Forumul Roz
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Chat Box
Consiliere psihologica - Pagina 3 EmptyDum Apr 17 2016, 04:11 Scris de irene_d

» materiale la metru pentru idei frumoase
Consiliere psihologica - Pagina 3 EmptyMier Dec 17 2014, 03:17 Scris de arabelaa

» Creme de fata, de ochi...
Consiliere psihologica - Pagina 3 EmptyMier Noi 26 2014, 22:28 Scris de greeneyes

» Shop 'till you drop - Cumparaturi online
Consiliere psihologica - Pagina 3 EmptySam Noi 01 2014, 22:24 Scris de westie21

» rinoplastie
Consiliere psihologica - Pagina 3 EmptyMier Oct 08 2014, 00:57 Scris de Clauditza

» Medic estetician bun
Consiliere psihologica - Pagina 3 EmptyVin Sept 26 2014, 01:52 Scris de Clauditza

» marirea sanilor cu physiobust
Consiliere psihologica - Pagina 3 EmptyVin Sept 26 2014, 00:54 Scris de Clauditza

» rochia mea de mireasa
Consiliere psihologica - Pagina 3 EmptyMar Sept 16 2014, 22:42 Scris de irene_d

» fund bombat...:">
Consiliere psihologica - Pagina 3 EmptyLun Iul 28 2014, 22:37 Scris de Clauditza

» lucruri de care nu mai ai nevoie
Consiliere psihologica - Pagina 3 EmptySam Iul 12 2014, 00:58 Scris de Elena20

DecoArtis



Parteneri









Consiliere psihologica

+14
Little*Miss*Sunshine
greeneyes
dulcinika007
deadrose
JanisJoplin
edith
Daiana
Zambilici
kiki
Raven
Andrela
Bast
Alle
LadyInPink
18 participanți

Pagina 3 din 4 Înapoi  1, 2, 3, 4  Urmatorul

In jos

Consiliere psihologica - Pagina 3 Empty Re: Consiliere psihologica

Mesaj Scris de greeneyes Joi Feb 05 2009, 10:46

ei, cu astia de pe strada nici nu poti sa le prevezi comportamentul..sunt altii mai sociabili, altii mai agresivi.
greeneyes
greeneyes
Membru Fondator
Membru Fondator

Data de inscriere : 16/09/2008

Numarul mesajelor : 23347
Data nasterii : 17/09/1986
Varsta : 37
Localizare : etaju' 2
Stare de spirit : THINK PINK

Sus In jos

Consiliere psihologica - Pagina 3 Empty Re: Consiliere psihologica

Mesaj Scris de Andrela Joi Feb 05 2009, 11:01

da...adevarul asta e... dar totusi...parca atunci cand vezi ca doarme cainele in fata magazinului..oameni trec pe langa el fara probleme...nu are el treaba cu ei...parca un om normal ar indrazni sa meraga inainte. eu nu...eram constienta in momentul ala (oprita in mijlocul trotuarului...gandindu-ma la posibilitati Consiliere psihologica - Pagina 3 417324 ) ca nu m-ar musca...ca sunt mici sansele sa i se puna lui pata pe mine (desi faptul ce mi-e frica poate sa-l deranjeze), dar pur si simplu nu am putut...stateam in mijlocul strazii incercand sa ma conving pe mine insumi ca e ok sa intru in magazin...sa gandesc logic...si nu am putut....asa ca am facut stanga imprejur si m-am dus la un alt magazin, desi era mai departe si eu eram practic la 5 pasi de celalalt magazin.
Plus ca nu mi se pare normal ca am inceput sa antipicez frica asta...adica tot mi se pare ca aud nu stiu ce zgomote prin sptele meu si ma gandesc ca acum vine si ma musca de picior. si merg pe strada si ma intorc asa deodata... sau daca trec pe langa vreo masina parcata...ma gandesc sa nu cumva sa sara cainele de sub ea....la fel cu gardurile caselor (ce-i drept, acum 2 ani a sarit un caine lup dintr-o curte....si a ajuns la 3-4cm de fata mea...din fericire nu a putut sa sara gardul...iar pe ce s-o fi urcat el sa ajunga deasupra gardului nu i-a permis sa se apropie mai mult de mine...ca probabil acum as fi desfigurata).
intr-un fel e justificata teama asta...dar imi si afecteaza viata....adica am stat vreo 10 min pe afara...pana cand a plecat cainele din fata blocului sa pot sa ma duc si eu in casa. Sau in alta zi am vrut sa ies la magazin, am deschis usa de la scara blocului, am vazut cainele si am intrat inapoi in casa si nu m-am mai dus nicaieri. nu intru intr-un mgazin daca e un caine langa intrare...pe strada ma opesc aiurea si ocolesc cine stie cat numai sa nu trec pe langa caini...de multe ori merg in zig-zag....adica cand pe un trotuar, cand pe altul...in functie de cum se hotaraste cainele sa mearga.... eventual pe strada atunci cand sunt mai multi caini pe ambele trotuare.
Andrela
Andrela
ModerNator
ModerNator

Data de inscriere : 18/09/2008

Numarul mesajelor : 34184
Data nasterii : 23/07/1986
Varsta : 37
Localizare : Paranoia-city
Stare de spirit : A bit crazy, a little insane...

http://baby6891.blogspot.com/

Sus In jos

Consiliere psihologica - Pagina 3 Empty Re: Consiliere psihologica

Mesaj Scris de Andrela Joi Feb 05 2009, 11:26

aaa..si daca cumva cainele latra sau da semne ca nu e tocmai linistit...deja sunt pregatita sa o iau la fuga, mai am putin si izbucnesc in plans...
cand faceam promotii la interex...luam autobuzul pt ca altfel trebuia sa trec prin-o benzinarie unde erau caini. Restul drumului era ok...nu erau probleme...dar erau zile cand pierdeam autobuzul...si eram ingrozita la gandul ca trebuie sa trec si prin benzinaria aia, pe langa caini.
Andrela
Andrela
ModerNator
ModerNator

Data de inscriere : 18/09/2008

Numarul mesajelor : 34184
Data nasterii : 23/07/1986
Varsta : 37
Localizare : Paranoia-city
Stare de spirit : A bit crazy, a little insane...

http://baby6891.blogspot.com/

Sus In jos

Consiliere psihologica - Pagina 3 Empty Re: Consiliere psihologica

Mesaj Scris de Bast Joi Feb 05 2009, 14:33

andrela ca zici tu imi suna a atac d epanica de exemplu la mine apar cand am anumite dureri ma gandesc ca am nu stiu ce si se instaleaza frica...

Bast
Ciocoflender Roz
Ciocoflender Roz

Data de inscriere : 16/09/2008

Numarul mesajelor : 4648
Data nasterii : 14/08/1986
Varsta : 37
Localizare : de peste tot si nicaieri

Sus In jos

Consiliere psihologica - Pagina 3 Empty Re: Consiliere psihologica

Mesaj Scris de Daiana Joi Feb 05 2009, 20:14

Andrela a scris:
p.s. mult am mai scris... Consiliere psihologica - Pagina 3 417324

subscriu Consiliere psihologica - Pagina 3 506125
Daiana
Daiana
ADMINISTRATOR ROZ
ADMINISTRATOR ROZ

Data de inscriere : 16/09/2008

Numarul mesajelor : 43790
Data nasterii : 07/12/1977
Varsta : 46
Localizare : Temesvar :)
Stare de spirit : gone out! be back someday.

http://testdaiana1.blogspot.com/

Sus In jos

Consiliere psihologica - Pagina 3 Empty Re: Consiliere psihologica

Mesaj Scris de Andrela Vin Feb 06 2009, 03:06

Evilpink a scris:andrela ca zici tu imi suna a atac d epanica de exemplu la mine apar cand am anumite dureri ma gandesc ca am nu stiu ce si se instaleaza frica...
pai sa stii ca la asta m-am gandit si eu cand am citi despre atacurile de panica...adica anumite simptome se potriveau... Iar faptul ca doctorii nu au stiut sa imi explice de unde provine, ma pune si mai mult pe ganduri. Adica cum e posibil sa lesin de la durere, si de fapt sa nu fie nimic in neregula...doar daca simptomele nu mi le inrutatesc eu.
Si ma...cand incep durerile alea ma sperii si eu...pentru ca stiu ce ma asteapta...si parca devine din ce in ce mai rau. Si e si ciudat ca imi trec simptomele imediat dupa ce lesin...adica daca ar fi o cauza reala ma gandesc ca nu ar trece in cateva secunde.
atacurile astea de panica cat de dese ar trebui sa fie? ca la mine se intampla cam la 1an...doi...adica nu foarte des...atunci cand incepe sa apara durerea aia de burta/ovare.
Andrela
Andrela
ModerNator
ModerNator

Data de inscriere : 18/09/2008

Numarul mesajelor : 34184
Data nasterii : 23/07/1986
Varsta : 37
Localizare : Paranoia-city
Stare de spirit : A bit crazy, a little insane...

http://baby6891.blogspot.com/

Sus In jos

Consiliere psihologica - Pagina 3 Empty Re: Consiliere psihologica

Mesaj Scris de Daiana Vin Feb 06 2009, 03:20

nu cred sa fie o frecventa specifica
depinde de starea psihica generala, de factorii declansatori, de perioada scursa de la inceputul atacurilor
pot sa fie de 5 ori pe zi sau 1 data pe luna sau mai rar, din cate stiu io
Daiana
Daiana
ADMINISTRATOR ROZ
ADMINISTRATOR ROZ

Data de inscriere : 16/09/2008

Numarul mesajelor : 43790
Data nasterii : 07/12/1977
Varsta : 46
Localizare : Temesvar :)
Stare de spirit : gone out! be back someday.

http://testdaiana1.blogspot.com/

Sus In jos

Consiliere psihologica - Pagina 3 Empty Re: Consiliere psihologica

Mesaj Scris de Bast Vin Feb 06 2009, 04:40

daiana are dreptate pot sa apara in fiecare zi sau in fiecare an si andrela cu lesinurile asa am patit si eu adica m-au luat simptomele alea si dupa lesin mi-au trecut.la tine e bine ca apar rar dar eu am avut perioade cand aveam in fiecare zi frica aia inexplicabila nu am lesinat sau ceva de genul asta dupa revelion ma luase cu lesin da aia de la calciu a fost sigur nu de la atac.eu aveam anumite temeri pe plan sentimental dupa ce le-am lamurit sa imbunatatit si situatia dar nu au trecut inca de tot.eu trec si printr-o perioada stresanta si cu multe modificari pe plan profesional si sentimental asa ca la mine sa gasit explicatia cat de cat...

Bast
Ciocoflender Roz
Ciocoflender Roz

Data de inscriere : 16/09/2008

Numarul mesajelor : 4648
Data nasterii : 14/08/1986
Varsta : 37
Localizare : de peste tot si nicaieri

Sus In jos

Consiliere psihologica - Pagina 3 Empty Re: Consiliere psihologica

Mesaj Scris de Daiana Vin Feb 06 2009, 04:43

edith a scris:stie cineva...o persoana care isi smulge firele de par e stresata?depresiva? Consiliere psihologica - Pagina 3 82326

Tricotilomania

Tricotilomania reprezinta o tulburare de control al impulsurilor ce se manifesta prin smulgerea propriilor fire de par.

Prevalenta este 1-3%, repartizata bimodal: inaintea varstei de 6 ani si in adolescenta (cand predomina la fete). Ultima forma este cronica si greu tratabila.

Se caracterizeaza prin:
Smulgerea recurenta a propriilor fire de par, rezultand in pierdere observabila a parului
Senzatie crescanda de tensiune imediat inainte de smulgerea firelor de par sau atunci cand incearca sa reziste acestui comportament
Placere, gratificare sau usurare la smulgerea firelor de par
Tulburarea nu este explicata mai bine de o alta tulburare mintala si nu se datoreaza unei conditii medicale generale (de ex., o conditie dermatologica)
Tulburarea cauzeaza suferinta semnificativa clinic sau alterare sociala, ocupationala sau in alt domeniu important al functionarii

Se poate asocia cu urmatoarele afectiuni:
tulburarile afective
tulburari psihotice
tulburari de anxietate
tulburari de alimentatie
tulburari adictive

Poate fi simptom in schizofrenie, retardul mintal, tulburarea obsesiv-compulsiva, depresie, tulburarea borderline.

Tratamentul psihoterapeutic comportamental este cel mai eficient, antidepresive, saruri de litiu, antidepresive inhibitoare selective ale recaptarii serotoninei.

http://www.sfatmedical.ro/Boli_si_afectiuni/Psihiatrie/Tricotilomania
Daiana
Daiana
ADMINISTRATOR ROZ
ADMINISTRATOR ROZ

Data de inscriere : 16/09/2008

Numarul mesajelor : 43790
Data nasterii : 07/12/1977
Varsta : 46
Localizare : Temesvar :)
Stare de spirit : gone out! be back someday.

http://testdaiana1.blogspot.com/

Sus In jos

Consiliere psihologica - Pagina 3 Empty Re: Consiliere psihologica

Mesaj Scris de Andrela Vin Feb 06 2009, 05:07

Evilpink a scris:daiana are dreptate pot sa apara in fiecare zi sau in fiecare an si andrela cu lesinurile asa am patit si eu adica m-au luat simptomele alea si dupa lesin mi-au trecut.la tine e bine ca apar rar dar eu am avut perioade cand aveam in fiecare zi frica aia inexplicabila nu am lesinat sau ceva de genul asta dupa revelion ma luase cu lesin da aia de la calciu a fost sigur nu de la atac.eu aveam anumite temeri pe plan sentimental dupa ce le-am lamurit sa imbunatatit si situatia dar nu au trecut inca de tot.eu trec si printr-o perioada stresanta si cu multe modificari pe plan profesional si sentimental asa ca la mine sa gasit explicatia cat de cat...
chiar nu pot sa-mi dau seama la mine care ar fi cauza..ca nu pot sa zic ca treceam prin perioada stresante atunci...adica cel putin nu in mod constient. as vrea sa ma duc la un psiholog, sa vad poate gasesc o explicatie (si daca "fur" putina meserie nu ar fi rau Consiliere psihologica - Pagina 3 417324 ).
aaa...a 2a oara cand au inceput simptomele am reusit sa ma intind in pat, am dat drumul la ventilator si am incercat sa respir...sa ma linistesc. Durerea de burta a continuat (am luat un nurofen si a trecut pana la urma), dar parca celelalte simptome au fost mai ok....adica au trecut starile de lesin, raul de la stomac.... Problema e ca nu reusesc mereu sa ma linistesc...
inca ceva care nu are explicatie...tot asa cu stari de lesin ar fi cand imi e rau in dus. tot asa incepe...rau de la stomac,ameteala, o senzatie ciudata in piept, simt ca mi se inmoaie picioarele, intai mi se intuneca vederea, apoi nu mai aud...si daca nu ma duc in pat rapid lesin. Nu stiu astea daca ar fi tot atacuri de panica (parca nu sunt atat de multe simptome ale atacurilor de panica)...sau de la tensiune, ca mi se ridica de la apa prea fierbinte (asta a fost explicatia doctoritei...si cica ar fi normal)...dar imi e foarte rau, din nou ma apuca starea de frica...si de abia dupa ce stau in pat, intinsa...abia atunci imi trece.
Asta mi se intampla destul de des...si frica e intretinuta si de faptul ca am si lesinat cand eram mica...tot asa cand am iesit din baie....iar cand incep senzatiile ma gandesc ca iar o sa patesc la fel. Si mi-e frica nu de lesin in sine...ci de faptul ca poate nu ma mai trezesc...
Andrela
Andrela
ModerNator
ModerNator

Data de inscriere : 18/09/2008

Numarul mesajelor : 34184
Data nasterii : 23/07/1986
Varsta : 37
Localizare : Paranoia-city
Stare de spirit : A bit crazy, a little insane...

http://baby6891.blogspot.com/

Sus In jos

Consiliere psihologica - Pagina 3 Empty Re: Consiliere psihologica

Mesaj Scris de Bast Vin Feb 06 2009, 05:15

andrela eu zic ca la noi e o combinatie apar simptome fizice din diferite motive la tine menstra si tensiunea se instaleaza sentimentul de frica si apare atacul d epanica.ce zici tu de dus e de la tensiunesi eu patesc la fel d ela apa firbinte si la caldutra mai mare...

Bast
Ciocoflender Roz
Ciocoflender Roz

Data de inscriere : 16/09/2008

Numarul mesajelor : 4648
Data nasterii : 14/08/1986
Varsta : 37
Localizare : de peste tot si nicaieri

Sus In jos

Consiliere psihologica - Pagina 3 Empty Re: Consiliere psihologica

Mesaj Scris de Daiana Vin Feb 06 2009, 05:24

cum e cand lesini? ca si cand te anesteziaza si se rupe filmul?
Daiana
Daiana
ADMINISTRATOR ROZ
ADMINISTRATOR ROZ

Data de inscriere : 16/09/2008

Numarul mesajelor : 43790
Data nasterii : 07/12/1977
Varsta : 46
Localizare : Temesvar :)
Stare de spirit : gone out! be back someday.

http://testdaiana1.blogspot.com/

Sus In jos

Consiliere psihologica - Pagina 3 Empty Re: Consiliere psihologica

Mesaj Scris de Andrela Vin Feb 06 2009, 05:54

vdaiana a scris:cum e cand lesini? ca si cand te anesteziaza si se rupe filmul?
pai intai mi se inmoaie picioarele, mi se intuneca privirea, nu mai aud (daca imi vorbeste cineva aud asa ca prin vis...de parca ar fi undeva deeparte...din ce in ce mai departe pana nu mai aud deloc)...si apoi se rupe filmul.
de ex eram in baie...stiu cand am inceput sa nu ma mai pot tine pe picioare...ma duceam incet in jos...dar nu tin minte exact momentul cand am cazut, cand am atins podeaua...deja nu mai eram constienta. Cand m-am trezit eram pe jos, cu fata pe gresie (tin minte ca gresia a fost primul lucru care l-am vazut cand am deschis ochii)....si ma simteam foarte bine, foarte linistita si odihnita...dar nah, speriata cand mi-am dat seama ce s-a intamplat.


da evil...asa zic si eu. dar nu stiu...e nasol... uite de ex faza cu baia...trebuia sa plec la revelion, am facut dus...si apoi a trebuit sa stau in pt jumatate de ora sa-mi revin....astia ma tot sunau daca sunt gata...si eu eram in prosop, in pat. Consiliere psihologica - Pagina 3 417324 si mi se intampla cateodata destul de des...se poate sa fie si la cateva zile...sau sunt perioade cand scap si cate o luna... si ciudat e ca practic nu am probleme cu tensiunea...din contra, de obicei e cam la limita de jos... Mai sunt dati and ma simt doar putin ametita, sau in fine...putin rau de la aburi, caldura...nu e asa grav...dar cand simt ca lesin...simt ca nu mai pot sa mai ajung pana in pat sa ma intind...fiecare pas mi se pare un chin...mi se pare din ce in ce mai greu sa mai merg, sa ma tin in picioare...privirea mi se intuneca de tot...nu mai aud nimic...si asta se intampla tot in cateva secunde...daca nu ajung repede in pat sa ma intind, lesin.
ca sa nu zic ca si ai mei sunt speriati de fiecare data cand ma duc sa fac eu baie...ma tot striga sa vada daca mai traiesc sau am lesinat prin baie...sa nu cumva sa ma lovesc la cap de cada si cine stie ce sa mai patesc.
Andrela
Andrela
ModerNator
ModerNator

Data de inscriere : 18/09/2008

Numarul mesajelor : 34184
Data nasterii : 23/07/1986
Varsta : 37
Localizare : Paranoia-city
Stare de spirit : A bit crazy, a little insane...

http://baby6891.blogspot.com/

Sus In jos

Consiliere psihologica - Pagina 3 Empty Re: Consiliere psihologica

Mesaj Scris de Bast Vin Feb 06 2009, 06:00

daia eu o sg.data am picat jos s anu stiu de mine in rest nu mai vedem adica vedeam da colorat ca sa zic asa si simt ca o s apic daca atunci ma asez jos e ok aud tot ce s eintampla adica sunt constienta.andrela cam des la tine starile astea d elesin...si eu am ameteli d ala mine alte sunt cauzele...si vezi ca daca ai tensiunea mica si dat de caldura ti s eface rau asa patesc si eu si e d ela tensiunea mica :pupic:.eu anul trevut totlafel d ela aburul cald mi sa facut rau facusem si baie in cada.acum am grija sa nu mai fac f fierbinte si scurtez durata.

Bast
Ciocoflender Roz
Ciocoflender Roz

Data de inscriere : 16/09/2008

Numarul mesajelor : 4648
Data nasterii : 14/08/1986
Varsta : 37
Localizare : de peste tot si nicaieri

Sus In jos

Consiliere psihologica - Pagina 3 Empty Re: Consiliere psihologica

Mesaj Scris de Andrela Vin Feb 06 2009, 06:11

pai de lesinat lesinat (adica taiat filmul de tot) am lesinat de 4 ori pana acum: o data pe la vreo 7 ani la mare de la insolatie, apoi dupa veo 2-3 ani in baie (atunci m-am trezit o data cand ma duceau ai mei spre pat...si am lesinat imdiat iar, probabil pentru ca nu stateam culcata, nu stiu...de abia dupa ce m-au intins in pat, culcata mi-am revenit), apoi cu o zi inainte de capacitate in biserica...si ultima oara acum vreo 2 ani cand cu durerea de burta. Si pe de a lesina am fost muult mai des...si acum 1 an iar de la durere de burta...si din cauza dusului cred ca s-a intamplat de vreo 3-4 ori numai luna asta (adica nu in februarie...intr-o luna adica 30 zile...). De asta zic ca mi se pare cam des...avand in vedere ca analizele ies normale nu inteleg de unde sa fie...
mi-a mai zis o prietena ca si ea vedea colorat inainte sa lesine..zicea ca vedea curcubeul. dar la mine nu...mie mi se innegreste imaginea.
Andrela
Andrela
ModerNator
ModerNator

Data de inscriere : 18/09/2008

Numarul mesajelor : 34184
Data nasterii : 23/07/1986
Varsta : 37
Localizare : Paranoia-city
Stare de spirit : A bit crazy, a little insane...

http://baby6891.blogspot.com/

Sus In jos

Consiliere psihologica - Pagina 3 Empty Re: Consiliere psihologica

Mesaj Scris de Daiana Vin Feb 06 2009, 06:11

mda cam asa a fost anestezia generala

tu, andrela, nu e bine cu lesinurile astea :(
Daiana
Daiana
ADMINISTRATOR ROZ
ADMINISTRATOR ROZ

Data de inscriere : 16/09/2008

Numarul mesajelor : 43790
Data nasterii : 07/12/1977
Varsta : 46
Localizare : Temesvar :)
Stare de spirit : gone out! be back someday.

http://testdaiana1.blogspot.com/

Sus In jos

Consiliere psihologica - Pagina 3 Empty Re: Consiliere psihologica

Mesaj Scris de Little*Miss*Sunshine Vin Feb 06 2009, 06:12

vreau si eu sa lesin o data
sa vad cum e
Little*Miss*Sunshine
Little*Miss*Sunshine
Membru Fondator
Membru Fondator

Data de inscriere : 17/09/2008

Numarul mesajelor : 2802
Data nasterii : 23/07/1988
Varsta : 35
Localizare : Neverland
Stare de spirit : care stare d spirit?

Sus In jos

Consiliere psihologica - Pagina 3 Empty Re: Consiliere psihologica

Mesaj Scris de Andrela Vin Feb 06 2009, 06:16

pai eu stiu ca nu e bine, nu e normal...dar daca nimeni nu stie ce am...din punctl de vedere al doctorilor cica sunt sanatoasa.
doctorita de familie mi-a zis ca poate durerile de burta or fi de la infectia urinara. cum poate o simpla infectie urinara (care de fapt in momentul ala nici nu imi dadea simptome...doar a presusup doctorita ca as fi avut pentru ca tot aveam eu probleme si mai revenea infectia) sa dea dureri atat de mari, incat sa lesin de durere? la ginecologie cica nu am absolut nimic...totul e in regula.
si cand i-am zis de ametelile de la dus...cica e de la tensiune...si toata lumea pateste asa. pai asa o fi...dar parca nu am auzit pe nimeni sa ii fie chiar atat de rau...si atat de des sa aiba starile astea.
Andrela
Andrela
ModerNator
ModerNator

Data de inscriere : 18/09/2008

Numarul mesajelor : 34184
Data nasterii : 23/07/1986
Varsta : 37
Localizare : Paranoia-city
Stare de spirit : A bit crazy, a little insane...

http://baby6891.blogspot.com/

Sus In jos

Consiliere psihologica - Pagina 3 Empty Re: Consiliere psihologica

Mesaj Scris de Little*Miss*Sunshine Vin Feb 06 2009, 06:19

si eu am ameteli de ex.adik dintr-o data (nu cand ma ridic brusc sau ceva) vad negru negru in fata ochilor,ca si cum as orbi cred...si simt k mai am putin si cad,si ma balansez asa si ma tin d diverse obiecte sa nu cad. astea cred k sunt de la tensiune,sau poate o fi vreo spasmofilie?poate vb eu prostii aici,nush.
parerea mea: schimba medicu,mai vezi si o a doua parere.
Little*Miss*Sunshine
Little*Miss*Sunshine
Membru Fondator
Membru Fondator

Data de inscriere : 17/09/2008

Numarul mesajelor : 2802
Data nasterii : 23/07/1988
Varsta : 35
Localizare : Neverland
Stare de spirit : care stare d spirit?

Sus In jos

Consiliere psihologica - Pagina 3 Empty Re: Consiliere psihologica

Mesaj Scris de Daiana Vin Feb 06 2009, 06:19

andrela, ce investigatii ai facut in afara de analize de sange?

nu toata lumea pateste asa, cum poate sa zica asa ceva :lady: la tata nu-i e rau la baie si chiar ii place sa fie cat mai calda apa, la mami in schimb da, dar ea are miiiici probleme cu inima, la fel si io din cauza grasimii.
Daiana
Daiana
ADMINISTRATOR ROZ
ADMINISTRATOR ROZ

Data de inscriere : 16/09/2008

Numarul mesajelor : 43790
Data nasterii : 07/12/1977
Varsta : 46
Localizare : Temesvar :)
Stare de spirit : gone out! be back someday.

http://testdaiana1.blogspot.com/

Sus In jos

Consiliere psihologica - Pagina 3 Empty Re: Consiliere psihologica

Mesaj Scris de edith Vin Feb 06 2009, 06:21

salacuta de tine...cum sa lesini de atatea ori Consiliere psihologica - Pagina 3 923465
edith
edith
Membru Fondator
Membru Fondator

Data de inscriere : 12/10/2008

Numarul mesajelor : 17389
Data nasterii : 05/04/1990
Varsta : 33

Sus In jos

Consiliere psihologica - Pagina 3 Empty Re: Consiliere psihologica

Mesaj Scris de Andrela Vin Feb 06 2009, 06:22

Little*Miss*Sunshine a scris:vreau si eu sa lesin o data
sa vad cum e
Consiliere psihologica - Pagina 3 417324 nu esti normala... Consiliere psihologica - Pagina 3 417324
lesinul in sine nu e asa rau...mai ales ca te simti atat de linistita dupa ce te trezesti...e ca si cum organismul s-a descarcat, eliberat de toate probleme si acum e fresh...dar e nasola senzatia ca...nu stii ce se intampla...nu stii daca te mai trezesti... Eu cand incep sa nu mai aud simt ca si cum sufletul ar parasi corpul si se duce din ce in ce mai depare...si din cauza asta nu mai vad, nu mai aud, parca plec undeva departe....si e normal sa ma sperii...nu e o senzatie prea placuta.
Andrela
Andrela
ModerNator
ModerNator

Data de inscriere : 18/09/2008

Numarul mesajelor : 34184
Data nasterii : 23/07/1986
Varsta : 37
Localizare : Paranoia-city
Stare de spirit : A bit crazy, a little insane...

http://baby6891.blogspot.com/

Sus In jos

Consiliere psihologica - Pagina 3 Empty Re: Consiliere psihologica

Mesaj Scris de Little*Miss*Sunshine Vin Feb 06 2009, 06:25

Andrela a scris:
Little*Miss*Sunshine a scris:vreau si eu sa lesin o data
sa vad cum e
Consiliere psihologica - Pagina 3 417324 nu esti normala... Consiliere psihologica - Pagina 3 417324
lesinul in sine nu e asa rau...mai ales ca te simti atat de linistita dupa ce te trezesti...e ca si cum organismul s-a descarcat, eliberat de toate probleme si acum e fresh...dar e nasola senzatia ca...nu stii ce se intampla...nu stii daca te mai trezesti... Eu cand incep sa nu mai aud simt ca si cum sufletul ar parasi corpul si se duce din ce in ce mai depare...si din cauza asta nu mai vad, nu mai aud, parca plec undeva departe....si e normal sa ma sperii...nu e o senzatie prea placuta.
pai nu stii ce se intampla da` nici nu mori... as vrea sa vad o data cum e...
Little*Miss*Sunshine
Little*Miss*Sunshine
Membru Fondator
Membru Fondator

Data de inscriere : 17/09/2008

Numarul mesajelor : 2802
Data nasterii : 23/07/1988
Varsta : 35
Localizare : Neverland
Stare de spirit : care stare d spirit?

Sus In jos

Consiliere psihologica - Pagina 3 Empty Re: Consiliere psihologica

Mesaj Scris de Andrela Vin Feb 06 2009, 06:33

vdaiana a scris:andrela, ce investigatii ai facut in afara de analize de sange?

nu toata lumea pateste asa, cum poate sa zica asa ceva :lady: la tata nu-i e rau la baie si chiar ii place sa fie cat mai calda apa, la mami in schimb da, dar ea are miiiici probleme cu inima, la fel si io din cauza grasimii.
nu am mai facut altceva in afara de analize de sange si urina. adica nu mi-a mai zis ce as putea face...unde sa ma mai duc, ce sa mai investighez....ea zice ca e normal si atat. :lady: analize de sange de vreo 2 ani mi-am tot facut...initial aveam o mica mica lipsa de calciu (care si-a revenit repede la urmatoarele analize, dupa vreo 3 luni, era in limitele normale)...ceva probleme cu ficatul (din electroforeza a reiesit...am facut tratament...la urmatoarele analize era totul ok, deci s-a rezolvat si aia) si infectia urinara.
In rest absolut totul normal...nici nu stiu unde sa ma mai duc, ce analize sa mai fac.
Aaa...am mai facut si ecografie...si la burta si jos...si totul normal in afara de microchisturile la ovare...si un ovar putin marit (probabil de la chisturi).
Andrela
Andrela
ModerNator
ModerNator

Data de inscriere : 18/09/2008

Numarul mesajelor : 34184
Data nasterii : 23/07/1986
Varsta : 37
Localizare : Paranoia-city
Stare de spirit : A bit crazy, a little insane...

http://baby6891.blogspot.com/

Sus In jos

Consiliere psihologica - Pagina 3 Empty Re: Consiliere psihologica

Mesaj Scris de Andrela Vin Feb 06 2009, 06:36

Little*Miss*Sunshine a scris:
pai nu stii ce se intampla da` nici nu mori... as vrea sa vad o data cum e...
da...in teorie stii a nu mori, dar in momentul ala nu mai esti asa sigura. :) asa daca ma gandesc la rece nu mi se pare atat de groaznic sa lesini...dar atunci, pe moment, ma sperii rau de tot.
Andrela
Andrela
ModerNator
ModerNator

Data de inscriere : 18/09/2008

Numarul mesajelor : 34184
Data nasterii : 23/07/1986
Varsta : 37
Localizare : Paranoia-city
Stare de spirit : A bit crazy, a little insane...

http://baby6891.blogspot.com/

Sus In jos

Consiliere psihologica - Pagina 3 Empty Re: Consiliere psihologica

Mesaj Scris de Bast Vin Feb 06 2009, 06:54

andrela analize calciu ionic,total,magneziu,fier ai facut?si eu am lesinat destul de des dar tu chiar mai des decat mine nu e ok.eu macar stiu ca e de la calciu,acum ceva timp pt.ca nu mancam ok acum ametesc si de la problemele cu coloana si de c enu d ela anxietate.dar sa am stari de lesin in fiecare saptamana nu am patit.e normal daca ai tensiunea mai mare sau mai mica sa ti se faca rau cand te dai jos repede

Bast
Ciocoflender Roz
Ciocoflender Roz

Data de inscriere : 16/09/2008

Numarul mesajelor : 4648
Data nasterii : 14/08/1986
Varsta : 37
Localizare : de peste tot si nicaieri

Sus In jos

Consiliere psihologica - Pagina 3 Empty Re: Consiliere psihologica

Mesaj Scris de Daiana Vin Feb 06 2009, 07:41

analize de singe insemnand hemoleucograma (aia in care apar nr leucocite, trombocite, eritrocite, hemoglobina)? sau si ce a zis evilpink?
pai io as fi insistat la un neurolog si la cardiolog de ex, un RMN, EKG
nu-s in domeniu, nici nu vreau sa te sperii, dar cred ca mai sint posibilitati de investigare

dr de familie... uffff un subiect pe care as putea comenta pagini intregi Consiliere psihologica - Pagina 3 41589

io tare m-as bucura ca doctorita mea sa fie medic generalist/internist; ea e hematolog si logic se pricepe cel mai bine la domeniul ei, dar la ce om extraordinar este mi-as dori sa fie ea medicul meu de familie.
Daiana
Daiana
ADMINISTRATOR ROZ
ADMINISTRATOR ROZ

Data de inscriere : 16/09/2008

Numarul mesajelor : 43790
Data nasterii : 07/12/1977
Varsta : 46
Localizare : Temesvar :)
Stare de spirit : gone out! be back someday.

http://testdaiana1.blogspot.com/

Sus In jos

Consiliere psihologica - Pagina 3 Empty Re: Consiliere psihologica

Mesaj Scris de Andrela Vin Feb 06 2009, 07:57

da...si calciu (ionic si total), fier magneziu...totul ok. si hemoleucograma.
la cardiolog am fost acum cativa ani...ma intepa inima...si am facut toate analizee (si ekg...si m-a pus si la un aparat sa-mi vada inima)...si a zis ca o valva nu se inchide complet...si o mica parte din sange reuseste sa se duca inapoi (nu e pompat chiar tot in camaruta urmatoare...nu mai tin minte exact biologia Consiliere psihologica - Pagina 3 417324 dar cam asta e ideea)...oricum, a zis ca nu e grav...nu sunt probleme prea mari...mi-a dat niste pastile sa vad viata in roz (cica nu aveam voie sa ma supar, trebuia sa fiu happy mereu...dar maica-mea a zis ca nu vrea sa-mi dea pastilele alea...ca nu cumva sa devin dependenta sau mai stiu eu ce)...si in rest doar magbe b6 mi-a dat. a zis ca pot face fara grija sport (nu de performanta ce-i drept =)) dar in rest nu-i problema cu putin sport). si i-am aratat si ekg-ul doctoritei de familie...si a zis ca pot sa mai iau aspacardin cand ma mai inteapa inima (ca are minerale...si e bun chiar si pt prevenire).
bine...nu mai zic ca la cardilog am asteptat vreo 4 ore pana sa intru...pf...si erau acolo numai batrani....si se uitau la mine ca la nebuni...oare ce caut acolo. :)) de am zis ca nu mai calc in viata mea pe acolo. :)
aaa...tin minte ca era si la dr G unul care avea aceeasi chestie la inima ca mine. ma gandeam ca a murit din cauza asta...deja ma apucase ipohondria...dar si acolo au zis ca asa ceva nu prezinta un risc pt viata...e ceva minor...si pana la urma au descoperit ca ala murise din alta cauza.
la neurolog nu am fost...mi-e frica. :mika2:
Andrela
Andrela
ModerNator
ModerNator

Data de inscriere : 18/09/2008

Numarul mesajelor : 34184
Data nasterii : 23/07/1986
Varsta : 37
Localizare : Paranoia-city
Stare de spirit : A bit crazy, a little insane...

http://baby6891.blogspot.com/

Sus In jos

Consiliere psihologica - Pagina 3 Empty Re: Consiliere psihologica

Mesaj Scris de Daiana Vin Feb 06 2009, 08:17

de ce ti-e frica de neurolog?
io am de gand sa ma duc (in caz ca nu gasesc un generalist bun) in principal pentru amorteala asta la maini (mai ales dreapta); apoi si alte chestii gen sindromul picioarelor nelinistite, migrenele destul de dese si puternice, probleme cu memoria Consiliere psihologica - Pagina 3 61427
Daiana
Daiana
ADMINISTRATOR ROZ
ADMINISTRATOR ROZ

Data de inscriere : 16/09/2008

Numarul mesajelor : 43790
Data nasterii : 07/12/1977
Varsta : 46
Localizare : Temesvar :)
Stare de spirit : gone out! be back someday.

http://testdaiana1.blogspot.com/

Sus In jos

Consiliere psihologica - Pagina 3 Empty Re: Consiliere psihologica

Mesaj Scris de Bast Vin Feb 06 2009, 08:24

andrela se poate s afie vinovata inimioara de toate astea mai ales ca ai problema asta crper c aiai zis doc.de planning de asta.si eu ma gandeam s aiti zic sa mergi la un neurolog si la un cardiolog.nu ai d ece s aiti fie frica eu in vara cand aveam amortelile alea la mine erau generalizate mana oicior stang in specila dar pe partea dr.mi-a dat un tratament super bun si mi-a trecut(un complex de vitamina b,calciu si magneziu) si tipa aia ma pus pe picioare.acum am probleme cu genuchiul d ela un picior ma tine cand merg rar ma furnica e mai sensibil la atingere si ciudat parca il simt mai rece...sa vad cand ma duc la reumatolog data viitore ce zice k am uitat sa ii zic marti Consiliere psihologica - Pagina 3 417324 desi sincer si mie imi e frica de ce o sa zica dar mai bine sa stiu ce si cum...eu cred ca ori e ''romantism''ori am eu ceva la articulatii

Bast
Ciocoflender Roz
Ciocoflender Roz

Data de inscriere : 16/09/2008

Numarul mesajelor : 4648
Data nasterii : 14/08/1986
Varsta : 37
Localizare : de peste tot si nicaieri

Sus In jos

Consiliere psihologica - Pagina 3 Empty Re: Consiliere psihologica

Mesaj Scris de Bast Vin Feb 06 2009, 08:26

vdaiana a scris:de ce ti-e frica de neurolog?
io am de gand sa ma duc (in caz ca nu gasesc un generalist bun) in principal pentru amorteala asta la maini (mai ales dreapta); apoi si alte chestii gen sindromul picioarelor nelinistite, migrenele destul de dese si puternice, probleme cu memoria Consiliere psihologica - Pagina 3 61427
ai migrene daiana?si ce e sindromul asta al picioarelor nelinistite?si eu cateodata imi aduc aminte mai greu anumite lucruri...nu stiu de ce :| lucruri banale in special cand sunt obosita

Bast
Ciocoflender Roz
Ciocoflender Roz

Data de inscriere : 16/09/2008

Numarul mesajelor : 4648
Data nasterii : 14/08/1986
Varsta : 37
Localizare : de peste tot si nicaieri

Sus In jos

Consiliere psihologica - Pagina 3 Empty Re: Consiliere psihologica

Mesaj Scris de Andrela Vin Feb 06 2009, 08:33

pai...ipohondria mea era convinsa la un moment dat ca am un cheag de sange pe creier. :) de cand am cazut si m-am lovit la cap...cand prin clasa 1 sau 2a. si de fiecare data cand ma durea capul ma gandeam ca o fi de la asa ceva.
intre timp a trecut ceva timp....daca in 15 ani nu am avut nimic, nici un simptom si nici nu am murit Consiliere psihologica - Pagina 3 417324 banuiesc ca sunt bine...dar parca tot mi-e frica sa fac tomografie sau rmn (parca si asta vede creierul, nu?)
Andrela
Andrela
ModerNator
ModerNator

Data de inscriere : 18/09/2008

Numarul mesajelor : 34184
Data nasterii : 23/07/1986
Varsta : 37
Localizare : Paranoia-city
Stare de spirit : A bit crazy, a little insane...

http://baby6891.blogspot.com/

Sus In jos

Consiliere psihologica - Pagina 3 Empty Re: Consiliere psihologica

Mesaj Scris de Daiana Vin Feb 06 2009, 08:39

Doamne ajuta de vreo luna nu m-a mai durut capul, azi putin; dar anul trecut parca intr-una ma durea capul; migrene din alea ca simteam ca-mi explodeaza capul, ameteam, imi era greata, ma dureau ochii de la lumina, nu suportam zgomotul, mirosurile si toate culminau cu o durere de parca aveam un fier in jurul capului sau un cui batut direct in cap :(

aia cu picioarele nelinistite: nu doar cand atipesc ci si in timpul noptii uneori imi zvacnesc picioarele, unul sau ambele, asa un spasm puternic de ma trezesc; cand sint treaza uneori nu pot sa stau linistita picior linga picior ci tre sa-mi misc piciorul ca si cand as bate ritmul de ex, destul de des simt furnicaturi ca mii de furnici pe picior.

cu memoria am probleme mari (zic io) de cand cu chimio ceea ce este normal si o sa treaca cu timpul, mai ales ca nu-mi las mintea sa leneveasca; problema e ca nu-mi aduc aminte unele actiuni pe care le fac, adica am blank-uri, imi lipsesc momente din ceea ce am facut in timpul zilei ca si cand s-ar fi intrerupt circuitul pt cateva secunde; sau nu stiu sa zic un cuvant, pot sa-l descriu cu lux de amanunte dar nu-mi iese cuvantul.
Daiana
Daiana
ADMINISTRATOR ROZ
ADMINISTRATOR ROZ

Data de inscriere : 16/09/2008

Numarul mesajelor : 43790
Data nasterii : 07/12/1977
Varsta : 46
Localizare : Temesvar :)
Stare de spirit : gone out! be back someday.

http://testdaiana1.blogspot.com/

Sus In jos

Consiliere psihologica - Pagina 3 Empty Re: Consiliere psihologica

Mesaj Scris de Daiana Vin Feb 06 2009, 08:47

PET/CT-ul e cel mai fain, "vede" circulatia sangelui, conexiunile cerebrale, nu creaza doar imagine 3D cum face tomograful.
de acolo stiu ca nu am nici un cheag de sange nicaieri in corp, toate sistemele si organele functioneaza la parametrii buni, spondiloza cervicala, mi-au scanat si capsorul si cica sint bune conexiunile Consiliere psihologica - Pagina 3 506125 stiu ca ce trebuie sa fac este sa am grija in continuare si muuuulta rabdare
Daiana
Daiana
ADMINISTRATOR ROZ
ADMINISTRATOR ROZ

Data de inscriere : 16/09/2008

Numarul mesajelor : 43790
Data nasterii : 07/12/1977
Varsta : 46
Localizare : Temesvar :)
Stare de spirit : gone out! be back someday.

http://testdaiana1.blogspot.com/

Sus In jos

Consiliere psihologica - Pagina 3 Empty Re: Consiliere psihologica

Mesaj Scris de Bast Vin Feb 06 2009, 08:52

daiana eu am avut niste migrene gaoznice dureri pe partea dr.a capului ,greturi chiar si voma,nu suportam mirosuri sensibilitate la lumina au trecut dupa ce am intrerupt ac.dar tot atunci mi-am facut cum trebuie o pereche de ochelari si mai facusem o pauza inainte si aveam migrene...sper s aimi fie ok cu ce o se incep Consiliere psihologica - Pagina 3 624596

Bast
Ciocoflender Roz
Ciocoflender Roz

Data de inscriere : 16/09/2008

Numarul mesajelor : 4648
Data nasterii : 14/08/1986
Varsta : 37
Localizare : de peste tot si nicaieri

Sus In jos

Consiliere psihologica - Pagina 3 Empty Re: Consiliere psihologica

Mesaj Scris de Daiana Vin Feb 06 2009, 08:56

cu ochii n-am nimic - checked
si io am crezut ca e de la ac; chestia ca vreo 3 luni la rand aveam migrene in saptamana cand trebui sa-mi vina si una mare de tot in ziua cand trebuia sa-mi vina; am zis ca daca se mai repeta opresc ac, nu s-a mai repetat.
Daiana
Daiana
ADMINISTRATOR ROZ
ADMINISTRATOR ROZ

Data de inscriere : 16/09/2008

Numarul mesajelor : 43790
Data nasterii : 07/12/1977
Varsta : 46
Localizare : Temesvar :)
Stare de spirit : gone out! be back someday.

http://testdaiana1.blogspot.com/

Sus In jos

Consiliere psihologica - Pagina 3 Empty Re: Consiliere psihologica

Mesaj Scris de Bast Vin Feb 06 2009, 09:02

bine ca nu sa repetat pe mine si acum ma mai tacane capul cnad imi vine iar in pauza ma durea tare cand imi venea dar si in rest aveam si cate 3 pe saptamana ma rupeau :|.acum sper doar sa imi fie ok cu astea pe care o s ale iau acum daca nu o cam pun Consiliere psihologica - Pagina 3 832400

Bast
Ciocoflender Roz
Ciocoflender Roz

Data de inscriere : 16/09/2008

Numarul mesajelor : 4648
Data nasterii : 14/08/1986
Varsta : 37
Localizare : de peste tot si nicaieri

Sus In jos

Consiliere psihologica - Pagina 3 Empty Re: Consiliere psihologica

Mesaj Scris de Daiana Dum Apr 05 2009, 00:42

Depresia - uitarea sensului existentei

S-ar putea spune ca depresia este o boala la moda. Nu vreau sa sune peiorativ, doar ca este atât de des întâlnita în societatea contemporana încât creeaza impresia ca toata lumea intra în depresie ca si cum ar vrea sa respecte un ritual general valabil.

Nu cred sa existe om care sa nu fi fost niciodata deprimat, fie ca la unii depresia s-a manifestat mai puternic si la altii a fost doar o tristete de moment. Unii dintre noi sunt mai puternici si gasesc imediat în ei însisi sau în jurul lor motive pentru a se ridica si a merge cu capul sus mai departe. Altii se lasa coplesiti de probleme si nu mai au puterea de a întoarce cheita care îi pune în miscare. Este o lege a firii, un soi de lupta pentru supravietuire, un gen de instinct de conservare care difera ca intensitate dar care rezida în fiecare din noi.

Depresia este un aspect care, desi ne este foarte cunoscut, ne este aproape imposibil de înteles când se manifesta la altcineva. Suna ambiguu, suna ciudat dar asa este. Voi încerca sa explic. Aveam o colega în liceu care suferea de fiecare data când i se rupea o unghie. Mie una îmi venea sa râd desigur, dar ea chiar era afectata de evenimentul mentionat. Un acelasi eveniment poate provoca reactii diferite la indivizi diferiti. Un esec în dragoste ma poate face pe mine sa plâng luni în sir, pe când pe o alta fata o poate ambitiona sa-l faca pe infidel sa regrete gestul urât. Un interviu ratat ma determina sa ma pregatesc mai temeinic pentru urmatorul, pe când pe colega mea o poate face sa-si piarda încrederea în sine si sa parcurga un întreg sir de esecuri.

Depresia se instaleaza ca urmare a unei nereusite, în orice domeniu, de orice natura, de orice proportii. Poate fi si faptul ca am spart o cana pe care o primisem cadou de la cineva drag. Important este cum resimte fiecare evenimentul. Daca vedem un om deprimat nu trebuie sa îi luam în derâdere motivele ci sa ne concentram pe suferinta sa, chiar daca ni se pare disproportionata. Nu putem simti durerea altcuiva, dar trebuie sa facem ceva sa o alinam.
Din pacate depresia, mai ales în faza incipienta, este una dintre cele mai frecvente cauze ale sinuciderii. Suferinta este coplesitoare. Totul este sumbru si lipsit de sens. Fericirea pare pierduta pentru totdeauna iar speranta ramâne ferecata cu mii de lacate în cutia Pandorei. Este ca un soi de orbire a simturilor si a ratiunii. Motivele de a te bucura de viata au fost îngropate undeva într-un loc întunecat si uitat. Visele sunt doar cosmaruri, idealurile sunt surse de agonie pentru ca nu se arata decât zdrobite.

Depresia nu trece de la sine decât în cazul personalitatilor extrem de puternice. În rest este nevoie de interventia psihologului care stie cum sa puna problema pentru a trezi în individ dorinta de a se bucura din nou de viata.
Exista mai multe tipuri de depresie în functie de factorii declansatori: depresia reactiva (generata de un eveniment tragic, traumatizant), depresia endogena (provocata de un dezechilibru la nivelul creierului), depresia maniaca (depresia din adolescenta, manifestata prin treceri bruste de la veselie la tristete, totul determinat de procesul de construire a personalitatii), depresia post-natala (cauzata de un dezechilibru hormonal aparut dupa nastere), depresia de sezon (aparuta iarna din cauza lipsei luminii).

Depresia este o problema extrem de serioasa si trebuie tratata ca atare. Cel mai bine este sa nu ajungi la asa ceva. Îti recomand, ca un mijloc de prevenire, sa tii un jurnal în care sa notezi de fiecare data lucrurile, persoanele, evenimentele care te fac fericita. Si daca vreodata te simti ratacita în noianul vietii, deschide jurnalul si sunt sigura ca vei regasi în el surse de fericire pe care le-ai uitat pentru o clipa. Viata e frumoasa!

http://www.infoportal.ro/presa~info-913410.html
Daiana
Daiana
ADMINISTRATOR ROZ
ADMINISTRATOR ROZ

Data de inscriere : 16/09/2008

Numarul mesajelor : 43790
Data nasterii : 07/12/1977
Varsta : 46
Localizare : Temesvar :)
Stare de spirit : gone out! be back someday.

http://testdaiana1.blogspot.com/

Sus In jos

Consiliere psihologica - Pagina 3 Empty Re: Consiliere psihologica

Mesaj Scris de edith Dum Apr 05 2009, 07:48

Consiliere psihologica - Pagina 3 143887 treaba cu jurnalul e tru'
edith
edith
Membru Fondator
Membru Fondator

Data de inscriere : 12/10/2008

Numarul mesajelor : 17389
Data nasterii : 05/04/1990
Varsta : 33

Sus In jos

Consiliere psihologica - Pagina 3 Empty Re: Consiliere psihologica

Mesaj Scris de Daiana Lun Apr 20 2009, 09:50

Atacul de panica - confuzia iti poate distruge viata

"Palpitatii, ameteli, tremurat, sufocare, zeci de doctori, trei diagnosticuri sau nici unul, analize bune...ceata totala. Nimeni nu stie ce am!" Acestea par sa fie simptomele vremurilor moderne provocate de o tulburare din ce in ce mai prezenta: atacul de panica. Astfel se plangea acum ceva timp o prietena. Tristetea, ingrijorarea si suferinta de pe chipul ei "graiau" a disperare. Era sanatoasa sau nu? Suferea de vreo boala sau inchipuiri morbide planau in imaginatia ei? Refuza pur si simplu sa accepte ca suferinta ei ar putea fi provocata psihic si incerca cu tot dinadinsul sa descopere ce maladie somatica a lovit-o. Afla ce poate face atacul de panica din tine si de ce, uneori, refuzam sa il acceptam ca ultim diagnostic, de la Cristina Calarasanu, psiholog.

Monstrii psihici dau nastere la refuz rational! Nu putem accepta ca suferim de o afectiune psihica, pentru ca lumea ne-ar putea cataloga drept nebune. Ceea ce inca nu s-a insamantat in constiinta nationala este ca nu trebuie sa fii dement sau paranoic pentru a apela la un psiholog. Societatea si mediul stresant in care vietuim in fiecare zi ne influenteaza starea de spirit uneori lasand urme profunde ce se dezvolta in adevarate temeri, anxietati, depresii si alte astfel de probleme.

Am inceput articolul astfel pentru ca traim intr-o lume a prejudecatilor, in care trebuie sa ne ascundem "dupa deget" cand vine vorba de vizita la psiholog; trebuie sa mintim ca avem intalniri, cursuri si alte activitati, in afara de bunastarea personala. Asta nu ar fi nimica, pentru ca un pas este deja facut, respectiva persoana trecand peste "rusinea" de a pasi in cabinetul unui specialist. Dar ce facem cu cei care refuza pur si simplu sa creada in bolile psihice, preferand sa dea vina pe orice parte a corpului, mai putin pe minte, pentru simptomele de care da dovada?

Eu am intalnit chiar doua persoane care refuzau cu orice pret ca ar putea suferi de o afectiune psihica, traind cu credinta ca orice boala trebuie sa isi gaseasca cauza in corp. Intamplator sau nu, ambele au fost diagnosticate ulterior ca suferind de atacuri de panica. mi-am dat seama in timp ca atacul de panica este o tulburare psihica ambigua: simptomele se pot confunda usor, nu sunt intotdeauna clare si standard, iar diagnosticul te induce in "teroare": ce e asta? De unde apare? E grav? Se trateaza?

Una dintre femei este chiar o tanara femeie care intrase intr-un con de incertitudine ulterior catorva simptome pe care nu le putea controla. Aceleasi ameteli, palpitatii, tremurat si senzatie de sufocare isi faceau loc din cand in cand in viata ei, devenind adevarate "chiriase" cu drepturi depline. Numai eu stiu cate a facut pentru a afla de la ce provin aceste senzatii: s-a dus in mijlocul noptii la urgente, exact cand simptomele erau mai puternice, pentru a descoperi in plin "camp de lupta" ce se petrece cu ea. Acolo, nimic nou sub soare: analize bune, EKG normal, un calmant usor si directia acasa, cam astea au fost instructiunile medicului. Dupa ce medicul nu a avut succes cu ea, a apelat la un homeopat, insa nici de aici nu a plecat cu prea multe solutii, iar nu de putine ori a vrut sa ia calea bisericilor in lipsa unui rezultat concret, dar nicidecum sa accepte ca avea sa sufere de atacuri de panica.

Am vorbit cu un psiholog, mai exact cu Cristina Calarasanu de la Centrul de Psihologie de Actiune si Psihoterapie, in primul rand pentru a ma lamuri si eu in legatura cu cateva anomalii ale acestei tulburari si in al doilea rand pentru a afla cine sunt vizatii, daca este intr-adevar o problema serioasa sau nu, de ce nu o acceptam in viata noastra si cum ne afecteaza ea la locul de munca.

Cristina mi-a zis ca depinde foarte mult de structura fizica a fiecarei persoane, nu exista factori care influenteaza aparitia acestei tulburari, ci totul vine din interior. Descrierea unei persoane care este vizata de atacul de panica este :"cea cu o structura vulnerabila, predispusa dezorganizarii si blocajelor in momente tensionate, care nu au capacitatea de a exprima si de a da o forma afectelor si emotiilor, ci in general se controleaza sau reprima ceea ce simt."

Cum recunoastem atacul de panica?

Intotdeauna m-am intrebat cum sa recunosc aceasta tulburare, pentru ca majoritatea simptomelor lui pot fi cu usurinta confundate cu alte afectiuni fiziologice si atunci nu te-ai gandi niciodata la un asemenea diagnostic. Iata cele mai frecvente simptome pe care trebuie sa le retii pentru a nu fi indusa in eroare, precum prietena mea:

- un acces brusc de frica intensa sau anxietate (stare afectiva caracterizata prin neliniste psihomotorie, teama nedeslusita, fara obiect)
- manifestari neurovegetative:tahicardie( batai accentuate ale inimii), dispnee (dificultatea respiratiei), transpiratie abundenta, vertij (ameteala),
- sentimente de pierdere a controlului sau de moarte iminenta.

In mod obisnuit, dureaza de la 5 la 20 minute si poate fi cauzat de circumstante stresante sau poate aparea pe nesteptate, fara un motiv prealabil.

Negarea - prima reactie

Este o observatie personala prin prisma persoanelor pe care le cunosc si care au fost diagnosticate ca suferind de aceasta tulburare, ca prima reactie este aceea de a refuza un asemenea diagnostic. Desi li se spune clar de catre un specialist ca manifesta toate simptomele unei astfel de tulburari, ele tot asupra unei boli de ordin fiziologic se opresc. Chiar pe prietena mea o auzeam mereu spunand: "fata ce legatura sa aiba cu psihicul, din moment ce inima mea bate foarte tare, am ameteli si ma ia cu tremurat; cred ca mai degraba este ceva legat de inima; si apoi care ar fi motivul pentru care as face aceste atacuri de panica tocmai eu?". De la aceste informatii si reactii m-am tot intrebat ce fel de "boala" este aceasta de se sperie lumea atat de ea? Parca ar fi o maladie incurabila sau extrem de periculoasa, dar nu imi suna chiar atat de grav pe cat se preconiza!

Psihologul mi-a explicat situatia si de ce apare o astfel de perceptie in mintile lor: "pentru o persoana un diagnostic organic, cu o cauza somatica este mult mai usor de confruntat si mai clar de tratat. Cu alte cuvinte, persoana stie ca sufera de inima sau ca are probleme cu tensiunea ori probleme hormonale si merge la medic pentru a-i da o medicatie adecvata. Atacurile de panica insa au cauze psihogene si sunt mai difuze, mai confuze, mai greu de inteles atat ca aparitie cat si ca modalitate de a le trata. Este mai simplu sa suferi de o boala cunoscuta si care are un tratament clar, decat de ceva care nu este clar definit, nu este 'palpabil'."

Confuzie si ignorare - comportamentul din fata atacului de panica

Cele mai multe femei nu baga in seama astfel de reactii, iar daca nu merg la medic pentru simptomatologie, fac ele pe proprii medici gasind imediat explicatia: de la oboseala, am fost stresata sau am mici probleme cu tensiunea. Si uite asa "atacul de panica" ramane ca o tulburare aflata undeva in spatele acestor mici explicatii si este trecut cu vederea, deci nedescoperit. De aceea si multa lume nu il baga in seama: "unele persoane considera aparitia lor intamplatoare si o pun pe seama unei situatii crescute de stress sau a oboselii, altele o considera o dovada de slabiciune si o ignora, incearca sa o depaseasca sau sa se trateze singure. de obicei ajung la medic sau la psiholog dupa ce functionarea cotidiana si confortul sunt destul de afectate de frecventa atacurilor de panica."

Job-ul - un factor nociv?!

Intensitatea si frecventa atacurilor de panica sunt influentate de mediul urban solicitant, un mediu stresant, care poate actioana negativ, provocand aceasta tulburare sa izbucneaza din starea latenta si sa provoace dezastre. Din fericire, jobul si mediul stresant de la locul de munca nu dau nastere acestor tulburari, conform specialistului; dar daca exista predispozitia sau structura vulnerabila pentru a se instala, acesta nu va "sta pe ganduri". Exista intr-adevar o influenta a mediului stresant (care este predominant la locul de munca) asupra lor: "Un mediu stresant poate constitui un context pentru a lasa loc aparitiei acestor atacuri si pentru a le accentua. Dar la fel si evenimentele critice sau situatiile tensionate din viata unei persoane.."

Pana unde poate ajunge atacul de panica?

Ce facem daca nu reusim sa il recunoastem si nici sa il tratam? Adica, stau si ma gandesc ca nu este chiar o boala in sine, deci extrem de grava; fatal nu are cum sa fie, zic eu, dar si daca le lasam sa apara si sa dispara, iarasi ma gandesc ca nu e bine! Dar ce se poate intampla? Am intrebat-o pe Cristina si mi-a semnalat cateva dintre urmarile frecvente si pe termen lung ale unui atac de panica nediagnosticat si netratat

- persoana va simti cum manifestarile fizice sunt din ce in ce mai accentuate si simte ca pierde controlul atat asupra lor, cat si asupra activitatilor ei de zi cu zi care vor fi afectate.

- va incerca sa iasa din ce in ce mai putin, sa se izoleze, sa ramana numai in locuri unde se simte in siguranta, sa nu fie niciodata singura,

- va fi permanent in alerta, tensiunea resimtita fiind foarte mare.

- psihoterapia poate oferi persoanei o posibilitate de a intelege cauzele si modalitatea de manifestare a atacurilor de panica (si uneori chiar de diagnosticare)

Atacul de panica afecteaza calitatea vietii si capacitatea individului de a socializa si de a se adapta in societate. Tendinta va fi aceea de a se izola si de a renunta incet incet la viata lui obisnuita.

http://www.feminis.ro/sanatate/sanatate-emotionala/atacul-de-panica-confuzia-iti-poate-distruge-viata-2975
Daiana
Daiana
ADMINISTRATOR ROZ
ADMINISTRATOR ROZ

Data de inscriere : 16/09/2008

Numarul mesajelor : 43790
Data nasterii : 07/12/1977
Varsta : 46
Localizare : Temesvar :)
Stare de spirit : gone out! be back someday.

http://testdaiana1.blogspot.com/

Sus In jos

Consiliere psihologica - Pagina 3 Empty Re: Consiliere psihologica

Mesaj Scris de Daiana Joi Iun 25 2009, 07:19

Sanatatea mentala: ce e normal si ce e anormal

http://www.sfatulmedicului.ro/Sanatatea-mentala/sanatatea-mentala-ce-e-normal-si-ce-e-anormal_90

Generalitati

Care este diferenta dintre sanatatea mentala si boala mentala? Uneori raspunsul este destul de clar.
Oamenii care aud voci pot avea schizofrenie spre exemplu. Iar cei care au idei grandioase, cum ar fi ca ar putea deveni secretar general al Natiunilor Unite, fara a avea nici un pic de pregatire in domeniu sau experienta, pot suferi de o forma a tulburarii bipolare.
Dar frecvent, diferenta dintre sanatatea mentala si boala mentala nu este bine definita. Daca o persoana se teme sa sustina o prezentare publica, inseamna ca are o tulburare sau ca este doar mai emotiva?
Daca cineva se simte trist sau descurajat, este doar o conditie pasagera sau sunt simptomele unei depresii ce necesita tratament?
Ce este, de fapt, sanatatea mentala?


Cultura, stiinta si sanatate mintala

Cercetatorii si expertii in sanatate mentala se lupta cu aceasta problema de sute de ani, si chiar si astazi linia dintre normal si patologic este neclara. Acesta este un motiv pentru care domeniile psihiatriei si psihologiei sunt scaldate in controverse.
Ce este normal este de multe ori determinat de persoana care defineste acest concept. Normalitatea este ambigua si deseori legata de judecati de valoare, in mod special valori culturale si ale societatii. Chiar si in cadrul aceleiasi culturi, conceptele de sanatate mentala pot evolua in timp pe masura ce valorile societatii se schimba. Noile cercetari si informatii medicale pot determina modificarea definitiilor despre sanatate mentala.
Un lucru care face dificila diferentierea dintre boala si sanatatea mentala, este faptul ca nu exista un test specific care sa arate ca ceva nu este in regula. Nu exista test de sange pentru tulburarea obsesiv-compulsiva, nici ecografie pentru depresie sau radiografie pentru tulburarea bipolara, spre exemplu. Majoritatea expertilor in sanatate mentala cred ca unele tulburari psihice sunt legate de modificari ale cantitatii de neurotransmitatori de la nivelul creierului si au inceput sa identifice si sa cartografieze aceste modificari folosid tehnici imagistice. Dar pentru moment nu exista teste diagnostice fiziologice pentru boala psihica.


Diferentierea intre sanatatea mentala si boala mentala

Psihiatrii definesc tulburarea psihica prin semne, simptome si afectari ale functionarii. Semnele sunt ceea ce un observator obiectiv poate vedea, cum ar fi agitatia sau respiratia sacadata. Simptomele sunt subiective, sau ceea ce simte pacientul, cum ar fi euforia sau lipsa de speranta. Afectarea functionarii este inabilitatea de a realiza anumite rutine si sarcini de fiecare zi cum ar fi imbaiatul sau mersul la serviciu.
In boala mentala, semnele si simptomele sunt grupate pe cateva arii:
- comportament, cum ar fi spalatul compulsiv pe maini
- sentimentele, cum ar fi tristetea
- gandirea, cum ar fi delirul ca televizorul controleaza mintea pacientului
- raspunsurile fiziologice, cum ar fi transpiratia.
Semnele, simptomele si afectarea in functionare, care marcheaza boala mentala, sunt precizate in Manualele de diagnostic (DSM-IV si ICD-10). Aceste manuale ii ajuta pe psihiatri sa defineasca diagnosticele, de la anorexie la schizofrenie. De ce este important ca pacientii sa fie diagnosticati si sa li se puna ”etichete” care ar putea atrage si stigmatizarea din partea celor din jur? De ce conteaza un diagnostic specific daca linia dintre sanatate si boala mentala este asa de neclara? Un motiv ar fi acela ca asigurarile de sanatate platesc doar daca exista un diagnostic conform manualelor internationale. Dar cel mai important este faptul ca astfel pacientul poate beneficia de tratament adecvat – pentru a trata bine este nevoie sa se stie ce boala este.


Cum se determina ce este normal si ce este patologic in sanatatea mentala

Cum determina psihiatrii daca semnele, simptomele si disfunctionalitatile pacientului sunt normale sau anormale? De obicei expertii folosesc o combinatie de mai multe metode:
- Perceptiile pacientului. Felul in care pacientul isi percepe gandurile, comportamentul si functionarea poate ajuta la determinarea a ceea ce este normal pentru pacient. Astfel pacientul poate realiza ca nu se descurca bine si nu este capabil sa-si indeplineasca sau nu-i pasa de activitatile zilnice sau alte lucruri care in trecut ii faceau placere. Daca pacientul are depresie, vasele pot ramane nespalate mai multe zile, pacientul nu se mai spala sau nu mai este interesat de hobby-urile sale. Se poate simti trist, fara speranta sau descurajat si realizeaza ca ceva este gresit, ca nu se mai bucura de viata. Sau pacientul poate sa nu fie capabil sa nuanteze ce este in neregula cu el.
- Perceptia altora. Perceptia pacientului este subiectiva si poate sa nu realizeze o evaluare corecta a comportamentului, gandurilor si functionarii. Observatorii obiectivi, pe de alta parte, pot fi capabili sa faca acest lucru. Pentru pacient, viata poate parea normala si tipica. In timp ce pentru cei din jurul sau poate parea ciudata si anormala. Acest lucru se intampla de obicei in cazul schizofreniei. Daca pacientul sufera de schizofrenie, poate avea halucinatii auditive – aude voci cu care converseaza crezand ca are o conversatie normala cu o persoana reala. Pentru martorul care observa acest comportament, poate parea ceva anormal. Este un lucru comun ca o persoana sa aiba o afectiune psihica si sa nu stie acest lucru. Acest lucru este valabil atat pentru bolile somatice cat si pentru cele psihice. Oamenii pot avea afectiuni cardiace fara sa stie acest lucru. In mod similar, o persoana poate avea depresie clinica si sa nu fie constient de problema.
- Norme culturale si etnice. De multe ori ceea ce este comportament sau gandire normala sunt definite in relatia cu spatiul cultural. Acest lucru inseamna ca ce este definit ca normal intr-o cultura, sa fie considerat anormal in alta. Conversarea cu vocile pe care doar pacientul le aude poate fi un indicator al prezentei schizofreniei in cultura vestica. Dar acest tip de halucinatii pot fi o parte normala a experientelor religioase in alte culturi. Si uneori ceea ce consideram normal si acceptabil in familia noastra poate fi considerat anormal si va necesita schimbare in afara familiei. Spre exemplu, comportamentul unui copil cu tulburare hiperkinetica si deficit de atentie poate fi inacceptabil intr-un mediu scolar structurat, dar poate fi perceput ca normal si acceptabil intr-un mediu mai putin structurat, cum ar fi acasa.
- Valorile statistice. Deseori normalitatea este definita prin media statistica. Majoritatea oamenilor se situeaza la mijloc, in timp ce altii cad la o extrema sau la alta. Cei de la extreme sunt deseori etichetati ca anormali deoarece nu sunt in medie, la fel ca majoritatea oamenilor.


Evaluarea sanatatii mentale

In evaluarea sanatatii mentale, toate aceste abordari – propriile perceptii, perceptiile altora, normele culturale si etnice si valorile statistice – sunt de obicei luate in considerare. Expertii in sanatate mentala pot intreba pacientul cum se simte, daca cei din jur au observat modificari in comportament sau in dispozitie si care sunt valorile culturale. De asemeni, il pot ruga pe pacient sa completeze un chestionar psihologic.
Si alti factori pot fi luati in considerare:
- de cat timp sunt prezente simptomele
- cat de severe sunt simptomele
- cat de suparatoare sunt simptomele pentru pacient
- cum afecteaza simptomele viata pacientului.
Este normal ca o persoana sa se simta trista dupa incheierea unei relatii. Dar daca se simte foarte trista si suparata pentru mai multe saptamani si isi pierde interesul pentru activitatile zilnice, persoana poate avea depresie. In mod similar, daca o persoana este anxioasa inainte de sustinerea unei prezentari in fata unui client important, dar poate controla semnele si simptomele, cum ar fi transpiratia si pulsul rapid, poate fi doar o conditie pasagera si nu tulburarea de anxietate sociala. Si daca o persoana taie calea altcuiva in trafic sau tipa la un functionar public, poate avea doar o zi proasta si nu o tulburare de personalitate. Dar daca o persoana este agresiva, violenta, manipulativa, exploatativa si fara respect fata de lege, ea poate avea tulburare de personalitate antisociala, numita si sociopatie.


Sanatatea mentala ca un continuum evolutiv

In ciuda acestor criterii si eforturi de a sustine stiintific diagnosticele, o definitie precisa a sanatatii mentale ramane evaziva. Manualele de diagnostic recunosc dificultatea tulburarilor mentale ca sindroame comportamentale si psihologice, sau pattern-uri care determina tulburare, inabilitatea de a functiona, sau o crestere semnificativa a riscului de deces, durere sau dizabilitate. Iar acest sindrom nu poate fi o reactie acceptata si asteptata din punct de vedere cultural, la un eveniment particular, cum ar fi durerea dupa pierderea unei persoane dragi.
O definitie acceptata a starii de boala mentala a fost formulata in 1999: “reprezinta stari medicale caracterizate prin alterari in gandire, dispozitie sau comportament (sau o combinatie a acestora) asociate cu distres sau alterarea functionarii”.
Aceste stari sunt nu doar un continuum, dar un continuum care evolueaza. Intr-un anume fel, aceste lucruri nu sunt diferite de diagnosticarea si clasificarea afectiunilor fizice. Timp de multi ani, tensiunea arteriala 120/80 mmHg era considerata normala, spre exemplu. Acest fapt s-a schimbat brusc in 2003 cand cercetatorii au anuntat ca 120/80 mmHg este o conditie anormala numita prehipertensiune, definind pacientul cu risc de aparitie a afectiunilor cardio-vasculare amenintatoare de viata.
La fel ca in cazul hipertensiunii arteriale, noile informatii medicale pot duce la modificarea clasificarii tulburarilor mentale. Noi afectiuni vor fi adaugate, in timp ce unele dintre cele existente vor fi scoase, sau asocierile de semne si simptome vor fi modificate pe masura ce se dezvolta noi opinii. Astazi, unii experti in sanatate mentala, spre exemplu, propun ca semnele si simptomele premenstruale severe pe care le prezinta unele femei in fiecare luna, sa fie clasificate ca tulburare psihica – tulburarea disforica premenstruala.
Revizuirile pot, de asemeni, arata evolutia atitudinilor culturale si sociale. Homosexualitatea spre exemplu, era definita ca tulburare mentala, dar a fost scoasa din manualele de diagnostic in 1973.


Tratamentul disponibil, dar nu intotdeauna necesar

Chiar daca o persoana are o afectiune mentala diagnosticabila, aceasta poate sa nu ridice probleme in viata de zi cu zi in asemenea masura incat sa necesite tratament.
Spre exemplu, frica de paianjeni. O persoana poate avea o teama teribila de paianjeni, dar daca nu-i intalneste niciodata, sau poate ruga pe altcineva sa-i indeparteze, impactul fobiei este mic sau lipseste din viata persoanei respective. Nu afecteaza abilitatea persoanei de a-si urma rutina obisnuita.
Medicii afirma ca nu este recomandata terapie in astfel de cazuri. Afectiunea poate fi diagnosticata, dar nu necesita interventie. Tratamentul se impune cand ceva afecteaza functionarea.
Exista critici care sustin ca prea multe caracteristici personale sau ciudatenii sunt considerate patologice – etichetate drept anormale – doar pentru a obtine profit. Industria farmaceutica este acuzata ca scoate pe piata medicamente pentru tratarea unor afectiuni care pana nu demult erau considerate excentricitati sau parti normale ale vietii.
Dar exista si o parte buna, exista o gama larga de medicamente pentru un tratament eficient al afectiunilor reale.
Daiana
Daiana
ADMINISTRATOR ROZ
ADMINISTRATOR ROZ

Data de inscriere : 16/09/2008

Numarul mesajelor : 43790
Data nasterii : 07/12/1977
Varsta : 46
Localizare : Temesvar :)
Stare de spirit : gone out! be back someday.

http://testdaiana1.blogspot.com/

Sus In jos

Consiliere psihologica - Pagina 3 Empty Re: Consiliere psihologica

Mesaj Scris de Daiana Joi Iun 25 2009, 07:44

Hipocondria (ipohondria)

http://www.sfatulmedicului.ro/Sanatatea-mentala/hipocondria-ipohondria_5

Generalitati

Hipocondria, cunoscuta popular ca ipohondrie, este o teama permanenta de a suferi de o boala grava. O persoana cu aceasta tulburare tinde sa interpreteze gresit senzatiile normale, functiile organismului uman si simptomele usoare, ca pe o boala cu evolutie fatala.
De exemplu, o persoana de genul acesta se teme de sunetele normale ale abdomenului in timpul digestiei, de transpiratie sau de petele naturale de pe piele, ca fiind semnele unei boli grave.
Persoanele cu hipocondrie sunt ingrijorate, in mod special, de un anumit sistem de organe (cum ar fi sistemul cardiac sau sistemul digestiv). Evaluarea medicala completa si asigurarea facuta de catre medicul specialist ca totul este normal nu elimina temerile bolnavului. Sau, in cazul in care le elimina, peste cateva zile apar alte temeri legate de alt organ.

In general, persoanele cu aceasta tulburare nu devin deziluzionati. Ei pot accepta posibilitatea ca temerile lor sunt exagerate. Cu toate acestea, ei nu accepta decat sa li se spuna ca sunt bolnavi.
Acestia au tendinta sa mearga la multi doctori, cautand unul care sa le confirme suferinta presupusa. Atat pacientul cat si doctorul pot deveni frustrati sau furiosi. Evaluarea intensa pentru boala care nu este depistata interfera, uneori, cu tratarea unor boli care pot debuta intre timp si nu sunt luate in seama nici de pacient, nici de medicul frustrat.
Unii dintre oamenii cu aceasta tulburare au avut in trecut o suferinta serioasa, in particular in timpul copilariei. Simptomele somatice se pot intensifica dupa un eveniment stresant, cum ar fi decesul persoanei iubite.

Hipocondria poate debuta la orice varsta, atat la femei cat si la barbati. Cel mai adesea, aceasta boala debuteaza la adulti si poate dura mai multi ani.
Desi a fi bolnav este inconfortabil, poate aduce beneficii, cum ar fi atragerea atentiei membrilor familiei, prietenilor, medicilor si eliberarea de responsabilitati. Uneori, hipocondria este motivata, de obicei inconstient, de aceste avantaje secundare.
Mai putin frecvent, o persoana se preface bolnava pentru anumite castiguri, cum ar fi anumite medicamente sau beneficii financiare sau privarea de munca sau de anumite responsabilitati legale. Atunci cand cineva cauta constient aceste avantaje, aceasta se numeste prefacatorie. Hipocondria este o forma diferita de prefacatorie. In hipocondrie, pacientul nu se preface, ci crede ca boala este reala. El sau ea se simte intr-adevar bolnav/bolnava.


Simptome

Simptomele hipocondriei includ:
- preocuparea deosebita fata de o boala serioasa
- interpretarea gresita a simptomelor organice
- absenta halucinatiilor sau psihozei
- suferinta clinica sau afectare functionala.


Profilaxie

Hipocondria este o boala cronica (pe termen lung) care poate debuta la orice varsta. Poate dura chiar multi ani.
Nu se cunoaste nici o modalitate de prevenire a acestei boli.


Diagnostic

Diagnosticul este, de obicei, suspectat de medicul specialist internist care il investigheaza primul, iar apoi este confirmat de medicul psihiatru. Diagnosticul se bazeaza pe nemultumirile bolnavului si examinarile fizice si de laborator. Aceasta boala se poate asocia cu anxietate severa sau simptome obsesiv-compulsive. Teama sau simptomele exagerate pot apartine, de asemenea, unei alte boli psihiatrice, cum ar fi depresia, schizofrenia sau tulburarea de somatizare.


Consult de specialitate

Persoanele cu hipocondrie au tendinta de a se adresa rapid serviciilor medicale. Cu toate acestea, ei nu sunt dornici de a consulta un psiholog sau un medic psihiatru, deoarece se tem ca acestia vor considera ca "simptomele sunt doar in capul lor".
Tratamentul precoce facut de catre un medic psihiatru poate fi de ajutor.


Tratament

Atunci cand o persoana cu hipocondrie, sufera asociat si de depresie, anxietate sau psihoza, aceste suferinte trebuie tratate. :lady: Compasiunea si sustinerea pot fi combinate cu un medicament antidepresiv sau antianxios sau antipsihotic. Persoanele cu hipocondrie trebuie tratate de un medic psihiatru care intelege natura suferintei lor. Daca medicul intelege ca aceste nemultumiri ale pacientului nu vor disparea niciodata, realizarea unui program de vizite medicale in care "problemele" pacientului sunt luate in serios, pot fi de ajutor in ameliorarea anxietatii pacientului. Daca medicul limiteaza consultatiile pacientului pe motiv ca este agasant, anxietatea pacientului se va agrava.
Psihoterapia nu este eficienta, de obicei, la pacientii hipocondriaci. Cei mai multi oameni cu aceasta boala nu sunt dornici sa consulte un psihiatru sau un psiholog. Cu toate acestea, un terapeut priceput poate, mai degraba, ajuta pacientul sa faca fata acestor probleme, decat sa il vindece. Medicii si terapeutii trebuie sa ia in serios simptomele pacientului, deoarece acestea sunt reale. Consultarea acestor medici poate decurge mai bine in cazul in care este realizata de catre o echipa formata dintr-un medic si un psiholog. Scopul acestei consulatii este de a mentine o atitudine serioasa, respectuoasa fata de nemultumirile pacientului si de a evita testele si procedurile medicale invazive, riscante si inutile.


Prognostic

Persoanele hiponcondriace care sufera concomitent de depresie sau anxietate, dar care sunt tratate eficient prin medicamente, au un progonstic relativ bun. Din alte puncte de vedere, persoanele cu hipocondrie pot fi susceptibile la boli cronice.
Daiana
Daiana
ADMINISTRATOR ROZ
ADMINISTRATOR ROZ

Data de inscriere : 16/09/2008

Numarul mesajelor : 43790
Data nasterii : 07/12/1977
Varsta : 46
Localizare : Temesvar :)
Stare de spirit : gone out! be back someday.

http://testdaiana1.blogspot.com/

Sus In jos

Consiliere psihologica - Pagina 3 Empty Re: Consiliere psihologica

Mesaj Scris de Daiana Joi Iun 25 2009, 08:06

Hipnoza si atacul de panica

Batai puternice de inima - tremuraturi - palpitatii - senzatii de sufocare cu dureri, senzatie de presiune, apasare. Si stomacul se revolta!
Ai ameteli, te clatini si simti ca te pierzi, parca nu mai esti tu?! Valuri de caldura - lipsa de control - frig, furnicaturi, amorteala!

Si apare sentimentul de teama! Teama de a nu innebuni! Eterna frica de moarte! Propria moarte: un gand ingrozitor, ce te urmareste si iti consuma si ultimele clipe de liniste.

Cati dintre noi se recunosc in acest scenariu sumbru?
Cati dintre noi am trecut acest prag?

Unii poate ca doar am aruncat o privire in prapastie, altii ne-am retras, unii am ramas tintuiti pe loc, incatusati de abis sau, aparent am cazut prada lui - am cedat atractiei, ne-am abandonat "haosului" izvorat din teama de necunoscut.

Care ar fi optiunile in astfel de momente in care ne simtim prea slabiti pentru a mai reactiona/proteja in vreun fel?
Apelam la specialisti!

Ce ne poate oferi hipnoza?
Un instrument cu efecte terapeutice!

O invitatie de a explora acest necunoscut in ritm propriu cu ajutorul imaginatiei, in complicitate cu atentia si rationalul din tine!

Care este avantajul unei astfel de abordari terapeutice?
Hipnoza, ca si instrument terapeutic, faciliteaza accesarea si mobilizarea resurselor interioare latente, este modalitatea prin care acestea devin accesibile instantelor constiente.

Se schimba perspectiva de interactiune cu "problema" avuta!
Atacul de panica devine expresia unei mobilizari excesive ca reactie (normala) in fata unui pericol (imaginar) iminent.

Starea de discomfort resimtita este o urmare a faptului ca, fiind vorba de un pericol imaginar, trecerea la act nu mai are loc. Totul petrecandu-se la nivel mental, corpul se confrunta cu hiperventilatie, incordare, tremuraturi, transpiratie.

Prin resemnificare si recadrare, viata capata alte conotatii.
Contrar credintelor, hipnoza este departe de a fi o tehnica care invita pacientul la pasivitate. Este un mod de lucru, o interactiune care solicita deopotriva atat interes/ motivatie, cat si incredere din partea celui implicat in relatia terapeutica.
Astfel pasivitatea este doar una aparenta, pacientul fiind invitat intr-o "calatorie" cu ochii "mintii", o calatorie pe parcursul careia terapeutul se dovedeste a fi ghidul, cel care insoteste si care faciliteaza demersul terapeutic.

Principalul protagonist esti tu!
Hipnoza nu creaza dependenta fata de terapeut si nu implica pierderea controlului tau asupra procesului. In orice moment poti alege sa refuzi, sa modifici sau sa pui in aplicare o sugestie a terapeutului in functie de propriile tale nevoi.

Imagineaza-te maestru de ceremonii in cel mai groaznic cosmar al tau!? In care poti alege sa fii spectatorul nevazut! In care iti poti cunoaste (raporta la) in deplina siguranta sentimentul de teama, de unde se naste acest sentiment, cum evolueaza si cum altfel poti alege sa simti si gandesti despre tine in anumite contexte!

Prin transa hipnotica poti redescoperi avantajele unei raportari relaxate fata de "variatele situatii fara iesire" cu care se intampla sa ne confruntam la un moment dat in existenta noastra. Prin urmare va asteptam sa experimentati taramul plin de mistere si realitati interioare latente al transei hipnotice.


http://www.sfatulmedicului.ro/Anxietate-si-atac-de-panica/hipnoza-si-atacul-de-panica_4406
Daiana
Daiana
ADMINISTRATOR ROZ
ADMINISTRATOR ROZ

Data de inscriere : 16/09/2008

Numarul mesajelor : 43790
Data nasterii : 07/12/1977
Varsta : 46
Localizare : Temesvar :)
Stare de spirit : gone out! be back someday.

http://testdaiana1.blogspot.com/

Sus In jos

Consiliere psihologica - Pagina 3 Empty Re: Consiliere psihologica

Mesaj Scris de Daiana Lun Aug 03 2009, 20:41

Depresia

STRESUL

Stresul se recunoaste prin neastampar, stare de neliniste, senzatie neintrerupta de agitatie, dorinta de a incepe multe lucruri, dar care nu se finalizeaza, anxietate, depresie, indrazneala neobisnuita, agresivitate, nerabdare, senzatia de vinovatie in momentele cand nu exista activitate, un interes scazut pentru propriul aspect, alimentatie intamplatoare, culcatul la ore tarzii, cu un somn neodihnitor.
Simptomele fizice: inceput de ulcer, hipertensiune, cefalee, trezirea dimineata intr-o stare de disconfort, lipsa de relaxare, tahicardie, greata, foame nevrotica, transpiratie abundenta, caderea parului.
La nivel cognitiv: dificultate de concentrare, memorie labila, distragerea usoara a atentiei, diminuarea productivitatii, ineficienta in orice actiune.
Evenimentele care pot produce aparitia stresului sunt: moartea unei persoane apropiate, divortul, insuccesul profesional, mutarea din localitate, la alta adresa, la un alt serviciu, aparitia unor boli grave, efectuarea unei munci monotone, hiperactivitatea, asumarea unor responsabilitati prea mari.
REFLEXOTERAPIE:
in acest caz se maseaza punctele TM19 - dispersie, VF8 - dispersie, situat la 1 CUN deasupra marginii superioare a urechii, VU2 - dispersie, situat la extremitatea interna a sprancenelor, TF23 - dispersie pe meridianul "trei focare", situat in scobitura din fata

STAREA DE NERVOZITATE
Persoana suferinda de nervozitate se manifesta prin neliniste, hipersensibilitate, surexcitare. Sunt persoane predispuse natural acestei stari, care, prin autocontrol, autosugestie si un mod de viata rational, poate fi atenuata. Stresul permanent, ambitia nemasurata, epuizarea fizica si intelectuala, surmenajul, zgomotele, mediul ambiant daunator, conflictele psiho-sociale nerezolvate, favorizeaza tulburarile nervoase. Fenomenele care le insotesc sunt: crampele la stomac, constipatia sau diareea, hipertensiunea, palpitatiile, ametelile. Poate avea si cauze hormonale cum ar fi pubertatea, menopauza, andropauza, sau poate fi provocata de consumul in exces a substantelor excitante (alcool, cafea, tutun, alte substante excitante ale sistemului nervos).

PREVENIREA SI TRATAMENTUL NATURIST:
*Evitarea starilor conflictuale, a stresului, a eforturilor epuizante fizice sau intelectuale.
*Se recomanda plimbari in aer liber, exercitii usoare de relaxare.
*Se trece la alimentatie bazata pe fructe si legume proaspete, bogata in vitamine si minerale.
*Se fac spalari cu otet de mere, bai de sezut cu ceai din sunatoare.
*Seara, inainte de culcare, se bea cu inghitituri mici lapte cald, cu miere.
*Se beau ceaiuri din plante ca: musetel, conuri de hamei, pelin, roinita, maghiran, talpa gastii, tei, valeriana, sunatoare, tataneasa, nalba mare.
*Se fac frectii cu ulei din pin, roinita, portocal, lemn de santal, sau inhalatii in baia de aburi.
*Ca preparate naturale se recomanda paducelul si macul in capsule gelatinoase.


SOMNUL
Pe langa nutritie, digestie, respiratie, un alt pilon al sanatatii este somnul. in timpul somnului, organismul "isi incarca bateriile", principalele functii au loc intr-un ritm scazut, astfel incat acesta sa se refaca, adica se regenereaza din punct de vedere psihic si fizic. Nevoia de somn este diferita de la o persoana la alta; unele persoane au nevoie de 6 ore de somn, altele de 8 ore sau mai mult. La persoanele de varsta a treia nevoia de somn este mai scazuta. Multe persoane se confrunta cu dificultatea de a adormi, sau de a avea un somn neintrerupt pe toata durata noptii. Oricine se simte odihnit, plin de elan, vioi la desteptare, chiar daca s-a trezit pe timpul noptii sau nu a dormit 8 ore, nu sufera de insomnie. Importanta este calitatea somnului, nu cantitatea.
RECOMANDaRI PENTRU UN SOMN ODIHNITOR:
*Camera unde se doarme sa fie curata, bine aerisita, cu o temperatura medie, fara zgomote puternice.
*O ora de somn intre orele 20-24 este egala cu 2 ore de somn dupa ora 24.
*Se vor evita mancarurile grele, cu condimente, care se digera greu, excitantele, cafeaua, ceaiul negru, alcoolul, mai ales seara.
*inainte de culcare se face un dus rece, sau se aplica mantaua spaniola, se fac exercitii respiratorii si de relaxare.
*Se evita a se consuma alimente care contin noradrenalina si dopamina, cu efect excitant, care intarzie adormirea.
*Se va consuma peste, orez, paine integrala, legume uscate, banane, care cresc concentratia de acid animat (precursor al serotoninei) si care stabilizeaza buna dispozitie, calmeaza somnul.
*Se evita a se consuma seara carne, oua, maioneza, condimente, paste fainoase, cartofi prajiti.

OBOSEALA
Participa meridianul vasului guvernator cu punctul TM13 - tonifiere si punctul G36 al meridianului stomacului - tonifiere. Oboseala este o suferinta pe care organismul o percepe ca un semnal de alarma, pentru remedierea ei. Simptomele sunt: scaderea atentiei, intarzierea reflexelor, scaderea randamentului la locul de munca, stare de disconfort generala, slabiciune. Ea poate fi trecatoare, ca urmare a unui efort fizic sau intelectual intens si dispare dupa un somn de cel putin 8 ore, sau poate fi ca urmare a unei boli ca: tuberculoza, cancerul, hepatita, astenia. Medicul va oferi o grila de medicatie specifica bolnavului, din care nu trebuie sa lipseasca un program de lucru rational, intercalat cu pauze, cu exercitii fizice usoare, de relaxare, un dus reconfortant, plimbari in aer.

INSOMNIA
Omul nu poate trai fara somn, daca trec mai mult de 11 zile fara somn, moare. Medicina traditionala da o explicatie la dereglarile de somn: intre ritmul incet de scurgere al energiilor YIN si YANG din Univers, se produce un decalaj, care perturba ritmicitatea somnului. Fiecarui individ ii sunt necesare 8 ore de somn zilnic. O insomnie se manifesta fie prin reducerea orelor de somn (1-3 ore pe noapte), fie prin imposibilitatea de a dormi. Ea se produce datorita consumului abuziv de cafea, alcool, tutun, medicamente stimulente, datorita vietii sedentare, a alimentatiei irationale etc. Mai poate apare ca urmare a unor boli de plamani, inima, stomac, nervoase. Tratamentul se face de catre medicul specialist, dar se impune si un mod de viata rational, culcatul la ore fixe, intr-o camera aerisita, cu capul spre directia nord, astfel ca energia YIN sa fie dirijata spre cap. Se pot masa punctele PC6, PC7 - dispersie.

PERSOANELE DEPRESIVE
Cele mai afectate sunt persoanele in varsta, femeile intre 30-40 de ani, persoanele care au suferit pierderi (moartea cuiva apropiat), care au divortat, au pierdut locul de munca, bani sau alte bunuri (din cauza unui incendiu, cutremur de pamant sau inundatie), au starea de angoasa, au teama de a nu fi abandonate, au frica de moarte datorita varstei sau a unei boli grave, sau care sufera de o boala cronica (reumatismul, diabetul). Se manifesta printr-un sentiment de vid, de absurditate, care poate duce la resemnare sau la dorinta de a se sinucide. La unele persoane, mai ales la femei, starea depresiva se manifesta ca o lipsa a constiintei de sine, a sentimentului propriei valori, la care se adauga frica de esec, complexul de inferioritate, sentimenul vinovatiei.
Starile depresive pot fi declansate de tulburari hormonale sau metabolice, de depunerea metalelor grele in creier, ca si de radiatiile atmosferice, cosmice, terestre, termice.
Persoanele depresive isi interiorizeaza sentimentele negative in loc sa se descarce de ele. Alte simptome care apar in starile depresive sunt: diareea, constipatia, tulburarile digestive, respiratorii, circulatorii, migrena.

AUTOASISTENTA SI TERAPIA:
*Se recomanda activitati sociale, prezenta in societate, alaturi de familie, prieteni, cunostinte.
*Persoana depresiva trebuie sa iasa din starea de interiorizare, sa se deschida, sa-si descarce sufletul, sa vorbeasca despre problemele pe care le are. Se recomanda participarea la terapia in grup.
*Se recomanda participarea la activitati noi, interesante, care sa ocupe mult din timpul liber al persoanei depresive, activitati care sa ofere satisfactie si placere.
*Trebuie sa se practice autosugestia, inlaturarea ideii de inutilitate, a sentimentului de parasire a persoanei de catre cei dragi, apropiati sufleteste, a sentimentului de singuratate.
*Este bine sa se caute noi prietenii, noi relatii de suflet sau colegi de munca, sa se reintegreze in societate.
*Daca este posibil, sa se practice yoga, sau exercitii respiratorii, de relaxare, plimbari in aer liber.
*Trebuie sa se elimine sursa de radiatii care a afectat starea depresiva.
*in cazul tulburarilor metabolice, se trece la schimbarea alimentatiei. Se recomanda alimentele bogate in vitamine, minerale, saruri.
*Sa se faca clisme, pentru eliminarea toxinelor.
*Se fac dusuri reci, bai alternative, dus scotian, frectii cu otet de mere, aromoterapie.
*Se beau ceaiuri din plante ca: valeriana, sunatoarea, lavanda, rosmarinul, menta.
*Se aplica uleiuri esentiale din menta, portocal, lemn de santal.
*Se fac bai de sezut cu ceai din coada calului, sunatoare, limba mielului.

http://www.terapii-naturiste.com/remedii_naturiste/depresie.htm
Daiana
Daiana
ADMINISTRATOR ROZ
ADMINISTRATOR ROZ

Data de inscriere : 16/09/2008

Numarul mesajelor : 43790
Data nasterii : 07/12/1977
Varsta : 46
Localizare : Temesvar :)
Stare de spirit : gone out! be back someday.

http://testdaiana1.blogspot.com/

Sus In jos

Consiliere psihologica - Pagina 3 Empty Re: Consiliere psihologica

Mesaj Scris de Daiana Mier Sept 16 2009, 04:01

Cum sa supravietuiesti unui atac de panica cand esti singur!


Sa spunem ca e 7 seara si vii singur cu masina spre casa de la slujba... dupa o zi grea. Esti foarte obosit. Chiar esti stresat, suparat... te simti frustrat. Azi te-ai certat cu toata lumea, cu seful, cu sotia, etc.

Deodata simti un discomfort abdominal, greata. Inima incepe sa-ti bata cu putere, pulsul este accelerat. Corpul incepe sa-ti tremure, ai senzatia de ameteala. Crezi ca ti-a venit sfarsitul! Esti la 5 km de cel mai apropiat spital. Din nefericire nu stii daca vei putea ajunge pana acolo. Ce sa faci???
Cum sa supravietuiesti unui atac de panica cand esti singur?
Ce este de facut?

Nu intra in panica, incepe sa tusesti repetat si cu putere.

Inspira adanc inaintea fiecarei reprize de tuse - iar tusea trebuie sa fie adanca si prelungita, ca si cum ati vrea sa eliminati secretiile din adancul plamanilor.
Un inspir adanc si o repriza de tuse trebuie repetate la fiecare 2 secunde - fara pauza - pana soseste ajutorul sau simti ca inima incepe sa bata normal din nou. Inspirul adanc aduce oxigen in plamani iar miscarile de tuse comprima cordul si fac sangele sa circule. Presiunea exercitata astfel asupra inimii o ajuta sa-si revina la ritmul normal.

"Atac de panica" inseamna aparitia brusca a sentimentului de frica, acompaniat de semne si simptome fizice si psihologice si de teama de o urmare grava, cum ar fi un atac de cord. Frecventa atacurilor de panica variaza de la cateva pe luna, la cateva pe zi.

In DSM-IV-TR se considera ca, pentru diagnosticarea acestei tulburari trebuie sa existe o perioada distincta de frica sau discomfort intens, in care patru sau mai multe din simptomele urmatoare apar brusc si ating intensitatea maxima in decurs de pana la 10 minute:

1. palpitatii, batai puternice ale inimii sau puls accelerat;
2. transpiratii;
3. tremuraturi sau tremur al intregului corp;
4. senzatie de lipsa de aer sau de sufocare;
5. senzatia de a se innabusi;
6. durere toracica sau discomfort;
7. greata sau discomfort abdominal;
8. senzatia de ameteala, de instabilitate sau de lesin;
9. derealizare sau depersonalizare;
10. teama de a nu-si pierde controlul sau de a nu innebuni;
11. teama ca va muri;
12. parestezii (senzatii de amorteala sau intepaturi);
13. valuri de frig sau caldura.

Autor: Psiholog Iulia Florea
Sursa: Psiholife
http://www.sfatulmedicului.ro/Anxietate-si-atac-de-panica/cum-sa-supravietuiesti-unui-atac-de-panica-cand-esti-singur_5093
Daiana
Daiana
ADMINISTRATOR ROZ
ADMINISTRATOR ROZ

Data de inscriere : 16/09/2008

Numarul mesajelor : 43790
Data nasterii : 07/12/1977
Varsta : 46
Localizare : Temesvar :)
Stare de spirit : gone out! be back someday.

http://testdaiana1.blogspot.com/

Sus In jos

Consiliere psihologica - Pagina 3 Empty Re: Consiliere psihologica

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 3 din 4 Înapoi  1, 2, 3, 4  Urmatorul

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum