Forumul Roz
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Chat Box
Trei luni de senzatie-comentariu literar :)) EmptyDum Apr 17 2016, 04:11 Scris de irene_d

» materiale la metru pentru idei frumoase
Trei luni de senzatie-comentariu literar :)) EmptyMier Dec 17 2014, 03:17 Scris de arabelaa

» Creme de fata, de ochi...
Trei luni de senzatie-comentariu literar :)) EmptyMier Noi 26 2014, 22:28 Scris de greeneyes

» Shop 'till you drop - Cumparaturi online
Trei luni de senzatie-comentariu literar :)) EmptySam Noi 01 2014, 22:24 Scris de westie21

» rinoplastie
Trei luni de senzatie-comentariu literar :)) EmptyMier Oct 08 2014, 00:57 Scris de Clauditza

» Medic estetician bun
Trei luni de senzatie-comentariu literar :)) EmptyVin Sept 26 2014, 01:52 Scris de Clauditza

» marirea sanilor cu physiobust
Trei luni de senzatie-comentariu literar :)) EmptyVin Sept 26 2014, 00:54 Scris de Clauditza

» rochia mea de mireasa
Trei luni de senzatie-comentariu literar :)) EmptyMar Sept 16 2014, 22:42 Scris de irene_d

» fund bombat...:">
Trei luni de senzatie-comentariu literar :)) EmptyLun Iul 28 2014, 22:37 Scris de Clauditza

» lucruri de care nu mai ai nevoie
Trei luni de senzatie-comentariu literar :)) EmptySam Iul 12 2014, 00:58 Scris de Elena20

DecoArtis



Parteneri









Trei luni de senzatie-comentariu literar :))

5 participanți

In jos

Trei luni de senzatie-comentariu literar :)) Empty Trei luni de senzatie-comentariu literar :))

Mesaj Scris de Inanna Dum Feb 20 2011, 23:28

Fetelor am gasit asta pe facebook...e mortala :))

Trei luni de senzatii
de Florin Peste

Încă din primele versuri, autorul plasează actiunea într-un mediu feeric.

Ce miracol si ce vrajă
Stau cu gagica pe plajă

Prin folosirea cuvintelor miracol si vrajă, poetul ne trimite într-o lume magică, interzisă muritorilor de rând. Efectul este completat de plasarea celor doi protagonisti pe plajă – trimitere directă la infinitul mării, care ar putea sugera si iubirea nesfârsită, dar si eternitatea. Nisipul ne duce cu gândul la scurgerea timpului, autorul reusind astfel să îmbine prin folosirea unui singur cuvânt, atât infinitul cât si perenul.În următoarele două versuri, poetul doreste să împace relativa bipolaritate dintre infinit si peren.

Am chef de distractie
3 luni de senzatie

Constient de clipa fermecată pe care o trăieste, autorul îsi avertizează ascultătorul (cititorul) că iubirea nesfârsită, dragostea profundă, infinitultul, alfa si omega, arde intens, asemeni razelor unei zile însorite de vară, comprimându-se în 3 luni de senzatie.Necuprinsul este asfel încadrat în limite foarte bine delimitate - trei luni – iar profunzimea sentimentelor umane îmbracă forma senzatiilor.Iubirea magică nu are suisuri sau coborâsuri. Asa cum spune si poetul, cuvintele de ordine în cazul unei asemenea iubiri sunt cheful si distractia alături de gagiu sau gagică.Folosirea cuvintelor nu este deloc întâmplătoare. Elementele de argou: gagiul, gagica vin să sugereze faptul că cel care vorbeste este un om asemeni nouă, care însă, conform preceptului biblic, si-a pus în valoare, talantii, reusind să pătrundă într-o lume de vis.A doua strofă a cântecului descrie opulenta de care se bucură eroul.



Dau o cheie la mertan
S-am plecat pe litoral
Mi-am pus plinul de benzina
Si in dreapta o blondina

Mertan-ul face trimitere la stilul de viată al marilor padisahi...Folosirea expresiei plinul de benzină nu este deloc întâmplătoare. Ea ilustrează verticalitatea convingerilor personajului principal. El nu operează cu jumătăti de măsură. Totul sau nimic pare a fi deviza după care se conduce.Notiunea plin, are si un sens metaforic. Ea prezintă maturitatea dragostei dintre cei doi, care tind spre perfectiune. Acest lucru este confirmat si de termenii cu care este descrisă marea iubirea a personajului nostru. Fata cu care se iubeste eroul principal nu este o fată oarecare. Ea este o blondină - simbol al frumusetii feminine, asezate la dreapta bărbatului. Afirmatia este întărită în versul al doilea din cea de a treia strofă.

Am mertanul de mult timp
Si-o blondina prototip
E a mea numai a mea
Si-mi petrec vara cu ea

Hiperbola blondină prototip descrie în profunzime calitătile greu de egalat ale iubitei, ea fiind o fiintă unică. Prin folosirea unui termen tehnic pentru a-si descrie iubita – prototip – autorul ne reaminteste că dragostea lui este asemeni tinuturilor exotice, fascinante dar încă neexplorate în profunzime, afirmatia fiind întărită si de plasarea povestii în anotimpul de vară.Ultima strofă descrie actul de iubire dintre cei doi. În primele două versuri, ne este prezentată atmosfera care domneste între îndrăgostiti.

Marea neagra e calduta
Blonda-i sexy si finuta

Iubirea se consumă în apa caldă a mării.. Cristalinul mării descrie sentimentele celor doi iar căldura apei descrie relatia dintre ei.Dragostea dintre cei doi este imună la scurgerea timpului.

Ziua stau cu ea la soare
Noaptea o scot la plďmbare

Succesiunea zi noapte nu poate perturba trăirile profunde alte tinerilor îndrăgostiti, dar autorul lasă o portită de iesire din această idilă aproape perfectă. Folosirea termenului noaptea din ultimul vers avertizează cititorul că totul poate fi perfectibil, chiar si iubirea, iar dacă peste iubirea dintre cei doi s-ar lăsa întunericul, eroul va trece si peste acest obstacol. Este vorba doar de 3 luni de distractie.


Inanna
ModerNator
ModerNator

Data de inscriere : 22/09/2008

Numarul mesajelor : 16911
Data nasterii : 10/05/1985
Varsta : 38
Stare de spirit : stam cu capul drept, ne simtit perfect

Sus In jos

Trei luni de senzatie-comentariu literar :)) Empty Re: Trei luni de senzatie-comentariu literar :))

Mesaj Scris de Daiana Dum Feb 20 2011, 23:36

OMG Trei luni de senzatie-comentariu literar :)) 417324Trei luni de senzatie-comentariu literar :)) 417324 Trei luni de senzatie-comentariu literar :)) 297181
Daiana
Daiana
ADMINISTRATOR ROZ
ADMINISTRATOR ROZ

Data de inscriere : 16/09/2008

Numarul mesajelor : 43790
Data nasterii : 07/12/1977
Varsta : 46
Localizare : Temesvar :)
Stare de spirit : gone out! be back someday.

http://testdaiana1.blogspot.com/

Sus In jos

Trei luni de senzatie-comentariu literar :)) Empty Re: Trei luni de senzatie-comentariu literar :))

Mesaj Scris de MicaNarcisa Lun Feb 21 2011, 03:03

e prea tareeeeee Trei luni de senzatie-comentariu literar :)) 417324 Trei luni de senzatie-comentariu literar :)) 417324 Trei luni de senzatie-comentariu literar :)) 417324
MicaNarcisa
MicaNarcisa
ADMINISTRATOR ROZ
ADMINISTRATOR ROZ

Data de inscriere : 16/09/2008

Numarul mesajelor : 37867
Data nasterii : 15/07/1976
Varsta : 47
Localizare : La Galati...
Stare de spirit : Fata mea este model...se ia lumea dupa el...Fata mea este de vis...va lua locu'ntai la Miss

http://micanarcisa.blogspot.com/

Sus In jos

Trei luni de senzatie-comentariu literar :)) Empty Re: Trei luni de senzatie-comentariu literar :))

Mesaj Scris de Raven Mier Feb 23 2011, 05:36

nu pot sa cred Trei luni de senzatie-comentariu literar :)) 417324)
Raven
Raven
ADMINISTRATOR ROZ
ADMINISTRATOR ROZ

Data de inscriere : 16/09/2008

Numarul mesajelor : 41158
Data nasterii : 17/04/1980
Varsta : 44

http://hop-online.blogspot.com/

Sus In jos

Trei luni de senzatie-comentariu literar :)) Empty Re: Trei luni de senzatie-comentariu literar :))

Mesaj Scris de irene_d Sam Mar 26 2011, 22:02

Ce pot spune? O parodie reusita!
irene_d
irene_d
Membru V.I.P
Membru V.I.P

Data de inscriere : 13/09/2009

Numarul mesajelor : 1265
Data nasterii : 16/03/1983
Varsta : 41

Sus In jos

Trei luni de senzatie-comentariu literar :)) Empty Re: Trei luni de senzatie-comentariu literar :))

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum