Forumul Roz
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Chat Box
Concurs "Folosirea corecta a pensulelor cosmetice" EmptyDum Apr 17 2016, 04:11 Scris de irene_d

» materiale la metru pentru idei frumoase
Concurs "Folosirea corecta a pensulelor cosmetice" EmptyMier Dec 17 2014, 03:17 Scris de arabelaa

» Creme de fata, de ochi...
Concurs "Folosirea corecta a pensulelor cosmetice" EmptyMier Noi 26 2014, 22:28 Scris de greeneyes

» Shop 'till you drop - Cumparaturi online
Concurs "Folosirea corecta a pensulelor cosmetice" EmptySam Noi 01 2014, 22:24 Scris de westie21

» rinoplastie
Concurs "Folosirea corecta a pensulelor cosmetice" EmptyMier Oct 08 2014, 00:57 Scris de Clauditza

» Medic estetician bun
Concurs "Folosirea corecta a pensulelor cosmetice" EmptyVin Sept 26 2014, 01:52 Scris de Clauditza

» marirea sanilor cu physiobust
Concurs "Folosirea corecta a pensulelor cosmetice" EmptyVin Sept 26 2014, 00:54 Scris de Clauditza

» rochia mea de mireasa
Concurs "Folosirea corecta a pensulelor cosmetice" EmptyMar Sept 16 2014, 22:42 Scris de irene_d

» fund bombat...:">
Concurs "Folosirea corecta a pensulelor cosmetice" EmptyLun Iul 28 2014, 22:37 Scris de Clauditza

» lucruri de care nu mai ai nevoie
Concurs "Folosirea corecta a pensulelor cosmetice" EmptySam Iul 12 2014, 00:58 Scris de Elena20

DecoArtis



Parteneri









Concurs "Folosirea corecta a pensulelor cosmetice"

+16
bijouxdemonange
alyce
anncutza
strumfi
Roxie1
deena
ankuzza
Chocolate
ritza
chatte
greeneyes
andraa
Dianka
Pantera
Little*Miss*Sunshine
MicaNarcisa
20 participanți

Pagina 1 din 2 1, 2  Urmatorul

In jos

Concurs "Folosirea corecta a pensulelor cosmetice" Empty Concurs "Folosirea corecta a pensulelor cosmetice"

Mesaj Scris de MicaNarcisa Dum Feb 28 2010, 21:02

Organizatorii concursului "Folosirea corecta a pensulelor cosmetice" :http://www.pensule-cosmetice.com.ro/
Durata concursului: 01.03.2010 - 31.03.2010

Premiul concursului:

Premiul 1 – 200 lei – produse la alegere de pe site-ul nostru
Premiul 2 – 100 lei – produse la alegere de pe site-ul nostru


Drept de participare: La concursul "Folosirea corecta a pensulelor cosmetice" pot participa absolut toti membrii forumului Roz dar care au un minim de 30 de postari

Tema concursului: folosirea corecta a pensulelor cosmetice.

Validarea inscrierii: Concurentii vor intra pe siteul sponsorului si vor alege 5 pensule. Apoi vor pune in cadrul concursului fie poze cu pensula fie linkul catre ea si se va descrie cum se foloseste pensula respectiva si in plus se vor descrie trucuri personale in folosirea pensulelor. Se pot pune poze cu machiaje pentru exemplificare.
Inscrierea se va face in perioada 01.03.2010 - 28.03.2010.

Departajarea Concurentilor:Departajarea se va face prin vot. Vom alege 2 fete care vor vota concurentele. Daca intre timp nu vom gasi acele 2 fete vom proceda la sistemul de vot deja cunoscut.
Cistigatoarele vor fi validate si de sponsor, in functie de raspunsurile date.
Votarea se va face in perioada 29.03.2010 - 31.03.2010.



Acordarea premiilor: Premiile vor fi trimise prin posta la finalul concursului.

Responsabilitate: Prin înscrierea la concursul "Folosirea corecta a pensulelor cosmetice" participantele sunt de acord cu prevederile prezentului regulament si isi asuma responsabilitatea postarii fotografiei. Organizatorii nu pot si fi trasi la raspundere daca fotografia concurentului va fi furata in vreun fel si publicata pe alte site-uri..

Organizatorul isi rezerva dreptul de a ajusta prezentul regulament in caz de frauda a votarii sau orice alta problema privind concursul.


Succes!


Modificare de ultima ora:

Asa ca ar fi bine sa impartim si concursul in doua parti:



- pentru cunoscatori, care vor aplica regulile déjà postate si in plus vor raspunde intrebarilor celorlalte fete – premiul 200 lei in produse . Cistigatoarea va fi desemnata prin vot de catre fete si validata de mine . In cazul in care nu gasiti cele 2 fete, voi desemna eu, in functie de corectitudinea raspunsului si de numarul lor.


- pentru cele care vor sa invete – premiul 100 lei in produse. Aici as vrea ca desemnarea sa se faca pe baza unui criteriu Surpriza. Pentru a fi siguri ca aceasta categorie de participante chiar vor sa invete cum sa foloseasca corect pensulele.


Ultima editare efectuata de catre MicaNarcisa in Lun Mar 01 2010, 19:17, editata de 3 ori
MicaNarcisa
MicaNarcisa
ADMINISTRATOR ROZ
ADMINISTRATOR ROZ

Data de inscriere : 16/09/2008

Numarul mesajelor : 37867
Data nasterii : 15/07/1976
Varsta : 47
Localizare : La Galati...
Stare de spirit : Fata mea este model...se ia lumea dupa el...Fata mea este de vis...va lua locu'ntai la Miss

http://micanarcisa.blogspot.com/

Sus In jos

Concurs "Folosirea corecta a pensulelor cosmetice" Empty Re: Concurs "Folosirea corecta a pensulelor cosmetice"

Mesaj Scris de Little*Miss*Sunshine Lun Mar 01 2010, 00:20

deci?
mie mi-ar prinde bine topicul asta
Little*Miss*Sunshine
Little*Miss*Sunshine
Membru Fondator
Membru Fondator

Data de inscriere : 17/09/2008

Numarul mesajelor : 2802
Data nasterii : 23/07/1988
Varsta : 35
Localizare : Neverland
Stare de spirit : care stare d spirit?

Sus In jos

Concurs "Folosirea corecta a pensulelor cosmetice" Empty Re: Concurs "Folosirea corecta a pensulelor cosmetice"

Mesaj Scris de MicaNarcisa Lun Mar 01 2010, 00:25

concursul a inceput
MicaNarcisa
MicaNarcisa
ADMINISTRATOR ROZ
ADMINISTRATOR ROZ

Data de inscriere : 16/09/2008

Numarul mesajelor : 37867
Data nasterii : 15/07/1976
Varsta : 47
Localizare : La Galati...
Stare de spirit : Fata mea este model...se ia lumea dupa el...Fata mea este de vis...va lua locu'ntai la Miss

http://micanarcisa.blogspot.com/

Sus In jos

Concurs "Folosirea corecta a pensulelor cosmetice" Empty Re: Concurs "Folosirea corecta a pensulelor cosmetice"

Mesaj Scris de Little*Miss*Sunshine Lun Mar 01 2010, 00:31

Concurs "Folosirea corecta a pensulelor cosmetice" 958987 Concurs "Folosirea corecta a pensulelor cosmetice" 100359
eu nu ma bag sa particip dar abia astept sa vad ce si cum Concurs "Folosirea corecta a pensulelor cosmetice" 41589 ca nu ma prea pricep la folosirea pensulelor si d mult vreau sa invatz Concurs "Folosirea corecta a pensulelor cosmetice" 417324
Little*Miss*Sunshine
Little*Miss*Sunshine
Membru Fondator
Membru Fondator

Data de inscriere : 17/09/2008

Numarul mesajelor : 2802
Data nasterii : 23/07/1988
Varsta : 35
Localizare : Neverland
Stare de spirit : care stare d spirit?

Sus In jos

Concurs "Folosirea corecta a pensulelor cosmetice" Empty Re: Concurs "Folosirea corecta a pensulelor cosmetice"

Mesaj Scris de Pantera Lun Mar 01 2010, 02:08

Eu nu am vazut la ei blending brush...Nu e? sau sunt eu chioara si nu o vad?
Pantera
Pantera
ModerNator
ModerNator

Data de inscriere : 13/09/2009

Numarul mesajelor : 8619
Data nasterii : 05/11/1987
Varsta : 36
Localizare : fostul Mic Paris

Sus In jos

Concurs "Folosirea corecta a pensulelor cosmetice" Empty Re: Concurs "Folosirea corecta a pensulelor cosmetice"

Mesaj Scris de Little*Miss*Sunshine Lun Mar 01 2010, 03:02

nu cred ca e ca si eu dupa aia ma uitam ca am probl cu machiaju si am nevoie urgent d asa cva.
Little*Miss*Sunshine
Little*Miss*Sunshine
Membru Fondator
Membru Fondator

Data de inscriere : 17/09/2008

Numarul mesajelor : 2802
Data nasterii : 23/07/1988
Varsta : 35
Localizare : Neverland
Stare de spirit : care stare d spirit?

Sus In jos

Concurs "Folosirea corecta a pensulelor cosmetice" Empty Re: Concurs "Folosirea corecta a pensulelor cosmetice"

Mesaj Scris de Dianka Lun Mar 01 2010, 03:15

Nu este pantera, m-am uitat si eu Concurs "Folosirea corecta a pensulelor cosmetice" 41589
Dianka
Dianka
Membru V.I.P
Membru V.I.P

Data de inscriere : 13/09/2009

Numarul mesajelor : 5802
Data nasterii : 25/02/1986
Varsta : 38
Localizare : Brasov
Stare de spirit : Roz

Sus In jos

Concurs "Folosirea corecta a pensulelor cosmetice" Empty Re: Concurs "Folosirea corecta a pensulelor cosmetice"

Mesaj Scris de andraa Lun Mar 01 2010, 05:05

Concurs "Folosirea corecta a pensulelor cosmetice" 41589 la asta doar votez sunny care ma invata mai bine Concurs "Folosirea corecta a pensulelor cosmetice" 417324
andraa
andraa
Membru Fondator
Membru Fondator

Data de inscriere : 18/09/2008

Numarul mesajelor : 9343
Data nasterii : 19/08/1991
Varsta : 32
Localizare : Pe unde nimeresc :-j
Stare de spirit : I feel good

Sus In jos

Concurs "Folosirea corecta a pensulelor cosmetice" Empty Re: Concurs "Folosirea corecta a pensulelor cosmetice"

Mesaj Scris de greeneyes Lun Mar 01 2010, 05:39

nici eu nu ma pricep Concurs "Folosirea corecta a pensulelor cosmetice" Viannen_24
greeneyes
greeneyes
Membru Fondator
Membru Fondator

Data de inscriere : 16/09/2008

Numarul mesajelor : 23347
Data nasterii : 17/09/1986
Varsta : 37
Localizare : etaju' 2
Stare de spirit : THINK PINK

Sus In jos

Concurs "Folosirea corecta a pensulelor cosmetice" Empty Re: Concurs "Folosirea corecta a pensulelor cosmetice"

Mesaj Scris de chatte Lun Mar 01 2010, 06:32

greeneyes a scris:nici eu nu ma pricep Concurs "Folosirea corecta a pensulelor cosmetice" Viannen_24

same here Concurs "Folosirea corecta a pensulelor cosmetice" 417324
chatte
chatte
Membru V.I.P
Membru V.I.P

Data de inscriere : 13/09/2009

Numarul mesajelor : 17998
Localizare : Cluj-Napoca
Stare de spirit : :D

http://www.chattesgossips.com/

Sus In jos

Concurs "Folosirea corecta a pensulelor cosmetice" Empty Re: Concurs "Folosirea corecta a pensulelor cosmetice"

Mesaj Scris de ritza Lun Mar 01 2010, 06:36

interesant concurs....Concurs "Folosirea corecta a pensulelor cosmetice" 41589...nu stiam de site-ul asta
ritza
ritza
Membru V.I.P
Membru V.I.P

Data de inscriere : 13/09/2009

Numarul mesajelor : 2319
Data nasterii : 20/02/1986
Varsta : 38

Sus In jos

Concurs "Folosirea corecta a pensulelor cosmetice" Empty Re: Concurs "Folosirea corecta a pensulelor cosmetice"

Mesaj Scris de Pantera Lun Mar 01 2010, 07:23

Interesant, interesant, dar cine sparge gheata? Concurs "Folosirea corecta a pensulelor cosmetice" 41589
Pantera
Pantera
ModerNator
ModerNator

Data de inscriere : 13/09/2009

Numarul mesajelor : 8619
Data nasterii : 05/11/1987
Varsta : 36
Localizare : fostul Mic Paris

Sus In jos

Concurs "Folosirea corecta a pensulelor cosmetice" Empty Re: Concurs "Folosirea corecta a pensulelor cosmetice"

Mesaj Scris de Chocolate Lun Mar 01 2010, 07:36

Va invat eu. Concurs "Folosirea corecta a pensulelor cosmetice" 417324

Chocolate
Membru Fondator
Membru Fondator

Data de inscriere : 16/09/2008

Numarul mesajelor : 9148
Data nasterii : 10/06/1986
Varsta : 37
Localizare : Hai-hui prin lumea nimanui ...

Sus In jos

Concurs "Folosirea corecta a pensulelor cosmetice" Empty Re: Concurs "Folosirea corecta a pensulelor cosmetice"

Mesaj Scris de ankuzza Lun Mar 01 2010, 08:58

http://www.pensule-cosmetice.com.ro/ro/mon+reve+standard/S+PENSULA+PENTRU+FARD+DE+OBRAZ



Pensula pentru fard de obraz: O folosesc pentru aplicarea uniforma a fardului.Se ia o cantitate mică de fard pe pensulă,se scutura excesul de fard de obraz de pe pensula, se pune pe partea de sus a pomeților și se întinde ușor spre tâmplă.

Inainte de a aplica fardul cu pensula, eu aplic putin fond de ten pe care il intind bine bine,sa ma asigur ca va persista culoarea.Pensula trebuie sa fie rotunda, nici prea aspra, nici prea moale(a mea asa e :) )
Miscarile trebuie sa fie scurte si usoare.



Concurs "Folosirea corecta a pensulelor cosmetice" 41589:D:D
ankuzza
ankuzza
Membru Fondator
Membru Fondator

Data de inscriere : 17/09/2008

Numarul mesajelor : 1404
Data nasterii : 27/05/1987
Varsta : 36
Localizare : Ploiesti sa traiesti!

Sus In jos

Concurs "Folosirea corecta a pensulelor cosmetice" Empty Re: Concurs "Folosirea corecta a pensulelor cosmetice"

Mesaj Scris de MicaNarcisa Lun Mar 01 2010, 09:13

trebuie descrise 5 pensule
MicaNarcisa
MicaNarcisa
ADMINISTRATOR ROZ
ADMINISTRATOR ROZ

Data de inscriere : 16/09/2008

Numarul mesajelor : 37867
Data nasterii : 15/07/1976
Varsta : 47
Localizare : La Galati...
Stare de spirit : Fata mea este model...se ia lumea dupa el...Fata mea este de vis...va lua locu'ntai la Miss

http://micanarcisa.blogspot.com/

Sus In jos

Concurs "Folosirea corecta a pensulelor cosmetice" Empty Re: Concurs "Folosirea corecta a pensulelor cosmetice"

Mesaj Scris de ankuzza Lun Mar 01 2010, 09:20

aaa..am citit bine rau inseamna
ankuzza
ankuzza
Membru Fondator
Membru Fondator

Data de inscriere : 17/09/2008

Numarul mesajelor : 1404
Data nasterii : 27/05/1987
Varsta : 36
Localizare : Ploiesti sa traiesti!

Sus In jos

Concurs "Folosirea corecta a pensulelor cosmetice" Empty Re: Concurs "Folosirea corecta a pensulelor cosmetice"

Mesaj Scris de MicaNarcisa Lun Mar 01 2010, 19:16

fetelor pentru ca multe din noi mai avem de invatat cum se folosesc unele pensule sponsorul a decis asa:

Asa ca ar fi bine sa impartim si concursul in doua parti:



- pentru cunoscatori, care vor aplica regulile déjà postate si in plus vor raspunde intrebarilor celorlalte fete – premiul 200 lei in produse . Cistigatoarea va fi desemnata prin vot de catre fete si validata de mine . In cazul in care nu gasiti cele 2 fete, voi desemna eu, in functie de corectitudinea raspunsului si de numarul lor.


- pentru cele care vor sa invete – premiul 100 lei in produse. Aici as vrea ca desemnarea sa se faca pe baza unui criteriu Surpriza. Pentru a fi siguri ca aceasta categorie de participante chiar vor sa invete cum sa foloseasca corect pensulele.

MicaNarcisa
MicaNarcisa
ADMINISTRATOR ROZ
ADMINISTRATOR ROZ

Data de inscriere : 16/09/2008

Numarul mesajelor : 37867
Data nasterii : 15/07/1976
Varsta : 47
Localizare : La Galati...
Stare de spirit : Fata mea este model...se ia lumea dupa el...Fata mea este de vis...va lua locu'ntai la Miss

http://micanarcisa.blogspot.com/

Sus In jos

Concurs "Folosirea corecta a pensulelor cosmetice" Empty Re: Concurs "Folosirea corecta a pensulelor cosmetice"

Mesaj Scris de deena Lun Mar 01 2010, 20:40

Eu m-as baga la iegzplicat!!Da oare imi iese??Ca sunt cam tuta la iegzplicatii!! Concurs "Folosirea corecta a pensulelor cosmetice" 417324
deena
deena
Membru V.I.P
Membru V.I.P

Data de inscriere : 14/09/2009

Numarul mesajelor : 5086
Data nasterii : 22/05/1987
Varsta : 36

Sus In jos

Concurs "Folosirea corecta a pensulelor cosmetice" Empty Re: Concurs "Folosirea corecta a pensulelor cosmetice"

Mesaj Scris de Little*Miss*Sunshine Lun Mar 01 2010, 21:33

eu zic sa te bagi,dak nu intelegem iti zicem Concurs "Folosirea corecta a pensulelor cosmetice" 41589
Little*Miss*Sunshine
Little*Miss*Sunshine
Membru Fondator
Membru Fondator

Data de inscriere : 17/09/2008

Numarul mesajelor : 2802
Data nasterii : 23/07/1988
Varsta : 35
Localizare : Neverland
Stare de spirit : care stare d spirit?

Sus In jos

Concurs "Folosirea corecta a pensulelor cosmetice" Empty Re: Concurs "Folosirea corecta a pensulelor cosmetice"

Mesaj Scris de Roxie1 Lun Mar 01 2010, 21:47

Eu m-as baga dar cum ramane cu persoanele care voteaza? Sau cum s-a decis sa se voteze?
Roxie1
Roxie1
Membru V.I.P
Membru V.I.P

Data de inscriere : 13/09/2009

Numarul mesajelor : 11029
Data nasterii : 16/09/1987
Varsta : 36
Localizare : NY
Stare de spirit : hardcore

https://www.youtube.com/Roxie99Roxie

Sus In jos

Concurs "Folosirea corecta a pensulelor cosmetice" Empty Re: Concurs "Folosirea corecta a pensulelor cosmetice"

Mesaj Scris de MicaNarcisa Lun Mar 01 2010, 21:52

deci ori alege sponsorul raspunsul cel mai corect...ori votam toate fetele...decide sponsorul...asa ca bagati explicatii Concurs "Folosirea corecta a pensulelor cosmetice" 417324
MicaNarcisa
MicaNarcisa
ADMINISTRATOR ROZ
ADMINISTRATOR ROZ

Data de inscriere : 16/09/2008

Numarul mesajelor : 37867
Data nasterii : 15/07/1976
Varsta : 47
Localizare : La Galati...
Stare de spirit : Fata mea este model...se ia lumea dupa el...Fata mea este de vis...va lua locu'ntai la Miss

http://micanarcisa.blogspot.com/

Sus In jos

Concurs "Folosirea corecta a pensulelor cosmetice" Empty Re: Concurs "Folosirea corecta a pensulelor cosmetice"

Mesaj Scris de Roxie1 Lun Mar 01 2010, 21:57

Bun Concurs "Folosirea corecta a pensulelor cosmetice" 41589
Roxie1
Roxie1
Membru V.I.P
Membru V.I.P

Data de inscriere : 13/09/2009

Numarul mesajelor : 11029
Data nasterii : 16/09/1987
Varsta : 36
Localizare : NY
Stare de spirit : hardcore

https://www.youtube.com/Roxie99Roxie

Sus In jos

Concurs "Folosirea corecta a pensulelor cosmetice" Empty Re: Concurs "Folosirea corecta a pensulelor cosmetice"

Mesaj Scris de Roxie1 Lun Mar 01 2010, 23:36

Pensula mare pt pudra
Concurs "Folosirea corecta a pensulelor cosmetice" Pensula-mare-pentru-pudra-mrl-pudra-ec28d5f8960be6ad

O folosesc pentru aplicarea pudrei compacte sau pulbere.
Aplic intai pe frunte prin miscari de sus in jos si continui cu pometii, nasul, barbia, si tamplele tot prin miscari de sus in jos si uneori circulare.
Folosesc pudra pulbere translucida pentru a fixa fondul de ten - arata super pe tenul gras - nu incarca fata si ii da un aspect mat.
~~~

Pensula pentru fard de obraz
Concurs "Folosirea corecta a pensulelor cosmetice" Pensula-pentru-fard-de-obraz-mrl-obraz-d57311d963d13523

O folosesc la aplicarea blush-ului.
Ca sa deosebesc mai bine pometii - bag un zambet fake si asa-i diferentiez
Prin miscare semicirculara - si-n sus inspre tample aplic un strat mic de blush.
Ideea e ca aplic putin cate putin produs. Pana ajung la lookul dorit.

~~~

Pensula contur fard obraz
Concurs "Folosirea corecta a pensulelor cosmetice" Pensula-contur-fard-obraz-mrl-contur-86e4b3ce2709b62d

O folosesc pentru conturul fetei,cu pudra compacta in nuante maronii.
O aplic sub pometi - incepand de la ureche inspre coltul gurii. Sub maxilar,pe tample, si-n conlturile fruntiil.
Modifica frumos forma fetei.

~~~


Pensula evantai
Concurs "Folosirea corecta a pensulelor cosmetice" Pensula-evantai-mrl-evantai-f8d74fbb8337c417

O folosesc pentru aplicarea highlight-ului pe varful pometilor.
Ca sa dea o luminozitate fina fetei.
Printr-o miscare de dute-vino. Simplu si de efect.


Pensula fard ochi
Concurs "Folosirea corecta a pensulelor cosmetice" Pensula-fard-ochi-mrl-ochi-e3277fbdfdc32421

O folosesc bineinteles pentru aplicarea fardului.
Prin miscari apasate ca sa-mi intind fardul pe intreaga pleoapa.
Roxie1
Roxie1
Membru V.I.P
Membru V.I.P

Data de inscriere : 13/09/2009

Numarul mesajelor : 11029
Data nasterii : 16/09/1987
Varsta : 36
Localizare : NY
Stare de spirit : hardcore

https://www.youtube.com/Roxie99Roxie

Sus In jos

Concurs "Folosirea corecta a pensulelor cosmetice" Empty Re: Concurs "Folosirea corecta a pensulelor cosmetice"

Mesaj Scris de strumfi Mar Mar 02 2010, 00:22

..


Ultima editare efectuata de catre strumfi in Mar Mar 02 2010, 08:20, editata de 1 ori
strumfi
strumfi
ModerNator
ModerNator

Data de inscriere : 13/09/2009

Numarul mesajelor : 17407
Data nasterii : 10/06/1985
Varsta : 38

Sus In jos

Concurs "Folosirea corecta a pensulelor cosmetice" Empty Re: Concurs "Folosirea corecta a pensulelor cosmetice"

Mesaj Scris de anncutza Mar Mar 02 2010, 07:50

cat de fain e concursul asta ... asa o sa invat si eu pt ce sunt bune pensulele Concurs "Folosirea corecta a pensulelor cosmetice" 41589 
anncutza
anncutza
Membru V.I.P
Membru V.I.P

Data de inscriere : 30/01/2010

Numarul mesajelor : 691
Data nasterii : 13/08/1986
Varsta : 37
Localizare : Bucuresti
Stare de spirit : tanara mamica

Sus In jos

Concurs "Folosirea corecta a pensulelor cosmetice" Empty Re: Concurs "Folosirea corecta a pensulelor cosmetice"

Mesaj Scris de Dianka Mier Mar 03 2010, 02:08

Incerc si eu.

1. Pensula pentru buze

Concurs "Folosirea corecta a pensulelor cosmetice" Pensula-buze---umplere-mrl-buze-ump

O folosesc pentru aplicarea rujului. Dupa ce am conturat buzele cu creionul, incep sa le 'umplu' de la contur spre interior. Aceasta pensula ma face sa am o precizie mai buna si nu risc sa dau in afara buzelor, plus ca rujul tine mai mult pe buze asa. Dupa ce am dat cu ruj, pun pe pensula luciu de buze, si aplic in mijloc (si pe cea de sus, si pe ce de jos) dar insistand pe cea de jos, pentru mai mult volum. Astfel obtin buze pline :).

2. Pensula evantai

Concurs "Folosirea corecta a pensulelor cosmetice" Pensula-evantai-mrl-evantai-taiat-0

O folosesc pentru indepartarea fardului cazut pe obraz, prin miscari orizontale de la nas spre tample. Uneori, la un machiaj de seara o folosesc pentru aplicarea highlight-ului pe pometi, pentru a conferi luminozitate si un luciu discret tenului.

3. Pensula pentru sprancene

Concurs "Folosirea corecta a pensulelor cosmetice" Pensula-sprincene-mrl-sprincene-tai

O folosesc atat pentru sprancene cat si pentru a contura ochii, aplicand gel-liner-ul, cream-liner-ul, sau fardul umed, functioneaza foarte bine si datorita faptului ca este rigida se traseaza liniile usor. Se incepe din coltul interior al ochiului spre cel exterior.
Si la sprancene, se poate obtine forma dorita, folosind pensula si produse destinate sprancenelor (sub forma de gel, fard, ceara etc.). Eu am sprancene rare, dar pensula imi permite sa umplu acolo unde trebuie si sa le dau o forma frumoasa.

4. Pensula contur fard de obraz

Concurs "Folosirea corecta a pensulelor cosmetice" Pensula-contur-fard-obraz-mrl-contu

Aceasta o folosesc si pentru contur si pentru fard de obraz. Inainte de a incepe fac buzele tuguiate (strang buzele), astfel imi dau seama cel mai bine unde si ce trebuie aplicat. La baza pometilor (pe liniile care apar) aplic conturul (de obicei e sub forma de pudra compacta in diferite nuante de maro), prin miscari oblice spre ureche. Apoi, mai sus de contur, aplic fardul de obraz, prin miscari in zig-zag spre tample. Dupa care, le amestec usor, atat cat sa nu se vada delimitarea intre contur si blush.
P.S. Am uitat sa mentionez faptul ca pensula mea de contur e mult mai stufoasa, de aceea e potrivita si pentru fardul de obraz. Cea din poza mi se pare potrivita doar pentru contur.

5. Pensula mascara

Concurs "Folosirea corecta a pensulelor cosmetice" Pensula-mascara-mrl-mascara-taiat-d

O folosesc atunci cand pensula de la mascara nu este buna, asta o inlocuieste cu succes. De asemenea, atunci cand vreau sa separ genele sa fie mai dese, dupa ce am aplicat rimelul, dau de cateva ori cu aceasta pensula cu miscari de la baza genelor spre varf. Este buna si pentru pieptanarea sprancenelor, atunci cand este cazul.


Nu stiu cat de corect m-am exprimat, m-am straduit sa explic cat mai bine, asa cum stiu si fac eu... sper ca s-a-nteles ceva. Concurs "Folosirea corecta a pensulelor cosmetice" 41589


Ultima editare efectuata de catre dianka in Mar Mar 09 2010, 03:52, editata de 1 ori
Dianka
Dianka
Membru V.I.P
Membru V.I.P

Data de inscriere : 13/09/2009

Numarul mesajelor : 5802
Data nasterii : 25/02/1986
Varsta : 38
Localizare : Brasov
Stare de spirit : Roz

Sus In jos

Concurs "Folosirea corecta a pensulelor cosmetice" Empty Re: Concurs "Folosirea corecta a pensulelor cosmetice"

Mesaj Scris de anncutza Mier Mar 03 2010, 21:26

desi sunt incepatoare in ceea ce inseamna machiaj, folosesc cateva pensule pt acest lucru, dar mai am multe de invatat.pentru aplicare fardului folosesc bureteii. iau putin cate putin fard si aplic prin miscari intr-un singur sens (de la stanga la dreapta - pentru coltul ochiului, ori de la dreapta spre stanga cand e vorba de coltul extern al ochiului).  Concurs "Folosirea corecta a pensulelor cosmetice" Aplicator-fard-ochi--mic--mrl-apll-mic-taiat-7b8d8272f4c0402d                      dar pentru ca nu ai am o precizie foarte buna cu buretii, am zis ca e timpul sa trec la o pensula pentru fard de ochi. din teoria pe care am retinut-o, aceasta se foloseste pentru aplicare fardului prin tamponare pentru a adera fardul mai bine. tot aceasta pensula cred ca pot s-o folosesc foarte bine si pentru a creea  'V'-ul in coltul exterior al ochiului ( chiar daca nu este un angle brush), cat si pentru o dunga mai subtire si mai clara pentru fardul aplicat pe pleoapa de jos. cu buretii ma chinui putin pentru acest lucru.           Concurs "Folosirea corecta a pensulelor cosmetice" Pensula-fard-ochi-mrl-ochi-taiat-93786b14dd599086                          o alta pensula pe care o folosesc este pensula pentru contur de fard de obraz. iau putin fard de obraz, scutur si apoi aplic prin miscari de dute-vino pe pomete. pentru a putea aplica fardul exact pe pomet, tin buzele ca si un peste care respira. aceasta pensula o folosesc si la aplicarea pudrei, chiar daca nu este cel mai corect lucru.Concurs "Folosirea corecta a pensulelor cosmetice" Pensula-contur-fard-obraz-mrl-contur-taiat-7810ad728b479054                           pensula pentru aplicarea pudrei - desi n-o folosesc, cred ca ar fi cazul sa incep pentru a putea aplica pudra cat mai corect. cred ca este mai potrivita pentru aplicarea pudrei compacte decat pentru cea pulbera; pentru cea pulbere fiind mai potrivita o kabuki eventual si plata. modul cum as folosi-o: iau pudra, o scutur putin si incep aplicarea cu miscari continue (sus-jos, stanga-dreapta) incepand cu fruntea, apoi nasul si barbia si terminand cu obrajii. Concurs "Folosirea corecta a pensulelor cosmetice" Pensula-mare-pentru-pudra-mrl-pudra-taiat-8fc9aa4a4b14a8cd                             o alta pensula pe care ar trebui sa mi-o cumpar, ar fi pensula evantai. cand folosesc culori inchise, se intampla sa-mi mai cada fard pe obraz. aceasta pensula ar fi ideala pentru indepartarea fardului cu usurinta. dar inainte de a folosi farduri inchise la culoare, ideal ar fi sa folosesc si o pudra pulbere intr-un strat mai gros dar cat mai nefixat de ten (peste statul dat deja peste fondul de ten) pentru a preintampina fixarea fardului cazut.  Concurs "Folosirea corecta a pensulelor cosmetice" Pensula-evantai-mrs-evantai-taiat-32ab0eb9e4f54a30
anncutza
anncutza
Membru V.I.P
Membru V.I.P

Data de inscriere : 30/01/2010

Numarul mesajelor : 691
Data nasterii : 13/08/1986
Varsta : 37
Localizare : Bucuresti
Stare de spirit : tanara mamica

Sus In jos

Concurs "Folosirea corecta a pensulelor cosmetice" Empty Re: Concurs "Folosirea corecta a pensulelor cosmetice"

Mesaj Scris de ritza Joi Mar 04 2010, 13:29

deci mi-am pregatit si eu un "spici" la topicul asta Concurs "Folosirea corecta a pensulelor cosmetice" 417324...acum il adaptez ca e cam lung Concurs "Folosirea corecta a pensulelor cosmetice" 417324...voi reveni
later edit...back
Hop
si eu… mi-a venit ingenioasa idée de a explica (asa cum am putut) anumite
pensule de pe site insa in parallel cu anumite pensule de-ale mele, cat de cat
asemanatoare cu cele de pe site. (ca forma).
Am decis azi sa ma machez special pentru asta….desi nu imi prea place sa ma machez acum, iar peste o ora sa zic,sa ma demachez, dar na, am facut-o si pe asta….
.....M-am dat cu fond de ten mai light asa, caci colorstay-ul se
duce cam greu la demachiat si demachiant si gel de curatare mai am fff fff
putin-apropo am aplicat fdt cu pensula…nu am mai folosit “dejtele” de un an si
ceva in aplicarea fdt…..asa.... Eu ceva pentru asa zisul“cheekbones contour” nu am…..caci ma tem sa nu gasesc maroul ala perfect si sa dau in penibil…insa in lipsa acestui lucru folosesc
niste perle usor bronzante….[/size][/size]
Astfel cu o Pensula contur fard de obraz,
Concurs "Folosirea corecta a pensulelor cosmetice" 2n21mb4 incerc sa fac ceva cu pometii
mei….
I
mi fac de indata boticul ca de peste, tuguiat asa, si cu o/un angled brush
ating usor “linia” care se formeaza….dau cu pensula de unde incepe urechea
(asta am auzit-o la makeup artist la tv o data) si vreau sa merg usor
spre coltul gurii….insa la jumatatea “drumului” ma opresc….ar arata penibil o
linie “maronie” de la ureche la coltul gurii….ma opresc la jumatate…

Concurs "Folosirea corecta a pensulelor cosmetice" B54f1s


Apoi incerc sa blenduiesc, sa
amestec ‘‘fardul folosit” atat spre maxilar cat si sus, astfel incat sa nu
ramana o dunga dura…
.....Apoi trec la aplicarea blushului…..


Concurs "Folosirea corecta a pensulelor cosmetice" 2ljt8oo
il aplic deasupra
conturului-countor—desi la mine nu e bine zis contour caci eu folosesc perle
bronzante-in fine…blushul il aplic deasupra…ma uit in oglinda, si zambesc, dar
nu zambesc ca la un banc sec,Concurs "Folosirea corecta a pensulelor cosmetice" 41589 ci zambesc muuult mai fortat Concurs "Folosirea corecta a pensulelor cosmetice" 417324…astfel incat cu
miscari cirgulare sa aplic blushuul exact pe asa –zisul “apple of my cheek”....folosesc
fie o pensula de blush, fie cea angled, fie una mai fluffy, potrivita si pentru
pudra...


Concurs "Folosirea corecta a pensulelor cosmetice" 2s7dkw3-aici cu angled
brush
Concurs "Folosirea corecta a pensulelor cosmetice" A41zj6-aici cu una fluffy


.....Dupa toata zambareala, incerc sa blenduiesc usor, sa
amestec, cumva delimitarea aia dintre blush si perlele bronzante..nu de
alta…dar perlele sunt maronii-aurii iar eu daca as folosi un fard de obraz mai
pink sa zic si le-as lasa asa…cred ca toata lumea de la poarta pana la semafor
mi-ar observa doua culori puse aiurea pe obrazul meu….amestecandu-le cumva
totul e mult mai frumos, si mai uniform…exact ca la machiajul ochilor…blend
blend blend….asaaa….am rezolvat-o si cu blush-ul…

.....Deci cu
aceasi pensula-cea angled- aplic si asa-zisul contour, si blush-ul…uneori,
putin si highlight, si am icnercat-o si pentru pudra pe intreaga fata
(bineinteles atunci cand era curata)..la pudra ofera o acoperire mai light in
comparatie cu adevarata pensula pentru pudra, sau de ce nu clasicul burete.
Acum sprancenele….pentru
mine sunt fooooaaaaarte importante…eu cel putin, primul lucru la care ma uit
cand stau fata in fata cu o femeie…e acest lucru….am devenit obsedata….prima
data sprancenele, apoi machiajul, apoi imbracamintea…hm…sau depinde…ca sunt
moarta si dupa pantofi…asa ca incaltamintea ar putea decala sprancenele in
unele cazuri… Incep prin

a-mi peria sprancele.....cu o pensula mascara
Concurs "Folosirea corecta a pensulelor cosmetice" 16h944m
Folosesc pentru asta o veche pensula de mascara , spalata si uscata…am oprit-o
exact pentru asa ceva….



Concurs "Folosirea corecta a pensulelor cosmetice" 2z7qveb


pentru
sprancene folosesc uneori creion, alteori fard de sprancene, depinde…
Nu am o pensula anume pentru
sprancene,
Concurs "Folosirea corecta a pensulelor cosmetice" 2vknvwm
insa am 2 taklon angle liner….asa ca una am rezervat-o pentru sprancene



Concurs "Folosirea corecta a pensulelor cosmetice" Osxu35


cand le fac cu fardul…si e
simplu…cu miscari scurte si precise imi “umplu golurile”…cu fardul o fac mai
repede parka, si da un aspect mai soft decat cu creionul…Insa indifferent de
metodta, creion sau fard, niciodata nu duc fardul peste ultimul strat de
fire…atat in partea de jos cat si deasupra…mereu incerc sa nu le fac
“creionate”…


Concurs "Folosirea corecta a pensulelor cosmetice" 9s3za0


Apoi…peste aplic un gel de
sprancene, merge si de gene…dar trebuie sa fie incolor J)), neaparat…asa dau un
finish mai fain sprancenelor, iar fardul, creionul, se amesteca mai
bine….asaaaaa gata si sprancenele….

Ochii…baza…fardul


Concurs "Folosirea corecta a pensulelor cosmetice" 2mziq86


daca cu buretelul cand eram mai mica aplicam fardul ca si
cum as fi dat cu trafaletul si apoi ma miram de ce trebuia sa dau de cateva ori
ca sa se vada ceva….cu pensula aplic fardul cu miscari de “tapetare”…ating usor
apasat pleoapa pe cata suprafata doresc….culoarea e mult mai intensa si rezista
mult mai bine…fata de clasica metoda de ‘”stergere de la un capat la altul” a
pleoapei…daca pensula are perii mai lungi –o folosesc si la blending….



Concurs "Folosirea corecta a pensulelor cosmetice" 1qn76d


….am o pensula de fard pe care am oprit-o pentru
corrector…orice corectez cu ea…de la zona de zub ochi-mai rar, ca nu am
nevoie-pana la monstrii…intradevar pensula asta e din “fire”
sintetice…asaaaa..am aplicat fardul…
......Acum trec la eyeliner…cu aceasi pensula pe care am folosit-o
la sprancene….imi place ca e angled…o folosesc aatunci cand aplic gel linerul,
dar si cand folosesc un creion
dermatograf simplu…la creion…imi creionez ochii apoi dau cu pensula peste,
astfel incat linia devine muult mai precisa, decat daca as lasa creionul
simplu…daca nu vreau creion, folosesc fard…zip zip cu pensula in fard (nu pe
mijlocul fardului, ci pe margine) si imi conturez oachele…apoi aceasi pensula
cu gel liner


Concurs "Folosirea corecta a pensulelor cosmetice" 34p027p


Concurs "Folosirea corecta a pensulelor cosmetice" 1rep9s


….Urmeaza mascara…obisnuiesc ca
dupa ce m-am dat cu rimel…sa folosesc pensula de mascara, sau in cazul meu
peria de la o mascara mai veche ( ca si in cazul sprancenelor)…si sa mai trec o
data peste gene…astfel incat sa nu mai para panze de paianjen…si sa le fac cat
de cat mai dese…gata oachele..

Buzele….cu o pensula
de buze



Concurs "Folosirea corecta a pensulelor cosmetice" K4b1jk
care apropo uneori o folosesc si atunci cand imi conturez
ochii cu tus, ca e subtire asa, desigur cand e curata- imi conturez usor
buzele…deseori eu folosesc luciu de buze…


Concurs "Folosirea corecta a pensulelor cosmetice" 2ccmgde


apoi folosesc o pensulica pentru umplere

Eu am o pensulica,una micuta micuta-folosita uneori si
pentru a acoperi cu un concealer niste monstruleti mici mici, dar care eu ii
vad…imi “umplu” buzele…


Concurs "Folosirea corecta a pensulelor cosmetice" 29cx7qd


desi de multe ori..nu folosesc 2 pensule pentru buze….ci
doar una…ca nu am asa o suprafata mare de “acoperit” cu lipgloss…incat o
pensulica sa nu imi fie de ajuns J))…cam gata…


Aaaah la sfarsit cateodata aplic putina pudra pulbere, …


Cu o pensula pentru pudra Concurs "Folosirea corecta a pensulelor cosmetice" 35akyfc


Eu am pensula mai
fluffy asa…cu care.imi “sterg’’ fruntea, nasul si barbia…zonele mai grase la
mine….


Concurs "Folosirea corecta a pensulelor cosmetice" 21e3yc2


Concurs "Folosirea corecta a pensulelor cosmetice" 2eofe4z


Concurs "Folosirea corecta a pensulelor cosmetice" 1trp5g


……..Ah pensula asta o folosesc si pentru blush :P…si cam gata…

Concurs "Folosirea corecta a pensulelor cosmetice" 6xvrrt


Concurs "Folosirea corecta a pensulelor cosmetice" Sorfp0

Acum fiecare foloseste pensulele
cum doreste…nu cred ca e o regula generala…nu iti zice nimeni nimic daca
folosesti o pensula destinata unui anumit lucru pe altceva…daca tie iti place,
si iti iese, atunci totul e ok….trebuie sa fim inventive…is fun.
PS. sper ca nu am scris prea mult...daca da anuntati-ma, sa ma mai cenzurez Concurs "Folosirea corecta a pensulelor cosmetice" 417324
ritza
ritza
Membru V.I.P
Membru V.I.P

Data de inscriere : 13/09/2009

Numarul mesajelor : 2319
Data nasterii : 20/02/1986
Varsta : 38

Sus In jos

Concurs "Folosirea corecta a pensulelor cosmetice" Empty Re: Concurs "Folosirea corecta a pensulelor cosmetice"

Mesaj Scris de Pantera Sam Mar 06 2010, 09:00

Bravo, Ritza...foarte simpatica poza aia in care faci buze de peste si aia in care ai pensula aia foarte fluffy pe nas si semeni cu rudolf... Concurs "Folosirea corecta a pensulelor cosmetice" 460816 esti dulcica tare Concurs "Folosirea corecta a pensulelor cosmetice" 460816


Ultima editare efectuata de catre pantera_violata in Sam Mar 06 2010, 21:41, editata de 1 ori
Pantera
Pantera
ModerNator
ModerNator

Data de inscriere : 13/09/2009

Numarul mesajelor : 8619
Data nasterii : 05/11/1987
Varsta : 36
Localizare : fostul Mic Paris

Sus In jos

Concurs "Folosirea corecta a pensulelor cosmetice" Empty Re: Concurs "Folosirea corecta a pensulelor cosmetice"

Mesaj Scris de alyce Sam Mar 06 2010, 10:02

Succes participantelor Concurs "Folosirea corecta a pensulelor cosmetice" 650221
alyce
alyce
Roz
Roz

Data de inscriere : 06/03/2010

Numarul mesajelor : 1
Data nasterii : 03/07/1986
Varsta : 37

Sus In jos

Concurs "Folosirea corecta a pensulelor cosmetice" Empty Re: Concurs "Folosirea corecta a pensulelor cosmetice"

Mesaj Scris de bijouxdemonange Sam Mar 06 2010, 21:33

succes fetelor, foarte tare concursul hihi

iaca am mai aflat si eu la ce folosesc unele pensule
poate incep si eu sa ma machiez mai des, nu de alta, dar imi place :)
bijouxdemonange
bijouxdemonange
Membru V.I.P
Membru V.I.P

Data de inscriere : 14/01/2009

Numarul mesajelor : 3948
Data nasterii : 06/06/1984
Varsta : 39
Localizare : Bucuresti
Stare de spirit : indragostita

http://bijouxdemonange.blogspot.com

Sus In jos

Concurs "Folosirea corecta a pensulelor cosmetice" Empty Re: Concurs "Folosirea corecta a pensulelor cosmetice"

Mesaj Scris de MicaNarcisa Sam Mar 06 2010, 21:59

Andra dar poti chiar sa participi pt ca la final s vor bate incepatoarele pt premiul doi ..un concurs surpriza pus la cale de sponsor
MicaNarcisa
MicaNarcisa
ADMINISTRATOR ROZ
ADMINISTRATOR ROZ

Data de inscriere : 16/09/2008

Numarul mesajelor : 37867
Data nasterii : 15/07/1976
Varsta : 47
Localizare : La Galati...
Stare de spirit : Fata mea este model...se ia lumea dupa el...Fata mea este de vis...va lua locu'ntai la Miss

http://micanarcisa.blogspot.com/

Sus In jos

Concurs "Folosirea corecta a pensulelor cosmetice" Empty Re: Concurs "Folosirea corecta a pensulelor cosmetice"

Mesaj Scris de bijouxdemonange Sam Mar 06 2010, 22:04

oky, o sa pun la bataie niste poze saptamana viitoare :p
bijouxdemonange
bijouxdemonange
Membru V.I.P
Membru V.I.P

Data de inscriere : 14/01/2009

Numarul mesajelor : 3948
Data nasterii : 06/06/1984
Varsta : 39
Localizare : Bucuresti
Stare de spirit : indragostita

http://bijouxdemonange.blogspot.com

Sus In jos

Concurs "Folosirea corecta a pensulelor cosmetice" Empty Re: Concurs "Folosirea corecta a pensulelor cosmetice"

Mesaj Scris de MicaNarcisa Lun Mar 08 2010, 22:13

Mesaj de la sponsor

Buna ziua,



Am verificat forumul si am vazut raspunsurile fetelor. Pina acum am observat ca sint doar 5 participante fete care stiu sa foloseasca pensulele( una dintre fete a avut o singura postare) .



Inca nu am vazut intrebari ale fetelor care vor sa invete. Asa ca, pentru a sparge gheata, o sa pun eu citeva intrebari pentru fetele care stiu:



1.De ce considera Little Miss Sunshine ca pensula de blending o sa o ajute la machiaj?



2. De ce foloseste Roxie miscari apasate pentru a intinde fardul de ochi?



3. este corecta miscare lui Ankuzza de dute-vino pentru a aplica fardul de obraz pe pometi?



4. De ce aplica Ankuzza pudra pulbere intr-un strat gros mai gros dar cit mai nefixat de ten?



Va rog sa postati aceste intrebari pe forum, astfel incit sa inceapa si alte fete sa puna intrebari. La urma urmei, fetele care stiu sa foloseasca pensulele le vor ajuta si pe celelalte fete sa se machieze cit mai corect. Si in felul acesta vor avea si cel putin 30 de postari la acest concurs!
MicaNarcisa
MicaNarcisa
ADMINISTRATOR ROZ
ADMINISTRATOR ROZ

Data de inscriere : 16/09/2008

Numarul mesajelor : 37867
Data nasterii : 15/07/1976
Varsta : 47
Localizare : La Galati...
Stare de spirit : Fata mea este model...se ia lumea dupa el...Fata mea este de vis...va lua locu'ntai la Miss

http://micanarcisa.blogspot.com/

Sus In jos

Concurs "Folosirea corecta a pensulelor cosmetice" Empty Re: Concurs "Folosirea corecta a pensulelor cosmetice"

Mesaj Scris de anncutza Lun Mar 08 2010, 22:45

nu vreau sa par in vreun fel anume, dar as avea o mica corectie de facut... Ankuzza spune ca pensula de obraz o foloseste in felul urmator: "se pune pe partea de sus a pometilor si se întinde usor spre tâmplă.". eu (anncutza) am spus ca faptul ca miscare facuta e de dute -vino. cred ca intrebarea mi se adresa mie. si cea de-a 4-a intrebare tot mie.                                 eu vroiam sa particip la categoria fetelor care vor sa invete :(  dar cred ca n-am inteles bine ca trebuia sa fac si am postat cum folosesc si cum as vrea sa folosesc unele pensule... o sa raspund la intrebarile care au fost puse si as vrea sa fiu corectata daca nu raspund cum trebuie.                                                                                                                       3. este corecta miscare lui Ankuzza de dute-vino pentru a aplica fardul de obraz pe pometi?                                                   nu stiu daca este cea mai corecta miscare, dar consider ca ma ajuta sa intind mai bine fardul pe obraz pentru ca nu vreau sa se vada ca fiind doar o pata colorata pe obraz.                                                                                                                       4. De ce aplica Ankuzza pudra pulbere intr-un strat gros mai gros dar cit mai nefixat de ten?                                               in post nu cred ca m-am exprimat cum trebuia. "inainte de a folosi farduri inchise la culoare, ideal ar fi sa folosesc si o pudra pulbere intr-un strat mai gros dar cat mai nefixat de ten (peste statul dat deja peste fondul de ten) pentru a preintampina fixarea fardului cazut."                                                                                                                                                      mai clar cred ca ar fi trebuit sa explic in felul urmator:  "inainte de a folosi farduri inchise la culoare, ideal ar fi sa folosesc si o pudra pulbere intr-un strat mai gros doar sub ochi (intre ochi si pomete) dar cat mai nefixat de ten (peste statul dat deja peste fondul de ten) pentru a preintampina fixarea fardului cazut si pentru a putea indeparta surplusul de pudra cu pensula evantai."                                                                                                                                                                                sper ca am fost coerenta...
anncutza
anncutza
Membru V.I.P
Membru V.I.P

Data de inscriere : 30/01/2010

Numarul mesajelor : 691
Data nasterii : 13/08/1986
Varsta : 37
Localizare : Bucuresti
Stare de spirit : tanara mamica

Sus In jos

Concurs "Folosirea corecta a pensulelor cosmetice" Empty Re: Concurs "Folosirea corecta a pensulelor cosmetice"

Mesaj Scris de strumfi Lun Mar 08 2010, 23:39

pot sa raspun si eu la intrebarile astea? chiar daca nu am postat sfaturile mele
strumfi
strumfi
ModerNator
ModerNator

Data de inscriere : 13/09/2009

Numarul mesajelor : 17407
Data nasterii : 10/06/1985
Varsta : 38

Sus In jos

Concurs "Folosirea corecta a pensulelor cosmetice" Empty Re: Concurs "Folosirea corecta a pensulelor cosmetice"

Mesaj Scris de MicaNarcisa Mar Mar 09 2010, 00:28

da strumfi...normal ca poti
MicaNarcisa
MicaNarcisa
ADMINISTRATOR ROZ
ADMINISTRATOR ROZ

Data de inscriere : 16/09/2008

Numarul mesajelor : 37867
Data nasterii : 15/07/1976
Varsta : 47
Localizare : La Galati...
Stare de spirit : Fata mea este model...se ia lumea dupa el...Fata mea este de vis...va lua locu'ntai la Miss

http://micanarcisa.blogspot.com/

Sus In jos

Concurs "Folosirea corecta a pensulelor cosmetice" Empty Re: Concurs "Folosirea corecta a pensulelor cosmetice"

Mesaj Scris de strumfi Mar Mar 09 2010, 01:55

Acestea sunt raspunsurile mele, conform experientei personale Concurs "Folosirea corecta a pensulelor cosmetice" 45873


1.De ce considera Little Miss Sunshine ca pensula de blending o sa o ajute la machiaj?


Pensula blending are rolul de a “amesteca” culorile intre ele, intr-un mod cat mai uniform.

Pensula blending este de real ajutor atunci cand se folosesc cel putin 2 culori, deoarece se nu creaza senzatia de delimitare brusca intre culori, iar acestea se intrepatrund intr-un mod natural.


2. De ce foloseste Roxie miscari apasate pentru a intinde fardul de ochi?

Miscarile apasate au rolul de a fixa cat mai bine fardul, de a ii oferii rezistenta (mai ales daca este aplicata anterior o baza de machiaj); fardurile aplicata astfel au culori mai puternica, nu exista riscul sa se intinda in timpul zilei iar aspectul machiajului este unul mai “curat” datorita exactitatii aplicarii.

3. este corecta miscare lui Ankuzza de dute-vino pentru a aplica fardul de obraz pe pometi?

Da, eu consider ca este corecta deoarece in felul acesta s-ar evitat excesul de pudra lasata pe pometi; aplicarea du-te vino are rolul de a intinde pudra/fardul de obraz in directia si cantitatea dorita.

4. De ce aplica Ankuzza pudra pulbere intr-un strat gros mai gros dar cit mai nefixat de ten?

Nu mi se pare corecta aceasta tehnica, deoarece un strat gros de pulbereze ar avea un aspect neplacut si artificial.
strumfi
strumfi
ModerNator
ModerNator

Data de inscriere : 13/09/2009

Numarul mesajelor : 17407
Data nasterii : 10/06/1985
Varsta : 38

Sus In jos

Concurs "Folosirea corecta a pensulelor cosmetice" Empty Re: Concurs "Folosirea corecta a pensulelor cosmetice"

Mesaj Scris de ritza Mar Mar 09 2010, 04:06

Imi permit sa raspund si eu la intrebarile puse Concurs "Folosirea corecta a pensulelor cosmetice" 41589
De ce considera Little Miss Sunshine ca pensula de blending o sa o ajute la machiaj?
Pensula de blending e importanta...cum a spus si strumfi...cand ai cel putin 2 culori, incerci sa faci "trecerea" de la o culoare la alta sa fie mai putin evidenta...sa se formeze un fel de "degrade"- ca nu gasesc acum cuvantul potrivit...dar eu folosesc pensula de blending si atunci cand folosesc doar o culoare....astfel cu o pensula de fard obisnuita aplic culoarea doar pe pleoapa iar cu pensula de blending incerc sa duc fardul de pe pleoapa...usor dincolo de acel "crease zone", incretitura ochiului...astfel pe pleoapa culoarea ramane mai puternica, iar in timp ce "urca' spre arcada, isi pierde din intensitate-- asta fac atunci cand folosesc farduri deschise, si de lene folosesc o singura culoare...doamne ce greu e sa explici in cuvinte Concurs "Folosirea corecta a pensulelor cosmetice" 417324....dar pensula de blending poate f inlocuita foarte bine si de pensula de fard obisnuita...daca cea din urma are perii mai maricei...
De ce foloseste Roxie miscari apasate pentru a intinde fardul de ochi?
Pentru ca asa fardul se va fixa mai bine, culoarea va fiI mai puternica iar cu o baza dedesubt va rezista mai mult.....daca fardul e aplicat cu miscari de "stanga-dreapta", sau ca si cum ai "da cu matura"Concurs "Folosirea corecta a pensulelor cosmetice" 417324-asta mi-a placut... gen blending...atunci tot produsul va cadea pe obraz, sau mai stiu eu unde...
Este corecta miscarea lui Ankuzza de dute-vino pentru a aplica fardul de obraz pe pometi?
Hm..blush-ul....pare usor de aplicat insa pe cat de usor pare pe atat de dificil poate deveni...si asta pentru ca poti foarte "usor" sa dai in ridicol si sa arati ca un clown...eu cel putin il aplic prin miscari "circulare" dar in acelasi timp si "tapetez"...zambesc, tapetez (apas usor), si inconjor...ce fel suna Concurs "Folosirea corecta a pensulelor cosmetice" 417324...eu nu cred ca e o regula anume in machiaj...de genu': blushul se aplica asa sau altfel...nu cred in reguli din astea in machiaj...totul e sa nu dai in ridicol Concurs "Folosirea corecta a pensulelor cosmetice" 41589 si la sfarsit in loc ca machiajul se te infrumuseteze,sa iti ascunda defectele si sa iti puna mai bine in evidenta "calitatile"... El sa te urateasca...
De ce aplica Ankuzza pudra pulbere intr-un strat gros mai gros dar cit mai nefixat de ten?
Eu am inteles ce a vrut Ankuzza sa spuna....si anume: de multe ori, cel putin la mine atunci cand folosesc farduri mai inchise "la culoare", chiar si prin miscari de tapetare,apasare-aplicate, tot se intampla sa ajunga fard sub ochi....iar cand vreau sa il indepartez, ma murdaresc toata sub ochi, si risc sa arat ciudat, vanata, cu cearcane sau mai stiu eu ce....ca sa nu mai trec prin asa ceva...aplic chiar sub ochi niste pudra pulbere, intr-un strad mai gros...astfel fardul va cadea direct "in" pudra...iar la sfarsit dupa ce machiajul ochilor e gata, pot foarte bine cu o pensula evantai, sau una mai fluffy sa inlatur pudra (cu tot cu resturi de farduri) fara sa risc ca zona de sub ochi sa fie "murdara"...eu inainte cand vroiam sa folosesc farduri mai inchise, intai faceam machiajul ochilor si apoi ma dadeam cu fond de ten, tocmai din cauza acestui lucru, astfel puteam sa sterg cu un servetel umed sau ceva, fardul cazut....iar la sfarsit aplicam fondul de ten....dar imi place mai mult sa aplic fondul de ten inainte, intra mai bine in piele etc...si sub ochi folosesc loose powder...Concurs "Folosirea corecta a pensulelor cosmetice" 41589
ritza
ritza
Membru V.I.P
Membru V.I.P

Data de inscriere : 13/09/2009

Numarul mesajelor : 2319
Data nasterii : 20/02/1986
Varsta : 38

Sus In jos

Concurs "Folosirea corecta a pensulelor cosmetice" Empty Re: Concurs "Folosirea corecta a pensulelor cosmetice"

Mesaj Scris de lil'angel Mar Mar 09 2010, 10:59

Am si eu o intrebare Concurs "Folosirea corecta a pensulelor cosmetice" 506125 Am vazut ca sunt explicatii pt aplicarea pudrei... insa pt fondul de ten (ma refer aici la cel pulbere/mineral) exista vreun tips&tricks? Imi inchipui ca in general se aplica cam aceleasi miscari ca si la pudra, insa daca vreau o acoperire mai mare... cum ma poate ajuta pensula sa distribui fondul de ten astfel incat sa nu arate ca o masca si sa capat si acoperirea dorita. multumescConcurs "Folosirea corecta a pensulelor cosmetice" 506125
lil'angel
lil'angel
ModerNator
ModerNator

Data de inscriere : 23/01/2010

Numarul mesajelor : 13127
Data nasterii : 12/11/1987
Varsta : 36
Localizare : Bucuresti
Stare de spirit : Yabba-Dabba-Dooooo

http://www.oanapetitsbijoux.blogspot.com

Sus In jos

Concurs "Folosirea corecta a pensulelor cosmetice" Empty Re: Concurs "Folosirea corecta a pensulelor cosmetice"

Mesaj Scris de Dianka Mar Mar 09 2010, 11:23

Lil'angel din cate stiu eu si din ce-am citit despre fdt mineral, se aplica prin miscari circulare. Se ia putin cate putin pe pensula si se aplica in 2 sau 3 straturi (foarte subtiri), pana obtii aspectul dorit. Eu am nevoie de acoperire mai mare de aceea il aplic in 3 straturi, dar repet, fiind foarte subtiri straturile, nu e deloc incarcat tenul si chiar arata foarte bine.
Dianka
Dianka
Membru V.I.P
Membru V.I.P

Data de inscriere : 13/09/2009

Numarul mesajelor : 5802
Data nasterii : 25/02/1986
Varsta : 38
Localizare : Brasov
Stare de spirit : Roz

Sus In jos

Concurs "Folosirea corecta a pensulelor cosmetice" Empty Re: Concurs "Folosirea corecta a pensulelor cosmetice"

Mesaj Scris de ritza Mar Mar 09 2010, 11:53

lil'angel atunci cand vrei acoperirre mai mare de la un fond de ten mineral conteaza foarte mult si pensula cu care il aplici....daca il aplici cu o kabuki, sau cu long handled kabuki, cum sunt astea:

Concurs "Folosirea corecta a pensulelor cosmetice" Aom68p
Concurs "Folosirea corecta a pensulelor cosmetice" 9h52yu

atunci gradul de acoperire nu e foarte mare, e de la minim spre mediu, ca sa zic asa. Insa daca folosesti un Flat Top, ceva de genu' asta:

Concurs "Folosirea corecta a pensulelor cosmetice" 1j0078

atunci ai o mai buna acoperire. Iti spun asta din proprie exeprienta, caci folosesc foarte des fond de ten mineral.
Asa...insa pe langa pensule, conteaza foarte mult si pudra minerala in sine. Unele acopera mai putin ca altele indiferent de ce pensula ai folosi, iti spun asta tot din proprie exeprienta. Cel mai simplu e sa te uiti pe everydayminerals, unde fondul de ten e impartit in mai multe categorii, in functie de tipul tau de ten, spre exemplu: au semi-matte, matte, original glow si intensive...eu de aici cand vreau o acoperirre mai buna folosesc intensive, cand vreau ceva mai usor, matte, sau semi-matte, in niciun caz glow...caci slava domnului am "luciul" meu care oricum ma enerveaza, nu mai vreau ceva in plus...
..apoi mai sunt si cele de pe etsy...astea sunt mai fine (parca, la textura) ca cele de pe edm...iar gradul lor de acoperire e destul de bun...
...Mai poti da un spritz pe pensula cu o solutie, facuta acasa , numita cred mixing medium (vezi Enkore pe youtube, si altii), e o solutie pe baza de glicerina parca...astfel pudra se va fixa mai bine pe pensula iar fondul de ten va rezista mai mult pe fata...asa...insa eu folosesc apa termala...astfel dau un spritz pe pensula, bine nu tin foarte aproape pensula de "capul" (nu gasesc cuvantul) apei termale, ci la vreo 30 de cm asa, astfel incat spritzul sa cuprinda toti perii pensulei, dar fara sa ii faca "fleashca'"...si apoi zip zip in pudra.....apoi cu miscari circulare, imi "intind" fondul de ten pe fata...in loc de apa termala, poti folosi si apa fiarta, apoi racita si pusa intr-un flacon cu cap de spritzing (doamne nu gasesc iarasi cuvantul)-astfel de flacoane le gasesti la bamboo, sunt mititele si dragalase, si costa mai putin de 2 lei...daca folosesti apa obisnuita, nefiarta sau mai stiu eu ce...ea trebuie sa fie mai mult decat proaspata.....
ritza
ritza
Membru V.I.P
Membru V.I.P

Data de inscriere : 13/09/2009

Numarul mesajelor : 2319
Data nasterii : 20/02/1986
Varsta : 38

Sus In jos

Concurs "Folosirea corecta a pensulelor cosmetice" Empty Re: Concurs "Folosirea corecta a pensulelor cosmetice"

Mesaj Scris de strumfi Vin Mar 12 2010, 22:03

Am o intrebare pentru Dianka. Dece foloseste peria de mascara (aceasta separata) si nu o foloseste pe cea din tubul de mascara? e vreo diferenta? Concurs "Folosirea corecta a pensulelor cosmetice" 18567
strumfi
strumfi
ModerNator
ModerNator

Data de inscriere : 13/09/2009

Numarul mesajelor : 17407
Data nasterii : 10/06/1985
Varsta : 38

Sus In jos

Concurs "Folosirea corecta a pensulelor cosmetice" Empty Re: Concurs "Folosirea corecta a pensulelor cosmetice"

Mesaj Scris de Dianka Sam Mar 13 2010, 01:40

strumfi a scris:Am o intrebare pentru Dianka. Dece foloseste peria de mascara (aceasta separata) si nu o foloseste pe cea din tubul de mascara? e vreo diferenta? Concurs "Folosirea corecta a pensulelor cosmetice" 18567

Merci pentru intrebare. O folosesc atunci cand periuta de la mascara nu e buna, de multe ori incerc diferite tipuri de rimel si ma dezamagesc periutele.... iar aceasta ma salveaza (pentru ca are forma perfecta pentru genele mele).
La fel, e foarte buna si pentru sprancene :).


Ultima editare efectuata de catre dianka in Sam Mar 13 2010, 02:25, editata de 1 ori
Dianka
Dianka
Membru V.I.P
Membru V.I.P

Data de inscriere : 13/09/2009

Numarul mesajelor : 5802
Data nasterii : 25/02/1986
Varsta : 38
Localizare : Brasov
Stare de spirit : Roz

Sus In jos

Concurs "Folosirea corecta a pensulelor cosmetice" Empty Re: Concurs "Folosirea corecta a pensulelor cosmetice"

Mesaj Scris de Dianka Sam Mar 13 2010, 02:07

A, si vroiam sa raspund la intrebarea asta, dar uitasem.
Este corecta miscarea lui Ankuzza de dute-vino pentru a aplica fardul de obraz pe pometi?

Din ce-am observat fiecare dintre noi are o modalitate diferita de a aplica blush-ul, si mi se pare normal de vreme ce exista atatea moduri de aplicare: prin miscari circulare, miscari in zig-zag, miscari dute-vino etc.
Nu cred ca se poate spune care este mai corecta, pentru ca pana la urma REZULTATUL conteaza.
De aceea eu sunt de parere ca toate sunt la fel de corecte daca se aplica unde si cat trebuie.
Dianka
Dianka
Membru V.I.P
Membru V.I.P

Data de inscriere : 13/09/2009

Numarul mesajelor : 5802
Data nasterii : 25/02/1986
Varsta : 38
Localizare : Brasov
Stare de spirit : Roz

Sus In jos

Concurs "Folosirea corecta a pensulelor cosmetice" Empty Re: Concurs "Folosirea corecta a pensulelor cosmetice"

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 1 din 2 1, 2  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum