Forumul Roz
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Chat Box
leucemia EmptyDum Apr 17 2016, 04:11 Scris de irene_d

» materiale la metru pentru idei frumoase
leucemia EmptyMier Dec 17 2014, 03:17 Scris de arabelaa

» Creme de fata, de ochi...
leucemia EmptyMier Noi 26 2014, 22:28 Scris de greeneyes

» Shop 'till you drop - Cumparaturi online
leucemia EmptySam Noi 01 2014, 22:24 Scris de westie21

» rinoplastie
leucemia EmptyMier Oct 08 2014, 00:57 Scris de Clauditza

» Medic estetician bun
leucemia EmptyVin Sept 26 2014, 01:52 Scris de Clauditza

» marirea sanilor cu physiobust
leucemia EmptyVin Sept 26 2014, 00:54 Scris de Clauditza

» rochia mea de mireasa
leucemia EmptyMar Sept 16 2014, 22:42 Scris de irene_d

» fund bombat...:">
leucemia EmptyLun Iul 28 2014, 22:37 Scris de Clauditza

» lucruri de care nu mai ai nevoie
leucemia EmptySam Iul 12 2014, 00:58 Scris de Elena20

DecoArtis



Parteneri









leucemia

5 participanți

In jos

leucemia Empty leucemia

Mesaj Scris de strumfi Dum Dec 20 2009, 21:56

Am deschis acest topic pentru ca vreau sa pun o intrebare..i dont' know poate cam stupida leucemia 61427

Cand aveam 3 ani bunica mea cica ar fi murit de leucemie...

Intrebarea mea este : leucemia este ereditara? intreb asta pentru ca de cateva ori am surprins-o pe mama intreband asta pe medic; cand eram mica eram slabuta si cam anemica si mama mereu se temea de asta, dar niciodata nu a vorbit direct in fata mea. Si eu si sora mea am fost mereu sanatoase, cu analize bune, slava Domnului.

Acum ma macina acest gand, daca e posibil sa mostenesc de la bunica mea leucemia 61427

Am zis la inceput "cica" pentru ca mai exista o varianta despre care mama nu prea vrea sa vorbeasca, dar am auzit de multe ori speculatii cum ca ar fi si varianta ca bunica ar fi fost otravita cu mercur, asa ca nu exista un verdict concret asupra cauzei decesului.
strumfi
strumfi
ModerNator
ModerNator

Data de inscriere : 13/09/2009

Numarul mesajelor : 17407
Data nasterii : 10/06/1985
Varsta : 38

Sus In jos

leucemia Empty Re: leucemia

Mesaj Scris de SilkSpectre Lun Dec 21 2009, 02:49

Eu am dat un search pe google si uite ce am gasit:

Factori de risc

Un factor de risc este acel lucru ce poate creşte şansa de a avea această afecţiune. Totuşi, majoritatea oamenilor cu leucemie nu au niciunul din factorii de risc cunoscuţi. Factorii de risc pentru apariţia leucemiei sunt:
- fumatul: 20% dintre persoanele cu leucemie mieloidă acută fumează sau folosesc produse ce conţin tabac
- expunerea la nivele crecute de radiaţii: persoanele care au fost aproape de zonele exploziei bombelor atomice din Japonia, din timpul celui de-al doilea război mondial sau persoanele din Ucraina care au fost în zona unde a avut loc accidentul nuclear de la Cernobîl, au un risc foarte mare de a face leucemie
- expunerea la substanţe chimice, cum ar fi benzenul sau formaldehidă: uneori această expunere se realizează la locul de muncă - chimioterapia şi radioterapia utilizate în tratamentul cancerului
- boli genetice, cum ar fi sindromul Down (afecţiune congenitală determinată de prezenţa unui cromozom supranumerar la nivelul perechii 21 de cromozomi)
- infecţia cu virusul HIV
- alte boli ale sângelui, cum ar fi sindromul mielodisplazic
- transmiterea genetică, în special în cazul formei de leucemie cronică mieloidă.

http://ro.wikipedia.org/wiki/Leucemie#Factori_de_risc

Eu una sincer cred ca nu ar trebui sa-ti faci probleme de genu mai ales daca nu ai nici-un simptom si ai analizele ok. Dar daca tot te macina atat de tare problema asta ai putea sa discuti cu medicul de familie, sa vezi ce iti zice.
SilkSpectre
SilkSpectre
Membru V.I.P
Membru V.I.P

Data de inscriere : 13/09/2009

Numarul mesajelor : 2521
Data nasterii : 28/12/1987
Varsta : 36

Sus In jos

leucemia Empty Re: leucemia

Mesaj Scris de strumfi Lun Dec 21 2009, 03:37

Multumesc de raspuns; pana acum analizele mele sunt bune..adica nu am avut niciodata probleme iesite din comun...ma gandesc sa discut cu un medic hematolog, poate exista niste analize care se pot face periodic leucemia 18567
strumfi
strumfi
ModerNator
ModerNator

Data de inscriere : 13/09/2009

Numarul mesajelor : 17407
Data nasterii : 10/06/1985
Varsta : 38

Sus In jos

leucemia Empty Re: leucemia

Mesaj Scris de Morcovel Lun Dec 21 2009, 03:45

strumfi eu zic sa te linistesti .... la analizele uzuale oricum iese daca e ceva neinregula , iar doc stie ce analize sa iti mai dea daca nu iese ok....
daca analizele sunt ok, nu poti face altceva decat sa ti le faci regulat.... stii cum se zice orice forma de cancer e ereditar .... dar daca stam si analizam de ce au murit inaintasii nostriii , o dam in stress , asa ca linisteste-te si nu te mai gandi la de-astea ..

leucemia 923465
Morcovel
Morcovel
ModerNator
ModerNator

Data de inscriere : 16/09/2008

Numarul mesajelor : 20304
Data nasterii : 23/11/1981
Varsta : 42
Localizare : intre munti , la stanga
Stare de spirit : Mamica de ingeras

http://www.zdranganele.eu

Sus In jos

leucemia Empty Re: leucemia

Mesaj Scris de Andrela Lun Dec 21 2009, 14:26

Morcovel a scris:strumfi eu zic sa te linistesti .... la analizele uzuale oricum iese daca e ceva neinregula , iar doc stie ce analize sa iti mai dea daca nu iese ok....
daca analizele sunt ok, nu poti face altceva decat sa ti le faci regulat.... stii cum se zice orice forma de cancer e ereditar .... dar daca stam si analizam de ce au murit inaintasii nostriii , o dam in stress , asa ca linisteste-te si nu te mai gandi la de-astea ..

leucemia 923465
da...exact... iese la analizele normale daca e vreo problema... si oricine a avut in familie un tip de cancer poate prezenta risc...deci daca o luam asa, cred ca majoritatea din noi avem riscul asta. la mine cel putin bunica a murit de cancer de colon, si nu pot sa zic ca ipohondria mea nu s-a gandit si la posibilitatea s-o mostenesc...dar sper sa fie pana la urma bine. iar mama are probleme hormonale iar doctorul i-a zis sa ma aduca si pe mine la consult...ca prezint si eu risc sa am probleme cu sanii si sa fac cancer de sani.
Andrela
Andrela
ModerNator
ModerNator

Data de inscriere : 18/09/2008

Numarul mesajelor : 34184
Data nasterii : 23/07/1986
Varsta : 37
Localizare : Paranoia-city
Stare de spirit : A bit crazy, a little insane...

http://baby6891.blogspot.com/

Sus In jos

leucemia Empty Re: leucemia

Mesaj Scris de Morcovel Mar Dec 22 2009, 00:03

da pai daca e sa o luam cu bunicii.. pai bunica mea a murit de cancer la stomac, cealalata bunica de cancer ovarian , bunicul de cancer la cap....

nah.. nici eu nu sunt mai breaza
Morcovel
Morcovel
ModerNator
ModerNator

Data de inscriere : 16/09/2008

Numarul mesajelor : 20304
Data nasterii : 23/11/1981
Varsta : 42
Localizare : intre munti , la stanga
Stare de spirit : Mamica de ingeras

http://www.zdranganele.eu

Sus In jos

leucemia Empty Re: leucemia

Mesaj Scris de andraa Mar Dec 22 2009, 07:36

da strumfi de ce iti faci atatea probleme? daca spui ca nu ai niciun simptom, iar analizele uzuale sunt ok, eu zic ca poti sta linistita. leucemia 923465
andraa
andraa
Membru Fondator
Membru Fondator

Data de inscriere : 18/09/2008

Numarul mesajelor : 9343
Data nasterii : 19/08/1991
Varsta : 32
Localizare : Pe unde nimeresc :-j
Stare de spirit : I feel good

Sus In jos

leucemia Empty Re: leucemia

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum