Forumul Roz
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Chat Box
Sushi EmptyDum Apr 17 2016, 04:11 Scris de irene_d

» materiale la metru pentru idei frumoase
Sushi EmptyMier Dec 17 2014, 03:17 Scris de arabelaa

» Creme de fata, de ochi...
Sushi EmptyMier Noi 26 2014, 22:28 Scris de greeneyes

» Shop 'till you drop - Cumparaturi online
Sushi EmptySam Noi 01 2014, 22:24 Scris de westie21

» rinoplastie
Sushi EmptyMier Oct 08 2014, 00:57 Scris de Clauditza

» Medic estetician bun
Sushi EmptyVin Sept 26 2014, 01:52 Scris de Clauditza

» marirea sanilor cu physiobust
Sushi EmptyVin Sept 26 2014, 00:54 Scris de Clauditza

» rochia mea de mireasa
Sushi EmptyMar Sept 16 2014, 22:42 Scris de irene_d

» fund bombat...:">
Sushi EmptyLun Iul 28 2014, 22:37 Scris de Clauditza

» lucruri de care nu mai ai nevoie
Sushi EmptySam Iul 12 2014, 00:58 Scris de Elena20

DecoArtis



Parteneri









Sushi

+3
isis
Mikki
anya
7 participanți

In jos

Sushi Empty Sushi

Mesaj Scris de anya Lun Noi 30 2009, 23:09

So, am zis sa ma bag si eu un pic in seama pe la Gastronomie. Nu sunt mare bucatareasa, dar din cand in cand imi place sa mai experimentez cate ceva. Nu am sa stau sa scriu eu reteta, pentru ca este cam aceeasi peste tot. Nu am adus eu nimic revolutionar. Sushi 417324 Am sa postez reteta scrisa de o amica a mea (Muza chan) pe un alt forum (anime/manga related; nu face concurenta forumului roz la niciun capitol).

Muza a scris:Maki sushi ( 巻き寿司 )
Maki sushi sunt rulouri de orez, cu diferite umpluturi, infăşurate in nori ( o specie de algă ). Ca umplutură se poate folosi: somon afumat, ton afumat, castravete, avocado, asparagus, ghimbir, creveţi, ţipar. Umplutura se poate aşeza in aşa fel incat in secţiune să se obţină diferite desene (in Japonia există concursuri pe această tema).

Temaki sushi conţin aceleaşi ingrediente, dar se rulează in formă de cornet.

Pentru că in Romania nu se găsesc separat unele ingrediente, vă recomand să folosiţi kitul de sushi de la Blue Dragon. Acesta conţine tot ceea ce este necesar pentru preparare, in afară de umplutură. Pentru umplutură folosiţi 150 g de somon afumat (preferabil să fie deja tăiat in felii foarte subţiri; vor fi necesare 4 felii). Se pot folosi şi alte tipuri de umplutură, exemple găsiţi şi pe cutie. Dacă preferaţi mancarea mai condimentată cumpăraţi in plus un tub de wasabi, tot de la Blue Dragon şi o sticluţă de sos de soia. Kit-ul conţine o cantitate prea mică, după părerea mea.

Există mai multe metode de fierbere a orezului pentru sushi, una dintre ele este explicată in kit. Eu vă recomand următoarea:

Spălaţi orezul cu apă rece de cateva ori, pană ce apa rămane limpede. Puneţi orezul in apă şi lăsaţi-l să se inmoaie o jumătate de oră. După aceea puneţi-l intr-o strecurătoare ca să se scurgă apa. Intr-o oală, preferabil cu fund dublu, puneţi orezul, puţină sare şi apă (o măsură de orez la 1,3 măsuri de apă ). Se fierbe la foc mic aproximativ 12 minute, pană se evaporă toată apa, mestecand uşor, cu grijă să nu striviţi boabele. Orezul trebuie să rămană mai tare, nu trebuie să se fiarbă mult. Se ia de pe foc, se pune capacul şi se lasă 10 minute.

Se mută orezul intr-un vas care să nu fie metalic (preferabil din lemn) şi se amestecă uşor cu lingura de lemn, in acelaşi timp turnandu-se oţetul de sushi. Se lasă să se răcească.

Se intinde covoraşul de bambus (makisu) pe suprafaţa de lucru şi se acoperă cu una dintre cele 4 foi de nori. Se presară uniform un sfert din cantitatea de orez pe foaia de nori, netezind cu degetele uşor umezite. Aveţi grijă să lasaţi 1-1,5 cm de nori pe margine neacoperită de orez. Se pune deasupra somonul afumat, pe mijloc. Apoi se rulează. Pentru a lipi marginea de nori, se umezeşte puţin alga. Se va lipi imediat. După ce se rulează, se taie in 6 bucăţi. Aveţi grijă să folosiţi un cuţit foarte ascuţit, pentru a face o tăietură frumoasă. Din cand in cand, spălaţi lama cuţitului cu apă rece pentru a indepărta resturile depuse.

Pentru a obţine sosul, se amestecă wasabi cu sosul de soia. Sosul se serveşte in farfurii mici, cate una pentru fiecare persoană.

*Sursa: aici.

Acum, am vazut kitul de care vorbeste Muza in Carrefour, dar cand am facut sushi, nu l-am folosit. Am cumparat orez si nori de la Blue Dragon, plus somon afumat.
Am mai incercat de asemenea sushi umplut cu omleta. Este foarte gustos (imi place aroma data de nori) si este perfect pentru persoanele care nu suporta ideea de sushi cu, carne cruda.

Aceasta este o poza facuta de mine, la sushi gatit de mine: Sushi P1020186le9.th.

Dupa cate mi-a spus Muza cand i-am aratat poza, nu trebuie sa se vada foaia de nori in interior. Alga trebuie sa ramana numai la exterior. Dar trebuie sa recunosc ca nu mi-a iesit niciodata. Sushi 417324 Inca mai exersez.
anya
anya
Membru V.I.P
Membru V.I.P

Data de inscriere : 13/09/2009

Numarul mesajelor : 1766
Data nasterii : 27/04/1984
Varsta : 39
Stare de spirit : trilu lilu ^__^

Sus In jos

Sushi Empty Re: Sushi

Mesaj Scris de Mikki Lun Noi 30 2009, 23:11

Eu nu am mancat niciodata, nu am avut ocazia. Din poza arata bine.
Ai fost la restaurantul chinezesc din Galati sau la cel de la Matteo?
Mikki
Mikki
Membru V.I.P
Membru V.I.P

Data de inscriere : 13/09/2009

Numarul mesajelor : 16386

Sus In jos

Sushi Empty Re: Sushi

Mesaj Scris de anya Lun Noi 30 2009, 23:16

^Acum multi, multi ani. Sushi 417324
Chiar vorbeam cu hubby sa mergem intr-un weekend la Matteo. Dar din cate am auzit eu, dintre cele doua, restaurantul chinezesc din Galati are bucatarii mai buni.
Dar nu cred ca fac sushi la restaurantul chinezesc. Parca nici la chinezescul din Brasov (unde am mancat mai de curand), nu am vazut sushi. Este specialitate japoneza, nu chinezeasca.

Oricum, daca ai vreodata ocazia sa mananci sushi, try it. Daca treci peste pragul psihologic cu, "carnea cruda", vei descoperi arome placute. :anya:
anya
anya
Membru V.I.P
Membru V.I.P

Data de inscriere : 13/09/2009

Numarul mesajelor : 1766
Data nasterii : 27/04/1984
Varsta : 39
Stare de spirit : trilu lilu ^__^

Sus In jos

Sushi Empty Re: Sushi

Mesaj Scris de isis Lun Noi 30 2009, 23:51

Nici eu nu am mancat niciodata sushi. Si parca unde aud ca e delicatesa si asa mai departe ma tenteaza si pe mine Sushi 45873
isis
isis
Membru V.I.P
Membru V.I.P

Data de inscriere : 13/09/2009

Numarul mesajelor : 7302
Data nasterii : 03/04/1989
Varsta : 34
Localizare : CT

Sus In jos

Sushi Empty Re: Sushi

Mesaj Scris de anya Lun Noi 30 2009, 23:54

^Este delicatesa la noi, pentru ca la japonezi gasesti sushi pe toate drumurile. Sushi 417324 Nu stiu daca ai de unde cumpara sushi in Constanta (in afara de sushi congelat de la Carrefour), dar poti incerca sa-l faci tu. Il poti face cu ce vrei tu, de la somon afumat (nu recomand carnea cruda de la noi din comert), pana la avocado, castraveti sau omleta. Sushi 41589
anya
anya
Membru V.I.P
Membru V.I.P

Data de inscriere : 13/09/2009

Numarul mesajelor : 1766
Data nasterii : 27/04/1984
Varsta : 39
Stare de spirit : trilu lilu ^__^

Sus In jos

Sushi Empty Re: Sushi

Mesaj Scris de isis Lun Noi 30 2009, 23:57

Cu somon afumat cred ca as putea sa mananc, in rest nu prea... La noi e foarte scump sushi. Sau poate ca depinde de restaurant. Eu nu am papat pana acum, dar din ce am auzit de la altii.. Sushi 45873
isis
isis
Membru V.I.P
Membru V.I.P

Data de inscriere : 13/09/2009

Numarul mesajelor : 7302
Data nasterii : 03/04/1989
Varsta : 34
Localizare : CT

Sus In jos

Sushi Empty Re: Sushi

Mesaj Scris de Daiana Mar Dec 01 2009, 01:32

anya a scris:Daca treci peste pragul psihologic cu, "carnea cruda", vei descoperi arome placute. :anya:
asta e problema mea Sushi 41589 din cauza asta nu ma tenteaza deloc, dar in poze imi place foarte mlt cum arata.
Daiana
Daiana
ADMINISTRATOR ROZ
ADMINISTRATOR ROZ

Data de inscriere : 16/09/2008

Numarul mesajelor : 43790
Data nasterii : 07/12/1977
Varsta : 46
Localizare : Temesvar :)
Stare de spirit : gone out! be back someday.

http://testdaiana1.blogspot.com/

Sus In jos

Sushi Empty Re: Sushi

Mesaj Scris de Daiana Mar Dec 01 2009, 06:12

pot sa pun aici niste poze faine cu sushi? Sushi 41589 Sushi Sushi


Sushi Sushi

Sushi Sushi

Sushi Sushi

Sushi Sushi_009

Sushi Frozen_Maki_Sushi

Sushi Sushibunny

Sushi 420005318_c5c40a74cd_o

Sushi Sushi-large

Sushi Sushi-platter_girl
Daiana
Daiana
ADMINISTRATOR ROZ
ADMINISTRATOR ROZ

Data de inscriere : 16/09/2008

Numarul mesajelor : 43790
Data nasterii : 07/12/1977
Varsta : 46
Localizare : Temesvar :)
Stare de spirit : gone out! be back someday.

http://testdaiana1.blogspot.com/

Sus In jos

Sushi Empty Re: Sushi

Mesaj Scris de Criiis Mar Dec 01 2009, 19:54

si domnisoara e tot din sushi Sushi 417324
Criiis
Criiis
ModerNator
ModerNator

Data de inscriere : 17/09/2008

Numarul mesajelor : 31231
Data nasterii : 19/12/1986
Varsta : 37
Localizare : acolo unde nici cu gandul nu gandesti...

Sus In jos

Sushi Empty Re: Sushi

Mesaj Scris de anya Mar Dec 01 2009, 21:08

^ Logic. Sushi 417324 Am vazut-o la stiri. A fost la inaugurarea unui restaurant japonez din Bucuresti.

Poze, exista pe net cu miile. Eu as fi mai impresionata daca ati pune poze cu sushi facut de voi. Wink Mentionez din nou ca nu trebuie sa fie musai cu carne cruda. Sushi 41589
anya
anya
Membru V.I.P
Membru V.I.P

Data de inscriere : 13/09/2009

Numarul mesajelor : 1766
Data nasterii : 27/04/1984
Varsta : 39
Stare de spirit : trilu lilu ^__^

Sus In jos

Sushi Empty Re: Sushi

Mesaj Scris de Endorfina Mar Dec 01 2009, 21:19

ce faine sunt pozele daiana, imi place in special aia cu nemo Sushi 417324)) :Amaria:
Endorfina
Endorfina
Membru Fondator
Membru Fondator

Data de inscriere : 17/09/2008

Numarul mesajelor : 2696
Data nasterii : 01/01/1941
Varsta : 83
Localizare : Atlantida
Stare de spirit : unknown

Sus In jos

Sushi Empty Re: Sushi

Mesaj Scris de isis Mier Dec 02 2009, 22:39

Pozele in genul ultimei imi taie pofta de mancare Sushi 417324)
isis
isis
Membru V.I.P
Membru V.I.P

Data de inscriere : 13/09/2009

Numarul mesajelor : 7302
Data nasterii : 03/04/1989
Varsta : 34
Localizare : CT

Sus In jos

Sushi Empty Re: Sushi

Mesaj Scris de cristian.sushiya Mier Iun 19 2013, 06:49

anya a scris:^Este delicatesa la noi, pentru ca la japonezi gasesti sushi pe toate drumurile. :)))Nu stiu daca ai de unde cumpara sushi in Constanta (in afara de sushi congelat de la Carrefour), dar poti incerca sa-l faci tu. Il poti face cu ce vrei tu, de la somon afumat (nu recomand carnea cruda de la noi din comert), pana la avocado, castraveti sau omleta. Sushi 41589




Este sushi in Constanta, vis-a-vis de Delfinariu. Doar cu specific sushi

cristian.sushiya
Roz
Roz

Data de inscriere : 19/06/2013

Numarul mesajelor : 1
Data nasterii : 08/07/1983
Varsta : 40

Sus In jos

Sushi Empty Re: Sushi

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum