Varsta : 44

http://hop-online.blogspot.com/

Sus In jos

Analize hormonale Empty Re: Analize hormonale

Mesaj Scris de c@t Mar Dec 09 2008, 14:54

fetelor, nu stiu unde sa adresez intrebarea asa ca o voi face aici
eu am o dilema: il cunosc pe pui de aproape 3 ani......in primul an de relatie am folosit doar coitul intrerupt......uneori aveam si contacte repetate fara sa se spele...cand am inceput sa iau antibebe mi-a zis petarda de ginecoloaga (pe atunci nu stiam ca nu ea tre sa mi le recomande, dar am avut noroc si mi le-a nimerit) ca au efect de la prima pastila.....si am avut relatii in prima sapt in fiecare zi (cand se presupune ca nu-si fac efectul). apoi pana sa ma inregistrez pe anticonceptionale.ro adica in februarie 2008 nu stiam ca antibioticele reduc efectul anticonceptionalelor......bine imi spusese petarda, ca o intrebasem eu in urma citirii prospectului, dar zicea ca aia exagereaza si ca nu tre sa ma protejez suplimentar.....deci eu 1 an si ceva am luat antibiotice cu carul si nu m-am protejat suplimentar....
acuma am inceput sa-mi ridic intrebari: daca unul din noi are pb??? d-asta intrebam mai sus pt ce sunt analizele astea hormonale....pot sa ma duc la doctor sa aflu daca eu sau el avem vreo pb???
c@t
c@t
ModerNator
ModerNator

Data de inscriere : 17/09/2008

Numarul mesajelor : 29502
Data nasterii : 01/11/1986
Varsta : 37
Localizare : Bucuresti

Sus In jos

Analize hormonale Empty Re: Analize hormonale

Mesaj Scris de Bast Mar Dec 09 2008, 18:29

daca iei ac.nu iti face analize hormonale ca ies aiurea astea s efac dupa cel putin o luna d epauza....cat despre ce ai poevstit tu pe langa faptul ca doc.aia e ptaf eu zuc sa nu te mai gandestii la chestii aiurea sincer cred ca a foat vb.de noroc cu coitul intrerupt....cat despre antibiotice nu toate scad efectul ac...daca luai d emai mult tomp ac.ovulati se produce mai greu etc.etc

Bast
Ciocoflender Roz
Ciocoflender Roz

Data de inscriere : 16/09/2008

Numarul mesajelor : 4648
Data nasterii : 14/08/1986
Varsta : 37
Localizare : de peste tot si nicaieri

Sus In jos

Analize hormonale Empty Re: Analize hormonale

Mesaj Scris de Raven Mier Dec 10 2008, 02:38

asa e..mare dreptate ai evil
Raven
Raven
ADMINISTRATOR ROZ
ADMINISTRATOR ROZ

Data de inscriere : 16/09/2008

Numarul mesajelor : 41158
Data nasterii : 17/04/1980
Varsta : 44

http://hop-online.blogspot.com/

Sus In jos

Analize hormonale Empty Re: Analize hormonale

Mesaj Scris de Bast Mier Dec 10 2008, 02:40

Kai-Ra a scris:asa e..mare dreptate ai evil
da stiu ma pricep...sunt tare buna la chestii de genul asta Analize hormonale 417324 Analize hormonale 412337 Analize hormonale 412337 Analize hormonale 412337

Bast
Ciocoflender Roz
Ciocoflender Roz

Data de inscriere : 16/09/2008

Numarul mesajelor : 4648
Data nasterii : 14/08/1986
Varsta : 37
Localizare : de peste tot si nicaieri

Sus In jos

Analize hormonale Empty Re: Analize hormonale

Mesaj Scris de c@t Mier Dec 10 2008, 05:45

oricum am de gand sa fac o pauza de 6 luni de la antibebe, si ma gandeam ca-n pauza asta sa fac niste analize ceva......pai sa stiu un lucru, sa nu mai bag atatia hormoni in mie aiurea-n tramvai...........o s-o intreb si pe doctora (alta, decat petarda, la care am renuntat de mult)
multumesc pt raspunsuri Analize hormonale 48598
c@t
c@t
ModerNator
ModerNator

Data de inscriere : 17/09/2008

Numarul mesajelor : 29502
Data nasterii : 01/11/1986
Varsta : 37
Localizare : Bucuresti

Sus In jos

Analize hormonale Empty Re: Analize hormonale

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 1 din 2 1, 2  Urmatorul

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum