Forumul Roz
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Chat Box
17 riscuri ale anticonceptionalelor pe care ar trebui sa le stii - Pagina 3 EmptyDum Apr 17 2016, 04:11 Scris de irene_d

» materiale la metru pentru idei frumoase
17 riscuri ale anticonceptionalelor pe care ar trebui sa le stii - Pagina 3 EmptyMier Dec 17 2014, 03:17 Scris de arabelaa

» Creme de fata, de ochi...
17 riscuri ale anticonceptionalelor pe care ar trebui sa le stii - Pagina 3 EmptyMier Noi 26 2014, 22:28 Scris de greeneyes

» Shop 'till you drop - Cumparaturi online
17 riscuri ale anticonceptionalelor pe care ar trebui sa le stii - Pagina 3 EmptySam Noi 01 2014, 22:24 Scris de westie21

» rinoplastie
17 riscuri ale anticonceptionalelor pe care ar trebui sa le stii - Pagina 3 EmptyMier Oct 08 2014, 00:57 Scris de Clauditza

» Medic estetician bun
17 riscuri ale anticonceptionalelor pe care ar trebui sa le stii - Pagina 3 EmptyVin Sept 26 2014, 01:52 Scris de Clauditza

» marirea sanilor cu physiobust
17 riscuri ale anticonceptionalelor pe care ar trebui sa le stii - Pagina 3 EmptyVin Sept 26 2014, 00:54 Scris de Clauditza

» rochia mea de mireasa
17 riscuri ale anticonceptionalelor pe care ar trebui sa le stii - Pagina 3 EmptyMar Sept 16 2014, 22:42 Scris de irene_d

» fund bombat...:">
17 riscuri ale anticonceptionalelor pe care ar trebui sa le stii - Pagina 3 EmptyLun Iul 28 2014, 22:37 Scris de Clauditza

» lucruri de care nu mai ai nevoie
17 riscuri ale anticonceptionalelor pe care ar trebui sa le stii - Pagina 3 EmptySam Iul 12 2014, 00:58 Scris de Elena20

DecoArtis



Parteneri









17 riscuri ale anticonceptionalelor pe care ar trebui sa le stii

+19
greeneyes
albinoi
simolyna
Dana
Dianka
Roxie1
Raven
Criiis
Al3xA
andraa
Daiana
MicaNarcisa
Inanna
Amber
Bast
anya
Andrela
Endorfina
alesonne
23 participanți

Pagina 3 din 3 Înapoi  1, 2, 3

In jos

17 riscuri ale anticonceptionalelor pe care ar trebui sa le stii - Pagina 3 Empty Re: 17 riscuri ale anticonceptionalelor pe care ar trebui sa le stii

Mesaj Scris de ale* Vin Iul 01 2011, 23:34

ai dreptate...dar cu toate astea, chiar daca iti sunt recomandate de medic dupa analize, tot pot avea efecte secundare de genul "par, crestere in greutate"..eu asta vroiam sa zic.. oricum exista un risc oricate analize ai fi facut inainte.. la unii se manifesta la altii nu..

si in prospectul altor medicamente scrie "greata, varsatura" etc..chiar daca medicul ti le recomanda tot poti a vomezi de la ele..depinde de cum le suporti tu
ale*
ale*
Membru Creativ
Membru Creativ

Data de inscriere : 13/09/2009

Numarul mesajelor : 3480
Data nasterii : 04/03/1989
Varsta : 35
Localizare : bm/cj
Stare de spirit : exista :P

Sus In jos

17 riscuri ale anticonceptionalelor pe care ar trebui sa le stii - Pagina 3 Empty Re: 17 riscuri ale anticonceptionalelor pe care ar trebui sa le stii

Mesaj Scris de Daiana Mar Sept 13 2011, 02:17

Pilulele contraceptive afecteaza memoria

http://www.feminis.ro/sanatate/pilulele-contraceptive-afecteaza-memoria-20182

Dereglarea hormonala cauzata de administrarea anticonceptionalelor poate afecta memoria femeilor, acestea confruntandu-se cu dificultati in a-si aminti anumite informatii sau anumite detalii ale unui eveniment. In schimb, desi nu isi mai amintesc momentul in sine, memoria afectiva se imbunatateste si isi amintesc mai usor contextul emotional al unui eveniment.

Pilula anticonceptionala presupune reducerea nivelului de estrogen si progesteron pentru a impiedica o posibila sarcina, dar acesti hormoni au o legatura directa cu capacitatea femeilor de a-si aminti cronologic desfasurarea evenimentelor.

Cercetatorii de la Universitatea Irvine, California, precizeaza ca aceasta pilula nu deterioreaza memoria, ci doar modifica procesul de rememorare a momentelor. "Este o modificare in tipul de informatie pe care femeile si le amintesc.", a declarat Shawn Nielsen, autoarea cercetarii.

In cadrul studiului au fost chestionate femei care luau anticonceptionale, precum si femei cu un ciclu hormonal natural. Li s-au aratat imagini cu accidente de masina in care erau implicati copii, iar dupa o saptamana amintirea acestora in legatura cu fotografiile a fost testata. Cele care nu luau anticonceptionale isi aminteau clar evenimentul si puteau oferi detalii precise. In schimb, femeile care luau pilule nu au putut oferi amanunte privind accidentul, si-au amitit mai bine partea traumatica.



na, alta descoperire! ce ziceti de asta?
Daiana
Daiana
ADMINISTRATOR ROZ
ADMINISTRATOR ROZ

Data de inscriere : 16/09/2008

Numarul mesajelor : 43790
Data nasterii : 07/12/1977
Varsta : 46
Localizare : Temesvar :)
Stare de spirit : gone out! be back someday.

http://testdaiana1.blogspot.com/

Sus In jos

17 riscuri ale anticonceptionalelor pe care ar trebui sa le stii - Pagina 3 Empty Re: 17 riscuri ale anticonceptionalelor pe care ar trebui sa le stii

Mesaj Scris de Alex Mar Sept 13 2011, 02:38

Mda, eu am citit articolul asta in original, ieri parca...

Si hai sa fim seriosi: eu daca sunt mai uituca de fel, sau nush, am tendinta sa retin chestiile emotionale, inseamna ca sunt afectata de pastile?

Dimpotriva, eu am tendinta sa observ tot felul de detalii, cum ar fi nush ce roata de rezerva (asta era detaliul din poza cu accidentul din articolul original), cu toate ca iau pastile...

Alex
Alex
ModerNator
ModerNator

Data de inscriere : 14/09/2009

Numarul mesajelor : 19247
Data nasterii : 23/07/1985
Varsta : 38

Sus In jos

17 riscuri ale anticonceptionalelor pe care ar trebui sa le stii - Pagina 3 Empty Re: 17 riscuri ale anticonceptionalelor pe care ar trebui sa le stii

Mesaj Scris de Daiana Mar Sept 13 2011, 02:48

me 2

o colega mi-a atras atentia azi asupra acestui pericol si acum am gasit si articolul. cand mi-a zis am cam izbucnit in ras si am zis ca probabil a scazut natalitatea in iu-as-ei 17 riscuri ale anticonceptionalelor pe care ar trebui sa le stii - Pagina 3 970237
Daiana
Daiana
ADMINISTRATOR ROZ
ADMINISTRATOR ROZ

Data de inscriere : 16/09/2008

Numarul mesajelor : 43790
Data nasterii : 07/12/1977
Varsta : 46
Localizare : Temesvar :)
Stare de spirit : gone out! be back someday.

http://testdaiana1.blogspot.com/

Sus In jos

17 riscuri ale anticonceptionalelor pe care ar trebui sa le stii - Pagina 3 Empty informatiile ne sprijina, bune de luat in seama

Mesaj Scris de moa Vin Sept 30 2011, 03:21

[quote="alesonne"]Sper sa nu sperie pe nimeni. Mi s-a parut un articol interesant, cu atat mai mult cu cat nici eu nu as renunta la ac intr-o relatie stabila.

Adevarul este undeva la mijloc, anticonceptionalele fiind medicamente, insa dintre cele cu cele mai multe riscuri. Vom vorbi in cele ce urmeaza despre cateva riscuri importante ale utilizarii anticonceptionalelor pe care ar trebui sa le stiti mai ales in cazul unui consum de lunga durata, indiferent daca le folositi ca tratament hormonal ori vreti sa va protejati de o sarcina.

Contraceptivele determina numeroase manifestari metabolice adverse, dintre care:
1. Cresterea unor hormoni in plasma (tiroxina si hidrocortizon) cu afectarea echilibrului tuturor hormonilor.
2. Cresc cantitatea factorilor de coagulare (VII, VIII, IX, X si fibrinogen) care cresc considerabil coagubilitatea sangelui, de aici risculmare de tromboze, mai ales la fumatoare;
3. Micsoreaza fluxul biliar si perturba compozitia sucului biliar (fiere) favorizand formarea pietrelor la fiere (litiaza biliara);
4. Creste nivelul plasmatic al colesterolului si trigliceridelor, ridicand mult riscurile bolilor cardio-vasculare, aterosclerozei si accidentelor vasculare. Totodata acest efect predispune la ingrasare. Se spune ca nu ingrasa contraceptivele, atunci de ce in SUA sunt intersize persoanelor cu greutate peste 90kg?
5. Depresie;
6. Cresterea presiunii arteriale
7. Pigmentarea pielii, aparitia petelor maronii;
8. Cresc foarte mult riscul aparitiei cancerelor. Studii de specialitate efectuate pe loturi de femei aflate la menopauza au scos la iveala efecte sumbre ale utilizarii anticonceptionalelor combinate dupa cativa ani de folosire! Studiul a fost intrerupt dupa 5 ani! Aceasta fiinda pacientele prezentau o incidenta ingrijorator de crescuta a cancerelor de san, al metroragiilor (sangerari uterine evident, in afara mesntruatiei), atacului cerebral si al bolilor de inima.
9. Reactii adverse relativ minore la administrare: greata, voma, ameteli, cefalee, tensiune in sani cu durere, edeme generale (retentie de apa in tesuturi), crestere in greutate, hirsutism (cresterea excesiva a parului si in zone in care acesta nu ar trebui sa fie vizibil), acnee, cloasma (aparitia pe fata a unor pete galbene-maronii), efecte negative minore dar care pt perturba considerabil viata de zi cu zi a femeii;
10. Cresc frecventa candidozelor vaginale;
11. Uneori apar sangerari uterine neregulate intre menstruatii;
12. Virilizare a fatului feminin daca se administreaza in timpul sarcinii, eventual in stadiu intial cand inca nu este depistata;
13. Provoaca rar icter colestatic
14. Rar apar adenoame hepatice (cancer hepatic)
15. Cresc usor frecventa cancerului mamar la femeile tinere;
16. Creste glicemia
17. Crampe musculare si colici abdominale.

Contraceptivele hormonale se vor administra numai dupa o evaluare clinica completa, iar prezenta factorilor de risc precum bolile cardiovasculare, varsta peste 30 de ani, fumatul (fumatoarelor le sunt recomandate mai degraba contraceptivele cu progesteron, fara estrogeni), boli tromboembolice, hepatite sau tulburari hepatice, carcinoame estrogen-dependente (cancere vaginale, uterine, ovariene, mamare) suspectate sau certe, sangerari uterine nediagnosticate si sarcina reprezinta contraindicatii.

Eu am aflat ca exista un supliment alimentar care diminueaza efectele nedorite ale contraceptivelor ravnite:) M-am interesat la farmacie si am aflat ca se numeste 4Femina.

moa
Roz
Roz

Data de inscriere : 30/09/2011

Numarul mesajelor : 2
Data nasterii : 02/06/1980
Varsta : 43

Sus In jos

17 riscuri ale anticonceptionalelor pe care ar trebui sa le stii - Pagina 3 Empty Re: 17 riscuri ale anticonceptionalelor pe care ar trebui sa le stii

Mesaj Scris de Daiana Vin Sept 30 2011, 03:59

exista mai multe, nu numai unul si se numesc hepatoprotectoare :P
asta e rolul extractului de anghinare din produsul mentionat mai sus.
Daiana
Daiana
ADMINISTRATOR ROZ
ADMINISTRATOR ROZ

Data de inscriere : 16/09/2008

Numarul mesajelor : 43790
Data nasterii : 07/12/1977
Varsta : 46
Localizare : Temesvar :)
Stare de spirit : gone out! be back someday.

http://testdaiana1.blogspot.com/

Sus In jos

17 riscuri ale anticonceptionalelor pe care ar trebui sa le stii - Pagina 3 Empty Re: 17 riscuri ale anticonceptionalelor pe care ar trebui sa le stii

Mesaj Scris de viciana Mar Oct 18 2011, 04:51

hei, deci, hepatoprotectoarele astea ajuta cand ne luam pilulele??! . Eu n-am luat niciodata:) cine a mai luat? sa ne spuna cum isi fac efectul si cum a aflat de ele.

viciana
Roz
Roz

Data de inscriere : 18/10/2011

Numarul mesajelor : 1
Data nasterii : 19/03/1980
Varsta : 44

Sus In jos

17 riscuri ale anticonceptionalelor pe care ar trebui sa le stii - Pagina 3 Empty Re: 17 riscuri ale anticonceptionalelor pe care ar trebui sa le stii

Mesaj Scris de Daiana Mar Oct 18 2011, 05:21

isi fac efectul prin protejarea ficatului de efectele nocive ale medicamentelor, inclusiv anticonceptionale.

daca e nevoie se vede la analize (cele de ficat), analize recomandate de dr de planning, cea care recomanda si anticonceptionalele.

am mai auzit si de la farmaciste cand cumparam pilulele, unele ma intrebau daca iau hepatoprotector si daca nu, ziceau ca ar fi bine.
Daiana
Daiana
ADMINISTRATOR ROZ
ADMINISTRATOR ROZ

Data de inscriere : 16/09/2008

Numarul mesajelor : 43790
Data nasterii : 07/12/1977
Varsta : 46
Localizare : Temesvar :)
Stare de spirit : gone out! be back someday.

http://testdaiana1.blogspot.com/

Sus In jos

17 riscuri ale anticonceptionalelor pe care ar trebui sa le stii - Pagina 3 Empty Re: 17 riscuri ale anticonceptionalelor pe care ar trebui sa le stii

Mesaj Scris de moa Vin Oct 28 2011, 04:10

Asa e sunt foarte bune pastilele care ne protejeaza ficatul. Eu voiam ceva pentru efectele negative ale anticonceptionalelor. 4Femina ajuta sa nu fie retinuta apa in corp, pastreaza o greutate optima, creste libidoul scazut sau il mentine la o valoare normala, si nu mai stiu. Cam atat.

moa
Roz
Roz

Data de inscriere : 30/09/2011

Numarul mesajelor : 2
Data nasterii : 02/06/1980
Varsta : 43

Sus In jos

17 riscuri ale anticonceptionalelor pe care ar trebui sa le stii - Pagina 3 Empty Re: 17 riscuri ale anticonceptionalelor pe care ar trebui sa le stii

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 3 din 3 Înapoi  1, 2, 3

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum