Forumul Roz
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Chat Box
Tratamente de infrumusetare cu OU!!!!!!!!!! EmptyDum Apr 17 2016, 04:11 Scris de irene_d

» materiale la metru pentru idei frumoase
Tratamente de infrumusetare cu OU!!!!!!!!!! EmptyMier Dec 17 2014, 03:17 Scris de arabelaa

» Creme de fata, de ochi...
Tratamente de infrumusetare cu OU!!!!!!!!!! EmptyMier Noi 26 2014, 22:28 Scris de greeneyes

» Shop 'till you drop - Cumparaturi online
Tratamente de infrumusetare cu OU!!!!!!!!!! EmptySam Noi 01 2014, 22:24 Scris de westie21

» rinoplastie
Tratamente de infrumusetare cu OU!!!!!!!!!! EmptyMier Oct 08 2014, 00:57 Scris de Clauditza

» Medic estetician bun
Tratamente de infrumusetare cu OU!!!!!!!!!! EmptyVin Sept 26 2014, 01:52 Scris de Clauditza

» marirea sanilor cu physiobust
Tratamente de infrumusetare cu OU!!!!!!!!!! EmptyVin Sept 26 2014, 00:54 Scris de Clauditza

» rochia mea de mireasa
Tratamente de infrumusetare cu OU!!!!!!!!!! EmptyMar Sept 16 2014, 22:42 Scris de irene_d

» fund bombat...:">
Tratamente de infrumusetare cu OU!!!!!!!!!! EmptyLun Iul 28 2014, 22:37 Scris de Clauditza

» lucruri de care nu mai ai nevoie
Tratamente de infrumusetare cu OU!!!!!!!!!! EmptySam Iul 12 2014, 00:58 Scris de Elena20

DecoArtis



Parteneri









Tratamente de infrumusetare cu OU!!!!!!!!!!

+4
irene_d
ritza
Squint
alesonne
8 participanți

In jos

Tratamente de infrumusetare cu OU!!!!!!!!!! Empty Tratamente de infrumusetare cu OU!!!!!!!!!!

Mesaj Scris de alesonne Vin Oct 16 2009, 20:42

Tratamente pentru par

1. Galbenus de ou pentru par uscat si degradat
Galbenusul de ou in combinatie cu uleiul de masline se transforma intr-un balsam de par excelent pentru parul uscat si lipsit de vitalitate. Antioxidantii si nutrientii din aceasta reteta regenereaza si cresc rezistenta firului de par. Pentru aceasta reteta ai nevoie de 2 lingurite de ulei de masline, 2 galbenusuri de ou, 2 lingurite de miere si o lingurita de otet. Amesteca mai intai mierea cu oul pana se combina, adauga otetul si amesteca bine iar apoi toarna uleiul de masline putin cate putin ca la maioneza.

Aplica tratamentul pe parul umezit incepand de la radacini. Maseaza bine scalpul cu buricele degetelor iar apoi intinde amestecul pana la varfuri. Acopera capul cu o casca de dus sau cu un prosop incalzit. Dupa 20-30 de minute indeparteaza tratamentul din par cu apa calda. Spala-ti parul cu un sampon potrivit tipului tau de par. Tratamentul se face saptamanal.

2. Tratament cu ou pentru par gras
Reteta seamana cu cea prezentata anterior insa uleiul de masline se inlocuieste cu 2 lingurite de suc de lamaie. Se bat 2 galbenusuri de ou, se adauga 2 lingurite de miere, iar dupa ce s-au amestecat se adauga sucul de lamaie si o lingurita de otet. Se aplica pe parul umed, se acopera cu o casca de dus sau cu un prosop incalzit si se lasa pentru 40 de minute. Daca folosesti un prosop incalzit ai grija ca din cand in cand sa il reincalzesti. Dupa cele 40 de minute clateste parul cu apa calda si foloseste putin sampon potrivit tipului tau de par. Daca mirosul de ou persista atunci clateste-ti parul cu apa in care ai adugat o cescuta de otet sau jumatate de ceasca de suc de lamaie. Tratamentul se face saptamanal.

Masti faciale

1. Masca hranitoare pentru tenul gras
Pentru aceasta masca nu ai nevoie decat de un ou. Separa albusul de galbenus. Bate albusul spuma si aplica-l cu degetele pe fata. Lasa-l pana cand se intareste (daca nu mai poti zambi inseamna ca s-a intarit) iar apoi spala-l cu apa calda. Aplica pe tenul curat galbenusul de ou. Lasa-l si pe acesta sa se usuce iar apoi clateste-ti tenul cu apa calda iar la urma cu apa rece. Tamponeaza fata cu un prosop din bumbac si aplica un strat de crem hidratanta pentru ten gras.

2. Masca pentru tenul uscat
Ai nevoie de un galbenus de ou, o lingurita de lapte praf si o lingurita de miere. Mai intai bate bine galbenusul de ou iar apoi amesteca restul ingredientelor. Bate amestecul in continuare pana obtii o pasta. Aplica amestecul pe fata, lasa-l pentru jumatate de ora si clateste cu apa calda iar apoi cu apa racoroasa. La final aplica o crema hidratanta.

3. Masca revitalizanta pentru orice tip de ten
Amesteca un galbenus de ou cu o lingurita de miere, o lingurita de vitamina E uleioasa si o lingurita de ulei de migdale pana obtii o pasta. Aplica aceasta pasta pe fata curata iar dupa 15 minute indeparteaz-o cu apa calda.

4. Tratament pentru ridurile fine
Spala-ti fata cu apa calduta si inainte de a se usca complet aplica cu ajutorul unui disc demachiant albusul batut de la un ou. Lasa albusul sa se usuce, clateste fata cu un amestec format dintr-o cana de lapte si 2 cani de apa iar apoi tamponeaz-o cu un prosop moale.

5. Tratament pentru puncte negre
Bate albusul de la un ou, adauga cateva picaturi de suc de lamaie si aplica amestestecul peste zonele afectate de puncte megre. Lasa sa se ususce iar apoi clateste cu apa calda. Aceasta reteta nu e recomandata persoanelor cu tenul uscat.

Tratamente pentru unghii

1. Tratament pentru intarirea unghiilor I
Amesteca 2 galbenusuri batute cu o lingurita de miere si cu un sfert de cana de lapte. Stai cu unghiile in acest amestec pentru 15 minute. Calciul din lapte si proteinile din ou iti vor trata unghiile deteriorate si le vor intari.

2. Tratament pentru intarirea unghiilor II
Amesteca 2 galbenusuri de ou cu o lingurita de ulei de masline. Vei obtine o pasta asemanatoare cu o maioneza. Introdu unghiile in acest amestec pentru 10 minute iar apoi clateste bine cu apa calda. Tratamentul se face de doua ori pe saptamana.
alesonne
alesonne
Membru Fondator
Membru Fondator

Data de inscriere : 17/09/2008

Numarul mesajelor : 8988
Data nasterii : 01/09/1986
Varsta : 37
Localizare : Balamuuuc
Stare de spirit : Paranoic

Sus In jos

Tratamente de infrumusetare cu OU!!!!!!!!!! Empty Re: Tratamente de infrumusetare cu OU!!!!!!!!!!

Mesaj Scris de Squint Lun Oct 19 2009, 06:02

Tratamentul cu ou si lamaie pt par il fac de o saptamana si pot sa spun ca da randamente. Intr-o saptamana imi fac masca de 2 ori si deja nu se mai ingrasa atat de rapid cum se intampla inainte. Toamna are momentele lui de ingrasare rapida decat pe timpul verii ...

Squint
Membru V.I.P
Membru V.I.P

Data de inscriere : 17/10/2008

Numarul mesajelor : 3127
Data nasterii : 06/03/1981
Varsta : 43

Sus In jos

Tratamente de infrumusetare cu OU!!!!!!!!!! Empty Re: Tratamente de infrumusetare cu OU!!!!!!!!!!

Mesaj Scris de ritza Dum Noi 08 2009, 04:05

Eu mi-am facut o data masca pentru ten...nu am putut suporta mirosul...de asta am facut-o o singura data...
ritza
ritza
Membru V.I.P
Membru V.I.P

Data de inscriere : 13/09/2009

Numarul mesajelor : 2319
Data nasterii : 20/02/1986
Varsta : 38

Sus In jos

Tratamente de infrumusetare cu OU!!!!!!!!!! Empty Re: Tratamente de infrumusetare cu OU!!!!!!!!!!

Mesaj Scris de irene_d Mier Noi 11 2009, 08:27

Eu pentru par imi pregatesc o masca din galbenus de ou, ulei de masline, coniac si miere.
irene_d
irene_d
Membru V.I.P
Membru V.I.P

Data de inscriere : 13/09/2009

Numarul mesajelor : 1265
Data nasterii : 16/03/1983
Varsta : 41

Sus In jos

Tratamente de infrumusetare cu OU!!!!!!!!!! Empty Re: Tratamente de infrumusetare cu OU!!!!!!!!!!

Mesaj Scris de muffin Mier Noi 11 2009, 08:43

si eu imi faceam o "maioneza" din galbenus si ulei de masline, trebuie sa ma reapuc de ea ca tare-mi placea Tratamente de infrumusetare cu OU!!!!!!!!!! 243448
muffin
muffin
Strumf Roz
Strumf Roz

Data de inscriere : 27/10/2009

Numarul mesajelor : 268
Data nasterii : 11/04/1991
Varsta : 32
Stare de spirit : Moody

Sus In jos

Tratamente de infrumusetare cu OU!!!!!!!!!! Empty Re: Tratamente de infrumusetare cu OU!!!!!!!!!!

Mesaj Scris de Purple Owl Joi Noi 12 2009, 07:12

Mie pur si simplu mi-e scarba sa-mi pun oua in par sau pe fata. Tratamente de infrumusetare cu OU!!!!!!!!!! 477368
Purple Owl
Purple Owl
Ciocoflender Roz
Ciocoflender Roz

Data de inscriere : 13/09/2009

Numarul mesajelor : 1549
Data nasterii : 15/09/1984
Varsta : 39
Localizare : pe forum
Stare de spirit : secret

Sus In jos

Tratamente de infrumusetare cu OU!!!!!!!!!! Empty Re: Tratamente de infrumusetare cu OU!!!!!!!!!!

Mesaj Scris de Larisa6 Mier Ian 20 2010, 17:46

O masca super buna pentru tenul lipsit de stralucire:

Un fruct avocado pisat,
o lingura de miere,
o lingura de suc de mere,
un albus de ou,
3 lingurite de ulei de masline.

Trebuiesc amestecate bine, eu, una, pun toate ingredientele in blender, asa obtin o pasta omogena si efectul este mult mai bun. Tratamente de infrumusetare cu OU!!!!!!!!!! 694174
Larisa6
Larisa6
Bebe Roz
Bebe Roz

Data de inscriere : 20/01/2010

Numarul mesajelor : 13
Data nasterii : 24/02/1992
Varsta : 32
Localizare : Imaginary Land
Stare de spirit : Happy :)

Sus In jos

Tratamente de infrumusetare cu OU!!!!!!!!!! Empty Re: Tratamente de infrumusetare cu OU!!!!!!!!!!

Mesaj Scris de Amber Joi Ian 21 2010, 00:48

Masca asta cu avocado am incercat-o si eu si e super intr-adevar Tratamente de infrumusetare cu OU!!!!!!!!!! 448246
doar ca eu nu am adaugat suc de mere la ea.
Amber
Amber
Membru V.I.P
Membru V.I.P

Data de inscriere : 13/09/2009

Numarul mesajelor : 7179
Data nasterii : 11/05/1985
Varsta : 38

Sus In jos

Tratamente de infrumusetare cu OU!!!!!!!!!! Empty Re: Tratamente de infrumusetare cu OU!!!!!!!!!!

Mesaj Scris de Larisa6 Sam Feb 06 2010, 22:29

Masca asta cu avocado am incercat-o si eu si e super intr-adevar Tratamente de infrumusetare cu OU!!!!!!!!!! 448246
doar ca eu nu am adaugat suc de mere la ea.

Eh, nu cred ca-i o diferenta foarte mare. Tratamente de infrumusetare cu OU!!!!!!!!!! 748659
Larisa6
Larisa6
Bebe Roz
Bebe Roz

Data de inscriere : 20/01/2010

Numarul mesajelor : 13
Data nasterii : 24/02/1992
Varsta : 32
Localizare : Imaginary Land
Stare de spirit : Happy :)

Sus In jos

Tratamente de infrumusetare cu OU!!!!!!!!!! Empty Re: Tratamente de infrumusetare cu OU!!!!!!!!!!

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum